Διαφήμιση

ΤΕΛΩΝΕΙΟ: Πως να αντιμετωπίσετε το "ΤΕΡΑΣ"

    • Οδηγός

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • εφοσον του πας την ευρωπαικη νομοθεσια και του την βαλεις στην μουρη του μια χαρα θα καταλαβει δεν μπορει να κανει τιποτα,
      τους κανεις και μια αναφορα να δεις πως συμμορφωνονται,απλα εδω στην ελλαδα "κοιμομαστε" και μας κανουν οτι θελουν...
    • Δεν καταλαβες.
      Όταν πας στο τελωνειο δεν διαπραγματεύεσαι με τον τελωνειακό. Ποιος σου είπε ότι θα κάτσει να ασχοληθει με το χαρτί που θα του πας εσύ; Έχει δικά του χαρτιά βάση των οποίων αποφασίζει.
      Πολυ απλά θα σου πει οι δασμοί ειναι 356€. Συμφωνεις καλώς δεν συμφωνεις σκασίλα μου πάλι θα πληρώσεις.
      Αν το συνεχίσεις εσύ και ζητήσεις κάποιον προιστάμενο κα ψάξεις να βρεις το δίκιο σου το πιθανότερο είναι να χάσεις κι όσο δίκιο έχεις επειδή θα φωνάζεις και θα βρίζεις.
      Αυτοί στα τελωνεία ξέρουν πολλά περισσότερα από εμας που η μοναδικη μας γνώση είναι κάτι που διαβάσαμε αριστερα και δεξία.
      Αν θέλεις να πολεμήσεις ένα τέρας καλο θα ειναι να έχεις πραγματικά όπλα κι όχι νυχοκόπτη.


      Even dead i will fight.
    • παραθετω κι αλλο ενα λινκ:EUR-Lex - 32009R1186 - EN - EUR-Lex


      ΚΕΦΆΛΑΙΟ V
      Αποστολές αμελητέας αξίας

      Άρθρο 23

      1. Με την επιφύλαξη του άρθρου 24, χορηγείται τελωνειακή ατέλεια από τους εισαγωγικούς δασμούς σε όλα τα αποστελλόμένα εμπορεύματα αμελητέας αξίας, τα οποία αποστέλλονται απευθείας από μια τρίτη χώρα σε έναν παραλήπτη που ευρίσκεται στην Κοινότητα.

      2. Για τους σκοπούς της παραγράφου 1, ως «εμπορεύματα αμελητέας αξίας» νοούνται τα εμπορεύματα των οποίων η πραγματική αξία δεν υπερβαίνει συνολικά τα 150EUR ανά αποστολή.
      Άρθρο 24

      Η ατέλεια δεν εφαρμόζεται:

      α)στα οινοπνευματώδη προϊόντα·

      β)στα αρώματα και τις κολόνιες·

      γ)στον καπνός και τα προϊόντα καπνού
    • Διαφήμιση
    • Συμφωνα με τους νεους κανονισμους της EU ναι,γλιτωνεις τους δασμους αλλα πληρωνεις μονο φπα οταν ειναι αξιας μεχρι 150 ευρω

      αλλα επειδη ειμαστε στο ελλαδισταν καλυτερα κανε ενα τηλεφωνημα στις αρμοδιες υπηρεσιες για να στο επιβεβαιωσουν.
    • Διαφήμιση
    • @venioni ο νονος μου ήταν τελεωνειακος.
      Πριν μας αφήσει από τον μάταιο τούτο κόσμο επειδή είχε όσο να πεις και τις άκρες αλλά και τις γνώσεις του είχα κάνει μερικες ερωτησεις για τελωνεία.
      Αυτό που μου έμεινε είναι πως ο κάθε τελωνειακός σκέφτεται και λειτουργει διαφορετικα. Περίπτωση να βρεις τελωνειακο που να συμφωνει με άλλον τελωνειακό δεν υπάρχει.
      Ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης του τελωνείου είναι να μην περάσεις από εκεί. Μη ψάχνεις να βγάλεις άκρη με έγκυκλιους και κανονες ΕΕ. Οι κανονες της ΕΕ για να ισχύσουν θα πρέπει να ψηφιστουν και να γίνουν νομοι του ελληνικου κράτους.
      Παράδειγμα τα αυτοκινητα που παράγονται εντός ΕΕ ή που αγοράζονται σαν μεταχειρισμένα απο χώρα μέλος της ΕΕ όταν μπουν στην Ελλάδα περνάνε απο τελωνείο και τους επιβάλονται δασμοι μερικών εκατοντάδων αν όχι χιλιάδων €. Στους κανονισμους της ΕΕ ομως απαγορεύεται.


      Even dead i will fight.
    • @osalonikios το κακό με αυτή την χώρα είναι οτι έχει ψηφιστεί αυτός ο νόμος και το άλλο κακό οτι κανεις δεν ελέγχει κανέναν για να εφαρμοστή ο νόμος κι έτσι ο καθένας κανει οτι θέλει σ'αυτη την χώρα...
    • Συμφωνω απολύτως μαζί σου. Και σου ξαναλέω αντί να πολεμησεις το τέρας άστο να χτυπιεται σαν το χταποδι και μην το ακουμπας.
      Δεν έχεις να κερδίσεις το παραμικρό περνωντας απο τελωνείο. Ρισκάρεις για να χάσεις.


      Even dead i will fight.
    • @osalonikios Συμφωνώ μαζί σου αλλά πες οτι σου ανοίγουν το δέμα το οποίο έρχεται με απλή ταχυδρομική china post κτλ τι κάνεις μου λες; Τους αφήνεις να σε τσεκουρωσουν γιατί δεν ξέρουν να κανουν σωστα την δουλεια τούς; Και απ οτι διάβασα κάπου στο ίντερνετ έγινε κάπου ενα παρόμοιο περιστατικό εκανα καταγγελίες και απο τοτε έγινε σύσταση και ψιλό συμμορφώθηκαν κάποιοι τελωνειακοί...
    • Διαφήμιση
    • Λοιπόν θα σου πω την δική μου εμπειρία με το τελωνείο των ΕΛΤΑ στην Θεσσαλονίκη.
      Τους πήρα τηλ (μια μερα μετα που είδα στο tracking οτι μπήκε τελωνείο) τους έστειλα με φαξ την πληρωμή απο το Paypal (μου το ζήτησαν άλλωστε) και αυτοί παρόλα αυτά υπολόγισαν την αξία του κινητού + 50€
      Και εννοείται πλήρωσα εκτελωνισμό βάση αυτης της αξίας. Διαφορετικά απλά δεν μου παρέδιδαν την συσκευή.

      Οπότε κάνε αυτό που σου λέει ο @osalonikios, απέφυγε το τέρας μην μπλέκεις ...