Διαφήμιση

Οδηγός EXPRESS για το Mi4c (εγκατάσταση Ελληνικής ρομ)

    • Οδηγός
    • Mi-4C

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Οδηγός EXPRESS για το Mi4c (εγκατάσταση Ελληνικής ρομ)


      Αυτός είναι ένας πολύ γρήγορος (περιγραφικός) οδηγός για να βάλουμε την Ελληνική ρομ στο Mi4c και είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μόνο για την συσκευή Mi4c και για καμία άλλη!

      H Xiaomi σε μια προσπάθεια να περιορίσει την εγκατάσταση custom roms στις συσκευές της, έχει κλειδώσει με Private Keys το Mi-Recovery και έτσι κάθε προσπάθεια να εγκαταστήσουμε με το κλασικό τρόπο την Ελληνική ή άλλη rom ή να προσθέσουμε custom recovery στη συσκευή (π.χ. TWRP) καταλήγει σε αποτυχία και την επιστροφή μας στο Mi-Recovery.

      Ένας κλασικός, δοκιμασμένος και αποτελεσματικός τρόπος να τα προσπεράσουμε όλα αυτά είναι αυτός που έχει παρουσιάσει ο Admin
      ΕΔΩ.

      Ωστόσο, θα σας δείξω έναν ακόμα τρόπο που εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ για να τα "προσπερνάω" όλα αυτά. Είναι ένας τρόπος που αποτελείται απο 4 βασικά βήματα, όχι ιδιαίτερα δύσκολος, αλλά σίγουρα δοκιμασμένος και αποτελεσματικός. Τα υλικά που χρειάζονται και που πρέπει να τα συγκεντρώσουμε κάπου, όλα μαζί, είναι τα εξής:

      • Την τελευταία Fastboot DEVELOPER Rom (κατεβάστε τη από ΕΔΩ)
      • Την εφαρμογή Flashify (κατεβάστε τη από ΕΔΩ)
      • Το αρχείο TWPR 3.0 (κατεβάστε το απο ΕΔΩ)
      • Τη τελευταία Ελληνική GTV Rom (κατεβάστε τη απο ΕΔΩ)

      Το σκεπτικό είναι το εξής:

      Ο στόχος μας είναι να εγκαταστήσουμε το TWRP recovery και στη συνέχεια την Ελληνική GTV rom (χωρίς όμως να αφήσουμε τη συσκευή να μας επιστρέψει στη Mi-Recovery, αλλά να διατηρήσει τo TWRP). Το TWRP θα το εγκαταστήσουμε με την εφαρμογή Flashify. Επειδή όμως η εφαρμογή Flashify χρειάζεται root για να τρέξει, πρέπει να φλασάρουμε τη συσκευή με Developer Fastboot Rom, η οποία θα είναι rooted και έτσι θα τρέξουμε την εφαρμογή. Συγχρόνως όμως, κάνοντας αυτή την ενέργεια (του φλασαρίσματος) πετυχαίνουμε ένα ΟΛΙΚΟ φορμάτ της συσκευής μας, καθαρίζοντάς την απο τυχόν "σπουπίδια" ή άλλα "παράσιτα" που πιθανόν έχει ερχόμενη απο τα κινέζικα e-shops. "Win-win" κατάσταση λοιπόν, και πάμε:


      :grumble: 1. Κάνουμε τα κλασικά που χρειάζονται για να φλασάρουμε* μια fastboot ρομ στη συσκευή μας.
      Αναλυτικοί οδηγοί για αυτή την διαδικασία, υπάρχουν στο spoiler απο κάτω και στο βίντεο ΕΔΩ


      Πρέπει να ακολουθήσετε μόνο το ΒΗΜΑ 1 του οδηγού που υπάρχει μέσα στο SPOILER χρησιμοποιώντας φυσικά το αντίστοιχο αρχείο (την Developer που κατεβάσατε πιό πάνω) για το Mi4c:


      :grumble: 2. Όταν ξεκινήσει η συσκευή μετά το fastboot, τη σετάρουμε πρόχειρα, τη συνδέουμε** στο PC και βάζουμε μέσα στον εσωτερικό χώρο της συσκευής ΧΥΜΑ (όχι μέσα σε φακέλους) την εφαρμογή Flashify, το TWRP και το αρχείο της τελευταίας Ελληνικής GTV ROM.

