Διαφήμιση

ΤΕΛΩΝΕΙΟ: Πως να αντιμετωπίσετε το "ΤΕΡΑΣ"

    • Οδηγός

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H Xenakimi έγραψε:

      @Bodai Παιδια τι να σας πω, ψεματα;;; Μες στην ασχετοσυνη μου, το παρηγγειλα από εκεί, στάλθηκε, ήρθε και πλήρωσα κ δασμούς. Τώρα αν ήρθε μέσω Σουαζιλανδης δεν το ξέρω.
      Δεν είπε, ούτε καν υπονόησε κανείς ότι είπες ψέμματα! Αλοίμονο... γιατί να πεις ψέμματα?
      Απλά είναι,αμ τι άλλο, ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ που δέχτηκαν παραγγελία από την Ελλάδα... αλλά και το site τους είναι φτιαγμένο έτσι που δεν δέχεται παραγγελίες από την Ελλάδα και ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ σε ρωτάμε με τον @Bodai ...εσύ πως τα κατάφερες???
      Έβαλες ας πούμε, πχ. "Γερμανία" και μετά έβαλες Ελληνική διεύθυνση?
      Και το θέμα του τρόπου της παραγγελίας μας ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ (εμένα τουλάχιστον) επειδή κατά καιρούς μπορείς να βρεις προϊόντα που δεν είναι διαθέσιμα στην αγορά... (Π.χ. στο "mall" του "smart home" που ουσιαστικά είναι το ίδιο μαγαζί)
    • @caeser Ναι γίνεται, γιατί το θέμα δεν είναι το πού θα φτασει αλλά πως θα γίνει η πληρωμή. Δε δέχονται πληρωμές από ελληνικές τράπεζες αλλά αν έχεις λογαριασμό σε άλλη χώρα παραγγέλνει κανονικά. Επιλέγεις τη χώρα και σου βγάζει τις ανάλογες επιλογές πληρωμης. Από τη στιγμή που μπορείς να πληρώσεις το στελνουν όπου θες.
      Συγγνώμη για το μπέρδεμα στην αρχή αλλά πέρασε καιρός και ξέχασα τις λεπτομέρειες.
    • Ο/H Xenakimi έγραψε:

      @caeser Ναι γίνεται, γιατί το θέμα δεν είναι το πού θα φτασει αλλά πως θα γίνει η πληρωμή. Δε δέχονται πληρωμές από ελληνικές τράπεζες αλλά αν έχεις λογαριασμό σε άλλη χώρα παραγγέλνει κανονικά. Επιλέγεις τη χώρα και σου βγάζει τις ανάλογες επιλογές πληρωμης. Από τη στιγμή που μπορείς να πληρώσεις το στελνουν όπου θες.
      Συγγνώμη για το μπέρδεμα στην αρχή αλλά πέρασε καιρός και ξέχασα τις λεπτομέρειες.
      Δηλαδή λες αν δηλώσω "United Kingdom" και πληρώσω με την Revolut (που ανήκει στην Βρετανική Barclays) να δεχτούν παραγγελία?
      Χμμμ... ίσως το προσπαθήσω...
    • Διαφήμιση
    • Μπαααα... δεν γίνεται!
      Πιθανόν κάτι θα έχουν αλλάξει στο σύστημα πλέον, αφού προχώρησα μια εικονική παραγγελία και πριν με βάλει να πληρώσω, με έβαλε να δηλώσω την ΠΛΗΡΗ διεύθυνση αποστολής του προϊόντος και οι επιλογές της χώρας είναι οι ίδιες, όπως πριν...
      Άρα, δεν γίνεται πλέον... :(


    • @caeser γιατί να μη δοκιμασεις; Για μένα δούλεψε.
      Βέβαια εγώ δε θα το πρότεινα σε κάποιον αυτό το site γιατί η επικοινωνία ήταν προβληματική (για μέρες δε λειτουργούσε η φόρμα επικοινωνίας, μετά αργούσαν πολύ να απαντήσουν κλπ) και έσπασαν λίγο τα νεύρα μου μέχρι να υπάρξει συνεννοηση
    • Ο/H Xenakimi έγραψε:

