Διαφήμιση

Πως λειτουργεί το Mi Message

    • Οδηγός
    • Xiaomi

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πως λειτουργεί το Mi Message

      Σήμερα το πρωί καθόμασταν με το @NasDriver και στέλναμε μηνύματα ο ένας στον άλλο προσπαθόντας να καταλάβουμε πως δουλεύει το Mi Message. Επειδή νομίζω οτι καταλήξαμε πως δουλεύει τελικά είπα να φτιάξω και κάτι σαν οδηγό να βοηθήσω και άλλους που το έχουν απορία όπως το είχα και εγω σαν αρχάριος. Το Mi Message είναι μια λειτουργία της Xiaomi έτσι ώστε να στέλνεις SMS/MMS δωρεάν σε άλλους χρήστες MIUI μέ τη χρήση δεδομένων. Καταρχάς πρέπει να έχουμε ενεργή τη συγκεκριμένη υπηρεσία. Ρυθμίσεις>Εφαρμογές συστήματος>Μηνύματα και ενεργοποίησε το Mi Message ή Μηνύματα>Ρυθμίσεις
      Στη συνέχεια για να καταφέρεις να στείλεις μέσω Mi Message θα πρέπει να είσαι συνδεδεμένος επίσης. Εμένα προσωπικά με πετάει συνέχεια έξω, δεν ξέρω γιατί το ψάχνω ακόμα... Μπορούμε όμως να το ελέγξουμε με δύο τρόπους. Ο ένας τρόπος είναι οτι όταν μπαίνεις να στείλεις ενα μήνυμα αν είσαι συνδεδεμένος και μπορείς να στείλεις μέσω Mi Message εκεί που γράφεις το μήνυμα γράφει Mi message και επίσης το πλαίσιο είναι χρωματισμένο μπλε γύρω-γύρω
      Ο δεύτερος τρόπος είναι μπαίνοντας στις ρυθμίσεις μηνυμάτων θα φαίνεται αυτο
      Διαφορετικά αν δεν είστε συνδεδεμένος θα φαίνεται αυτο


      Στη συνέχεια ας δούμε πως φαίνεται οταν στέλνουμε μηνύματα ως SMS/MMS ή Mi message. Τα μηνύματα που στέλνονται με χρέωση απο τον πάροχό μας έχουν ενα πράσινο φόντο πίσω ενω αυτα που στέλνονται ως Mi message φαίνονται με ενα μπλε φόντο όπως φαίνονται στην επόμενη εικόνα Επίσης πάνω απο το μήνυμα που έρχεται θα γράφει Mi message ή SMS/MMS ανάλογα πως το έστειλε ο άλλος χρήστης ή εμείς.


      Τι γίνεται όμως αμα στείλουμε με Mi message και δεν σταλλεί?Υπάρχουν 2 επιλογές ή θα σταλλεί απο μόνο του μετά κανονικά ή θα αποτύχει(ειδοποιεί όπως οταν δεν στέλνεται μήνυμα) και θα περιμένει ενέργεια απο εσάς.Το τι θα κάνει εξαρτάται απο τη ρύθμιση που θα κάνετε, ας δούμε πως. Στις ρυθμίσεις μηνυμάτων εκεί που λέει Συνδεδεμένος/Αποσυνδεδεμένος πατάμε πάνω του, στην οθόνη που θα εμφανιστεί επιλέγουμε αν δεν σταλλεί ως Mi message πως θα σταλλεί(SMS/MMS). Σε περίπτωση που θέλουμε όπως και να έχει να σταλλεί ως Mi message(για να μην χρεωθούμε) τότε στο συγκεκριμένο μενού απενεργοποιούμε και τις δύο λειτουργίες
      Στην περίπτωση που έχετε ενεργές τις παραπάνω λειτουργίες στέλνετε κανονικά(σαν SMS/MMS) και τελειώσαμε. Τι γίνεται οταν περιμένει ενέργεια απο εμας τώρα. Αριστερά απο το μήνυμα μας βγάζει ενα κόκκινο κύκλο και λέει αδυναμία αποστολής(δυστυχώς δεν έχω screenshot...) Μόλις πατήσουμε πάνω του βγαίνουν οι εξής επιλογές:
      Όταν είμαστε συνδεδεμένοι και μπορούμε να στείλουμε Mi message
      Όταν δεν είμαστε συνδεδεμένοι και δεν μπορούμε να στείλουμε Mi message


      Αυτά ήταν όλα! Επίσης έχουμε τη δυνατότητα να δούμε πόσα SMS/MMS έχουμε στείλει μέσω Mi message, ας δούμε πως. Πάμε πάλι στις ρυθμίσεις και εκεί που λέει Συνδεδεμένος/Αποσυνδεδεμένος απο κάτω ακριβώς φαίνεται τι και πόσα έχουμε στείλει


      Οποιαδήποτε απορία έχετε παιδιά ρωτήστε με να δω αν μπορώ να βοηθήσω. Επίσης αν έχω φτιάξει το θέμα σε λάθος ενότητα παρακαλώ ενας Mod να το μετακινήσει. Ελπίζω να βοήθησα να λυθούν κάποιες απορίες :D .


