Διαφήμιση

Redmi 1S: Πρόβλημα εστίασης κάμερας μετά από αλλαξο-boardιές

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi 1S: Πρόβλημα εστίασης κάμερας μετά από αλλαξο-boardιές

      Αν και Χριστούγεννα, περνάω μήνα των παθών.

      Ο υιός έσπασε την οθόνη του Mi3. Ευτυχώς τα παιδιά εδώ πρότειναν σε άλλο θέμα site για να παραγγείλω νέα. Ας είστε καλά!

      Τώρα είχα μια φίλη με Redmi 1S που έκανε ... κατάδυση. Αν και το έβγαλε, έκανε το λάθος από ότι μου είπε να δοκιμάσει να το δουλέψει χωρίς να το βάλει στα ρύζια. Η οθόνη δεν ανταποκρίνεται πλέον, δεν άναβε καν το Backlight. Όμως το κινητό κουδούνιζε κανονικά αν το άναβε κανείς.

      Πήρα λοιπόν το Redmi 1S της κόρης μου για δοκιμές. Έλυσα και τα 2 κινητά και δοκίμασα το board του "πνιγμένου", στην οθόνη του δικού μου. Τίποτα. Βρήκα και ευκαιρία και με μπατονέτα καθάρισα απαλά το μάτι της πίσω κάμερας Παίρνω το Board της κόρης μου να το συνδέσω στην οθόνη του πνιγμένου.

      Συμφορά, είδα καπνό να βγαίνει. Τράβηξα την μπαταρία αμέσως. Χεσμένος από το φόβο ότι σακάτεψα το board της κόρης, το έβαλα στη θέση του και το συναρμολόγησα. Άναψε μια χαρά, φαινόταν πλήρως λειτουργικό. Αμ έλα που έρχεται η κόρη και παραπονέθηκε ότι δεν εστιάζει η πίσω κάμερα. Πραγματικά είναι θολή. Προσπαθεί να εστιάσει, αλλά τίποτα!

      Το ξαναέλυσα να ελέγξω συνδέσεις κτλ. Όλα οκ. Με πανάκι γυαλιών καθάρισα και το φακό και το γυαλάκι του πάνω στην πίσω πλάτη. Μια από τα ίδια...

      Απελπισία! Το χειρότερο είναι ότι δεν έχω ιδέα αν είναι κάμερα ή Board (λόγω του καπνού). Σιχτηρίζομαι γιατί είπα να κάνω το καλό και έπαθα και ζημιά :(

      Καμιά ιδέα ρε παιδιά; Τι μπορεί να παίζει; Από vickmall μου είπαν να δοκιμάσω να ξαναφλασάρω τη ROM και να κάνω wipes. Παίζει τέτοιο σενάριο;

      Από Δευτέρα, κανά παπά για αγιασμό χοχοχο :D
    • Αρχικά να σου πω ότι ο καπνός είναι κακό δείγμα. Μάλλον έσκασε κάποιος πυκνωτής. Τώρα που θα χτυπήσει αυτό και σε πόσο καιρό θα εμφανιστεί πρόβλημα δεν μπορώ να το ξέρω. Απλά ετοιμάσου (οικονομικά εννοώ).

      Οσον αφορά την κάμερα. Μάλλον πειράχτηκε η ευθυγράμμιση του φακού. ΔΙορθωνεται, αλλά από έμπειρο τεχνίτη φωτογραφικών μηχανών. Κόστος δεν ξέρω να σου πω, αλλά σε συνδυασμό με τον καπνό ... δεν ξέρω αν αξίζει πια :huh: ?(
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Αρχικά να σου πω ότι ο καπνός είναι κακό δείγμα. Μάλλον έσκασε κάποιος πυκνωτής. Τώρα που θα χτυπήσει αυτό και σε πόσο καιρό θα εμφανιστεί πρόβλημα δεν μπορώ να το ξέρω. Απλά ετοιμάσου (οικονομικά εννοώ).

      Οσον αφορά την κάμερα. Μάλλον πειράχτηκε η ευθυγράμμιση του φακού. ΔΙορθωνεται, αλλά από έμπειρο τεχνίτη φωτογραφικών μηχανών. Κόστος δεν ξέρω να σου πω, αλλά σε συνδυασμό με τον καπνό ... δεν ξέρω αν αξίζει πια :huh: ?(
      Να πάρει :( ...

      Έλπιζα ο πυκνωτής να είναι από την οθόνη ή το mic/charger board του καμένου Redmi. Αλλά από ό,τι φαίνεται την έκατσα την βάρκα.

      Ευχαριστώ πάντως φίλε μου, χαίρομαι στο forum που βρίσκω ανθρώπους να ακούσουν/προτείνουν/βοηθήσουν στα Xiaomi-κά μου :thumbup:
    • Διαφήμιση
    • Η κάμερα αλλάζει πάντως εύκολα; Αν και έλπιζα να βρω στο yeso κανά module... Αν έχει κανά δεκάρικο, έλεγα να το δοκιμάσω.
    • Ο/H endlessterror έγραψε:

      Η κάμερα αλλάζει πάντως εύκολα; Αν και έλπιζα να βρω στο yeso κανά module... Αν έχει κανά δεκάρικο, έλεγα να το δοκιμάσω.
      Δεν νομίζω να κοστίζει περισσότερο από όσο λες... κάνε μια ερώτηση ή ένα surfing... Μάλλον αξίζει το κόπο να την αλλάξεις ή τουλάχιστον να δοκιμάσεις.
      Και για να παρηγορηθείς διάβασε και αυτό το ποστ... (Ζήτησα απο το Yeso και μου στέλνει (δωρεάν, παρακαλώ!!!) motherboard απο μεταχειρισμένο 1S για να το δοκιμάσω...)
    • Φοβερή ιστορία άνοιξες στο άλλο θέμα. Μακάρι να μπορέσεις να το σώσεις, κατανοώ τον πόνο σου...