      :grumble: 3. Πάμε βρίσκουμε το Flashify και το εγκαθιστούμε (θέλει δικαιώματα root). Όταν τελειώσει η εγκατάσταση του Flashify τρέχουμε την εφαρμογή και κάνουμε εγκατάσταση του TWRP.


      (Αναλυτικές οδηγίες για την εγκατάσταση της εφαρμογής Flashify και του TWRP θα βρείτε στο ΒΗΜΑ 2 και ΒΗΜΑ 3 αντίστοιχα, αυτού ΕΔΩ του οδηγού.)

      :grumble: 4. Μπαίνουμε στο TWRP και κάνουμε Install την Ελληνική GTV rom. (προσοχή: το αρχείο *.zip της Ελληνικής ρομ, σε κανένα στάδιο της διαδικασίας ΔΕΝ το μετονομάζουμε και ΔΕΝ το κάνουμε unzip!!!).
      Τώρα έχουμε και ελληνική και TWRP...



      Σημειώσεις:

      *Εάν θέλετε το πρόγραμμα MiFlash και δεν το έχετε, μπορείτε να το κατεβάσετε και απο ΕΔΩ.

      **Εάν τυχόν χρειαστείτε drivers να βάλετε στο PC σας, έτσι ώστε να "διαβάζει" την συσκευή σας, μπορείτε να απλά να κάνετε εγκατάσταση στο PC σας το πρόγραμμα MiPCSuite της Xiaomi (είναι στα αγγλικά). Μπορείτε να το κατεβάσετε από ΕΔΩ. Μετά, την εγκατάσταση του προγράμματος, κάντε μια επανεκκίνηση στον υπολογιστή σας και συνδέστε το τηλέφωνο. (Σιγουρευτείτε ότι στο τηλέφωνο είναι ενεργοποιημένη η επιλογή USB Debugging που βρίσκεται στη διαδρομή "Ρυθμίσεις"-->"Πρόσθετες Ρυθμίσεις"-->Επιλ. για προγραμματιστές". Εάν αυτή η επιλογή δεν είναι ενεργοποιημένη στη συσκευή σας, για να την ενεργοποιήσετε, πηγαίνετε στη διαδρομή "Ρυθμίσεις"-->"Σχετικά με το τηλέφωνο" και κάντε 7 συνεχόμενα taps επάνω στη γραμμη που λέει "Έκδοση MIUI")









    • " Πρέπει να ακολουθήσετε μόνο το ΒΗΜΑ 1 του οδηγού που υπάρχει μέσα στο SPOILER χρησιμοποιώντας φυσικά το αντίστοιχο αρχείο (την Developer που κατεβάσατε πιό πάνω) για το Mi4c: "


      Ceaser γιατι δεν βλέπω τπτ στο spoiler απλά μου λέει να κλικάρω για εμφάνιση του spoiler χωρίς αποτέλεσμα.....?
      "Διάλεξε ένα επάγγελμα που σου αρέσει και δεν θα ξαναχρειαστεί να δουλέψεις στη ζωή σου."
    • Ο/H Liopetis έγραψε:

      Ceaser γιατι δεν βλέπω τπτ στο spoiler απλά μου λέει να κλικάρω για εμφάνιση του spoiler χωρίς αποτέλεσμα.....?
      Τώρα μπορείς να δεις το περιεχόμενο.