      Ευχαριστώ και πάλι τον @NasDriver που είχε την υπομονή να του στέλνω συνέχεια μηνύματα, να μου απαντάει και να με βοηθήσει να καταλάβω τι γίνεται!
      Stay away from dx.com


      Redmi Note 2 2/32 | Xiaomi Piston 3 Redot | MiKey | MiBand 1.1 | Xiaomi Router Mini | Mi Power Strip | Xiaomi Touch Gloves | Xiaomi PowerBank 10000mAh | Xiaomi Yi | MiBand 1s | Mi WiFi Amplifier | Roidmi | Xiaomi Yi | Mi Capsule | Mi Rabbit 16GB
    • Ευχαριστώ για την υπομονή σου να ανταλλάσσουμε μηνύματα αν και ήσουν στη δουλειά και εγώ σπίτι...ξάπλα :/


      Να προσθέσουμε (αν δεν κάνω λάθος) ότι το Mi message είναι ίδιο με το private message ? (Δεν ισχύει)
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Ευχαριστώ για την υπομονή σου να ανταλλάσσουμε μηνύματα αν και ήσουν στη δουλειά και εγώ σπίτι...ξάπλα :/

      Να προσθέσουμε (αν δεν κάνω λάθος) ότι το Mi message είναι ίδιο με το private message ?
      Όχι τα private messages είναι τα κρυφά μηνύματα. Εδω είναι ο οδηγός του @caeser για αυτα
      ! ^^
      Stay away from dx.com


      Redmi Note 2 2/32 | Xiaomi Piston 3 Redot | MiKey | MiBand 1.1 | Xiaomi Router Mini | Mi Power Strip | Xiaomi Touch Gloves | Xiaomi PowerBank 10000mAh | Xiaomi Yi | MiBand 1s | Mi WiFi Amplifier | Roidmi | Xiaomi Yi | Mi Capsule | Mi Rabbit 16GB
    • Διαφήμιση
    • Εγώ παλικάρια μεταξύ των RN2 και RN3...δεν κατάφερα να ενεργοποιήσω (να στείλω δηλαδή) mi-message...
      Και τα δύο φοράνε 7.χ Stable Ελληνική

      edit
      Παλεύεις - παλεύεις 2-3 ώρες και δεν καταφέρνεις τίποτα. Ξυπνάς την άλλη μέρα το πρωί και όλα δουλεύουν ρολόι! 8|
      Το μόνο θέμα είναι οτι ενώ η επαφή απο την οποία έρχεται το mi-message είναι αποθηκευμένη στις επαφές...δεν την αναγνωρίζει...μάλλον γιατί το mi-message έρχεται με +30 ενώ η επαφή είναι χωρίς...(?)
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Καλό θα ήταν να βάλεις σε όλες τις επαφές σου το +30 μπροστά. Χρησιμοποίησε το number fix.
      Stay away from dx.com


      Redmi Note 2 2/32 | Xiaomi Piston 3 Redot | MiKey | MiBand 1.1 | Xiaomi Router Mini | Mi Power Strip | Xiaomi Touch Gloves | Xiaomi PowerBank 10000mAh | Xiaomi Yi | MiBand 1s | Mi WiFi Amplifier | Roidmi | Xiaomi Yi | Mi Capsule | Mi Rabbit 16GB
    • Διαφήμιση
    • @amxc

      Άνοιξε τους δύο πρώτους διακόπτες από το πρώτο στιγμιότυπο οθόνης που έστειλες. Αλλιώς θα σε δείχνει online
      μόνο όταν είσαι σε wifi.


      Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Peter.gr
    • Επίσης πρέπει να είναι online και ο άλλος... Δεν είμαι πολύ σίγουρος πρέπει να κάνω κάποιες δοκιμές αλλά κατα πάσα πιθανότητα έτσι είναι...
      Stay away from dx.com


      Redmi Note 2 2/32 | Xiaomi Piston 3 Redot | MiKey | MiBand 1.1 | Xiaomi Router Mini | Mi Power Strip | Xiaomi Touch Gloves | Xiaomi PowerBank 10000mAh | Xiaomi Yi | MiBand 1s | Mi WiFi Amplifier | Roidmi | Xiaomi Yi | Mi Capsule | Mi Rabbit 16GB
    • Επειδή το χρησιμοποιώ κανονικά και τα σπάει...

      Ναι πρέπει και οι 2 να είναι online

      Στέλνεις το μήνυμα κανονικά από το κινητό και σου εμφανίζει ένα mi message μικρό για να ξέρεις ότι είναι τέτοιο

      Επίσης μετά που στέλνετε γίνεται άλλο χρώμα από τα υπόλοιπα της συνομιλίας
    • Διαφήμιση
    • Μα ημουν σε wifi..
      Τσπα ανοιξα και τους δυο "διακοπτες" η απορια μου ειναι αν λειτουργεί κι ας μην εμφανιζει επιλογη "συνδεδεμένος/αποσυνδεδεμενος" οπως στα πανω σκρινσοτς