Διαφήμιση

Alpha Safe Access της Aplha Bank

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ναι οκ. Δεν είναι τρελή αλλά σίγουρα είναι σημαντική τρύπα ασφαλείας. :P Δεν έχει βέβαια μεγάλη διαφορά απο το να είχες ενα icode και να σου το κλέβαν... και πάλι όμως πρέπει να ξέρει τους κωδικούς ebanking.
      Stay away from dx.com


      Redmi Note 2 2/32 | Xiaomi Piston 3 Redot | MiKey | MiBand 1.1 | Xiaomi Router Mini | Mi Power Strip | Xiaomi Touch Gloves | Xiaomi PowerBank 10000mAh | Xiaomi Yi | MiBand 1s | Mi WiFi Amplifier | Roidmi | Xiaomi Yi | Mi Capsule | Mi Rabbit 16GB
    • Ο/H ppkstat έγραψε:

      Aν το μόνο που χρειάζεται για να λειτουργήσει η εφαρμογή είναι ένα backup τότε όποιος έχει πρόσβαση σε αυτό το backup έχει πρόσβαση και στον λογαριασμό σου.
      Πχ ένα τέτοιο backup θα μπορούσε να βρεθεί σε κάποιο ξεχασμένο μέσο αποθήκευσης ή κάποιος να αποκτήσει πρόσβαση στο cloud storage σου αν κάνεις cloud sync με το titanium backup (που κάνω).

      Δεν είναι πιθανό αλλά τεχνικά είναι 100% εφικτό.
      Σωστό αυτό που λες, αλλά σε αυτή τη περίπτωση, ο "κλέφτης" θα έπρεπε επίσης να διαθέτει το username σου και το password σου, για να κάνει ζημιά, τα οποία όμως δεν υπάρχουν μέσα στο back up...
      Επίσης αυτό που αναφέρεις είναι σαν να σου κλεψει κάποιος το ..."πως το λένε...το ξεχνάω τώρα" (εκείνο το πραγματάκι παραγωγής κωδικών), το οποίο, επίσης από μόνο του είναι άχρηστο... Ξέρεις, αυτό που χρησιμοποιούσαμε πριν βγει η εφαρμογή... (έχει κολλήσει ο "ΜΥΑΛΟΣ" μου και δεν θυμάμαι πως το λένε! ...ΧΑ! ) :roll:
    • Καλημέρα σε όλους. Αγόρασα την Παρασκευή ένα |Xiaomi Redmi Note 4X, ελληνικής αντιπροσωπείας. Πριν είχα για λίγο καιρό ένα Redmi 3 Pro που τώρα το χρησιμοποιεί ο πατέρας μου (και έχω φλασάρει την ελληνική ROM). Με το Redmi3 δεν είχα κανένα πρόβλημα (παρόλο που δεν είναι και το πιο γρήγορο κινητό, ήταν παραπάνω από αξιοπρεπές). Με το Note 4X, όλα πήγαν εξαιρετικά, εκτός από την εφαρμογή της Alpha Secure Access. Το πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι πως ενώ εγκαθίσταται κανονικά, κατόπιν δεν μπορεί να συνδεθεί στον server. Μου γράφει να ελέγξω την σύνδεση στο Internet (εννοείται πως έχει σύνδεση και δοκίμασα και με WiFi και με 4G). Δοκίμασα να σβήσω την cache της εφαρμογής, να σβήσω data, την απεγκατέστησα και την επανεγκατέστησα (3-4 φορές...), τσέκαρα τα permitions τσέκαρα την αυτόματη εκκίνηση, ό,τι ρύθμιση μπορούσα και γνώριζα, αλλά μάταια... Έφτασα στο σημείο να κάνω και hard reset (ενώ είχα στήσει εντελώς το τηλέφωνο πιο πριν...) και όταν ξεκίνησε το τηλέφωνο να κατεβάσω μόνον την εφαρμογή της Alpha και να την δοκιμάσω μόνη της. Πάλι το ίδιο μήνυμα, κοινώς τζίφος...
      Είδα αυτό το θέμα αλλά δεν κατάλαβα αν κάποιο άλλο μέλος έχει αντιμετωπίσει παρόμοια συμπεριφορά. Να πω πως το πρόβλημα δεν το έχω αντιμετωπίσει σε κανένα κινητό μου πριν, αναφέρω ενδεικτικά (Asus Zenfone 2, OnePlus One, Samsung S7, Xiaomi Redmi3 Pro για να ονομάσω μερικά και υπάρχουν και 1-2 ακόμη της κοπέλας μου...).
      Πήρα τηλέφωνο και στην Alpha σήμερα, αλλά δεν ξέρω αν τελικά αυτοί μπορούν να βοηθήσουν, μου είπαν να (ξανά...)δοκιμάσω την διαδικασία και να τους στείλω print screen από το μήνυμα...
      Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε αν υπάρχει κάτι που μπορώ να ψάξω και μου διαφεύγει; Παρεμπιπτόντως, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ το Note 4X και μπράβο στην Infoquest που το φέρνει επίσημα. Στα λεφτά του (γνωρίζω πως από Κίνα έρχεται πολύ φθηνότερα, έτσι είχα αγοράσει το Redmi3 Pro) είναι ό,τι καλύτερο μπορεί ν' αγοράσει κάποιος σήμερα, μόνον η Huawei έχει κάποιον ανταγωνισμό.

      =============== Μαι 25th 2017, 10:49am ===============
      Τελικά, το πρόβλημα λύθηκε από την ίδια την Alpha bank, κάποια νέα έκδοση της εφαρμογής υποθέτω. Εγκαταστάθηκε και δουλεύει μια χαρά. Ήταν το μόνο πράγμα που είχα παράπονο, κατά τ' άλλα το κινητό είναι απίθανο!
    • Διαφήμιση