      @caeser γιατί να μη δοκιμασεις; Για μένα δούλεψε.
      Βέβαια εγώ δε θα το πρότεινα σε κάποιον αυτό το site γιατί η επικοινωνία ήταν προβληματική (για μέρες δε λειτουργούσε η φόρμα επικοινωνίας, μετά αργούσαν πολύ να απαντήσουν κλπ) και έσπασαν λίγο τα νεύρα μου μέχρι να υπάρξει συνεννοηση
      Διάβασε από πάνω... Δοκίμασα ήδη, αλλά δεν δουλεύει... Anyway... τουλάχιστον κάναμε μια προσπάθεια! :)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      @Xenakimi μήπως βιαζόσουν και ζήτησες EMS σαν τρόπο αποστολής? Γενικά μέχρι τώρα το Free Shpping τα πάει καλα, στις κουριερ χαλάει το πράγμα..
      Μπαίνοντας μέσα στη φόρμα να κάνω την "παραγγελία" μου (δοκιμαστικά, φυσικά) είχε 2 επιλογές αποστολής.
      Μια express (7 ημέρες) και μία Standard (10-20 ημέρες, με την σημείωση για ΠΙΘΑΝΟΥΣ δασμούς κ.λ.π.).
      Δεν είχε επιλογή "Free Shipping" και είμαι σχεδόν σίγουρος, ότι το "10-20 ημέρες" μαζί με την σημείωση για "πιθανούς δασμούς" να είναι κάποιος τρόπος αποστολής, όπως το EMS... Αλλιώς δεν εξηγείται το "καπέλο" που πλήρωσε η @Xenakimi
    • Ο/H Xenakimi έγραψε:

      @Bodai Παιδια τι να σας πω, ψεματα;;; Μες στην ασχετοσυνη μου, το παρηγγειλα από εκεί, στάλθηκε, ήρθε και πλήρωσα κ δασμούς. Τώρα αν ήρθε μέσω Σουαζιλανδης δεν το ξέρω.
      Οχι βρε συ. Κανείς δεν σε κατηγορεί για τίποτα!!

      Αλλά υπάρχει μια υπηρεσία (επι πληρωμή βέβαια) και μπορεις να αποκτήσεις ταχυδρομική διεύθυνση στο UK πχ. Αυτη η υπηρεσία συνδυαζόμενη με την Revolut θα μπορούσε να λύσει το θέμα της απευθείας αγοράς απο την Xiomi. Αλλά αυτη η υπηρεσία είναι ακριβή τουλάχιστον αν την χρησιμοποιείς περιστασιακά.Γιατί φορτώνεσαι ΚΑΙ τα έξοδα διαχείρισης & αποστολής απο το UK => Ελλάδα.
      Και ρώτησα μήπως έχεις βρει εσυ κάποια λύση ... που εμείς απλά αγνοούμε

      Οπως σου είπα, απλή περιέργεια και τίποτα άλλο..
    • Παραθετω το link:L_2008085EL.01000101.xml

      συμφωνα με αυτο το λινκ βαση ευρωπαικου κανονισμου εχει αναθεωρηθει το κατωτατο οριο για εμπορευματα απο τριτες χωρες

      στα 150 ευρω,αυτος ειναι προφανος ο λογος που δεν πληρωνουμε δασμους και σιγουρα δεν μας κανουν χαρες τα τελωνεια και οι τελωνειακοι...

      το παρων λινκ το αλλιευσα απο το insomnia.gr :Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο - Internet - Insomnia.gr
    • Διαφήμιση
    • Το θέμα "τελωνείο" είναι ανεξάντλητο.
      Αν μπει το αντικειμενο στο τελωνείο είσαι στο έλεος του κάθε τελωνειακου και πως θα ερμηνεύσει ή θα θυμηθει και θα ξεχάσει εγκυκλιους. Αν πας εκει κι αρχίζεις τα εγώ ξέρω και μου είπαν και ισχύει αυτό τότε θα του κατεβάσουν τα αυτιά σε μέγιστο βαθμό.
      Στο τελωνείο πας χαμογελαστος και δεν διαφωνεις σε καμία περίπτωση. Αν τώρα πέσεις σε λουκουμά και σου βγάλει τον κουκο αηδόνι του τραβάς 2-3 μπινελίκια να το φχαριστηθείς τουλάχιστον και φεύγεις.


      Even dead i will fight.