      To Spoiler για κάποιο λόγο έγινε Buggy και το απενεργοποίησα.
      Ψάχνω να βρω το πρόβλημά του.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Συγγνώμη αλλά το αρχείο της Fastboot DEVELOPER κατεβαίνει μεν, αλλά στην αποσυμπίεση χτυπάει. Να το τσεκάρουμε λίγο?
    • Ο/H Modechristos Chris έγραψε:

      Συγγνώμη αλλά το αρχείο της Fastboot DEVELOPER κατεβαίνει μεν, αλλά στην αποσυμπίεση χτυπάει. Να το τσεκάρουμε λίγο?
      Καλημέρα,
      με ποιο πρόγραμμα προσπαθείς να το αποσυμπιέσεις?
    • Καλησπέρα,

      Ακολούθησα τον οδηγό και έχω κολλήσει στο τελευταίο βήμα για να εγκαταστήσω την ελληνική rom

      Πάω σε recovery, επιλέγω να γίνει update και μου βγάζει ένα μεγάλο X και μου λέει ότι δεν γίνεται.

      Κατέβασα 2 διαφορετικές rom και πάλι τα ίδια.

      Σαν όνομα το recovery έχει νομίζω 2.0.1

      Τι μπορεί να έγινε λάθος;
      Won't Back Down
    • Πρέπει πρώτα να περαστεί το TWRP Recovery για να μπορείς να κάνεις FLASH την Ελληνική ROM.

      Με το Mi-Recovery δεν μπορείς να την περάσεις.

      Ακολούθησε αυτόν τον οδηγό => Flash την Ελληνική ROM στο Mi-4C
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Ο/H Modechristos Chris έγραψε:

      Συγγνώμη αλλά το αρχείο της Fastboot DEVELOPER κατεβαίνει μεν, αλλά στην αποσυμπίεση χτυπάει. Να το τσεκάρουμε λίγο?
      Καλημέρα,με ποιο πρόγραμμα προσπαθείς να το αποσυμπιέσεις?
      το winrar...
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Πρέπει πρώτα να περαστεί το TWRP Recovery για να μπορείς να κάνεις FLASH την Ελληνική ROM.

      Με το Mi-Recovery δεν μπορείς να την περάσεις.

      Ακολούθησε αυτόν τον οδηγό => Flash την Ελληνική ROM στο Mi-4C
      Κάνω τη διαδικασία, είμαι στο TWRP, έγινε successful install και μου έβγαλε τις επιλογές WIPE CASHES και REBOOT SYSTEM.

      Πάτησα το REBOOT SYSTEM, και τώρα είμαι σε μια μαύρη οθόνη με ένα μήνυμα τέρμα κάτω που λέει Swipe right to Unlock και μια κλειδαριά.

      Πρέπει να περιμένω τώρα;
      Won't Back Down
    • Αν ακολουθηθεί πίστα το tut fastboot του caeser δεν υπάρχει θέμα!λάδι ή διαδικασία αλλά χρειάζεται να την διαβάσεις μέχρι να την καταλάβεις!!!ας είναι καλά!!!!!

      Στάλθηκε από το Mi-4c μου
    • Ο/H jonnieX έγραψε:

      Αν ακολουθηθεί πίστα το tut fastboot του caeser δεν υπάρχει θέμα!λάδι ή διαδικασία αλλά χρειάζεται να την διαβάσεις μέχρι να την καταλάβεις!!!ας είναι καλά!!!!!

      Στάλθηκε από το Mi-4c μου
      Αυτό ακολούθησα και έκανα μέσω flashify εγκατάσταση το recovery που λέει αλλά μάλλον δεν έγινε κάτι σωστά.

      Τώρα με τον οδηγό από τον MIUI_ART έγιναν όλα καλά μέχρι το reboot.

      Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι τώρα. Μου βγάζει αυτό το "Swipe right to unlock" και μια κλειδαριά και δεν κάνει τίποτα. Το κάνω swipe αλλά δεν ξεκλειδώνει κάτι.
      Και σε αναμονή κλείνει η οθόνη. Την ανοίγω και πάλι το ίδιο.

      Μάλλον δεν έχει κάνει reboot μιας και όταν το πάτησα από το TWRP ήταν εκεί κολλημένο για 2-3 λεπτά.

      Τώρα έχουν περάσει 10 λεπτά και είναι ακόμα εκεί.

      Να το κάνω reboot ; τι να κάνω;
      Won't Back Down
    • Διαφήμιση