Διαφήμιση

Tool DL image fail!!! - Xiaomi Redmi 1

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Tool DL image fail!!! - Xiaomi Redmi 1

      Καλησπερα ,
      υπηρχε αντιστοιχο θεμα το οποιο το προβλημα λυθηκε χωρις να γραφτει η λυση, και δεν μπορω να καταλαβω γιατι γινεται αυτο και πιος ο λογος του forum.
      Εστειλα μηνυμα αλλα καμια απαντηση.

      Παρακαλω εχει κανεις καποια λυση. Εχω φαει ωρες με διαβασμα αλλα δεν λεει να ξεκινησει απο bootloop και μηνυμα tool dl image fail.
      Εχω φλασαρει 10 ρομ οι οποιες δεν φορτωνονται ειτε με S_CHKSUM_ERROR (1041) ειτε με s_da_sdmmc_read_failed (3148

      Δεν εχω βρει ακρη σε ξενα forum. Ευχαριστω προκαταβολικα. με κανενα flash tool. Τσεκαρω και το DL checksum, αλλα τιποτα
    • Καταρχάς.. στο προφίλ σου έχεις 1s ενώ στο θέμα γράφει 1. Αρα τι έχεις? Redmi ή Redmi 1s? MTK ή Snapdragon? Βάζεις σωστό image?
      Αν έχεις το 1s και προσπαθείς να φλασάρεις με flash tool τότε να χαίρεσαι που τρως πόρτα αλλιώς θα το έκανες μπισκότο το κινητό που δε θα τρώγεται κιόλλας :D

      ps: ελπίζω να μη το έκανες μπισκότο ήδη..
    • εχω redrice redmi 1. Αν ειχα 1s θα το εγραφα. Ημουν απο τους πρωτους που ειχα 1s και το πειραζαμε με τα παιδιά απο εδω.
      Τωρα επαισε στα χερια μου το redrice φιλου με mtk, και το προβλημα που γραφω. Δεν κανω πρ τη φορα φλαδαρισμα σε κινητά. το προβλημα αυτο μου εμφανίστηκε πρωτη φορα και μετα απο googlarisma εξακολουθει να υπαρχει και να μην επιλυεται.
    • Διαφήμιση
    • ok απλά έπρεπε να το σιγουρέψουμε και αυτό γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται εκεί έξω.. λογικά εαν ασχολείσαι με το άθλημα θα καταλαβαίνεις(προφανώς δεν σε είπα άσχετο,αν φάνηκε κάτι τέτοιο, να βοηθήσω προσπαθώ και μοιράζομαι τις σκέψεις μου)!

      Πάμε σε άλλα πράγματα που έχω συναντήσει και εγώ προβλήματα κατα καιρούς:
      -Δοκίμασες σε διαφορετικές θύρες usb?
      -Δοκίμασες να περάσεις άλλους drivers (απο άλλη πηγή δλδ)?
      -Δοκίμασες να φλασάρεις με διαφορετική έκδοση του flash tool? (μου εχει τύχει να έχω δοκιμάσει 10 διαφορετικές εκδόσεις και να μου δουλέψει μόνο σε μια)
      -Δοκίμασες σε άλλο πισί όλα τα παραπάνω?
      -Δοκίμασες να ξανακατεβάσεις την rom μήπως δεν έχει κατέβει σωστά?

      Αυτά είναι που θα δοκίμαζα εγώ στη θέση σου. Εαν τα έχεις κάνει το προσπερνάμε και πάμε για παρακάτω σκέψεις..
    • Ο/H iAmLiakos έγραψε:

      -Δοκίμασες να περάσεις άλλους drivers (απο άλλη πηγή δλδ)?
      -Δοκίμασες να φλασάρεις με διαφορετική έκδοση του flash tool? (μου εχει τύχει να έχω δοκιμάσει 10 διαφορετικές εκδόσεις και να μου δουλέψει μόνο σε μια)
      Επειδή μου έτυχε να συνεφέρω ένα Hongmi 1 (hard bricked) ο συνδυασμός των δύο που αναφέρει o @iAmLiakos έδωσε επιτυχές αποτέλεσμα.
      Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν σημαίνει ότι η τελευταία έκδοση του Sp Flash tool είναι και η καλύτερη..
    • Ο/H iAmLiakos έγραψε:

      ok απλά έπρεπε να το σιγουρέψουμε και αυτό γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται εκεί έξω.. λογικά εαν ασχολείσαι με το άθλημα θα καταλαβαίνεις(προφανώς δεν σε είπα άσχετο,αν φάνηκε κάτι τέτοιο, να βοηθήσω προσπαθώ και μοιράζομαι τις σκέψεις μου)!

      Πάμε σε άλλα πράγματα που έχω συναντήσει και εγώ προβλήματα κατα καιρούς:
      -Δοκίμασες σε διαφορετικές θύρες usb?
      -Δοκίμασες να περάσεις άλλους drivers (απο άλλη πηγή δλδ)?
      -Δοκίμασες να φλασάρεις με διαφορετική έκδοση του flash tool? (μου εχει τύχει να έχω δοκιμάσει 10 διαφορετικές εκδόσεις και να μου δουλέψει μόνο σε μια)
      -Δοκίμασες σε άλλο πισί όλα τα παραπάνω?
      -Δοκίμασες να ξανακατεβάσεις την rom μήπως δεν έχει κατέβει σωστά?

      Αυτά είναι που θα δοκίμαζα εγώ στη θέση σου. Εαν τα έχεις κάνει το προσπερνάμε και πάμε για παρακάτω σκέψεις..
      Ευχαριστω καταρχην που ενδιαφερεστε.
      Εχω δοκιμασει ολες τις USB.
      Εχω δοκιμασει 2-3
      Eχω δοκιμασει με 2 flash kai 2 sp tool
      2 diaforetika PC
      Εχω κατεβασει τουλαχιστον 5.

      Θα ξανακανω προσπαθειες. Εφοσον εστω και ενας το εχει καταφερει σημαινει οτι φτιαχνεται.. Αν σας ερθει κατι αλλο στο μυαλο μου το λετε

      Επισης μηπως βοηθαει.
      Σε διαφορες στιγμες ή κολλαει το load στο 3% ή τελειωνει με error s_chksum_error (1041) ή δεν δεχετε το txt file καθολου το Sp flash.
      Παντα βαζω da dl all with checksum. Οταν δεν το βαζω κανει fulll load την rom και απλα ξαναοιγει με το κλασικο tool Dl image fail kai reboot
    • ~ Xiaomi Redmi 1S ~
      1. Αφαιρέστε την μπαταριά και φορτίστε την πλήρως
      2. Βάλτε την μπαταριά και βάλτε του την αυθεντική του ROM
      3. Κάντε επανεκκίνηση και θα δουλέψει σωστά

      ROM: detail?device=1700001
    • Διαφήμιση