Διαφήμιση

Νέος και ωραίος! Ζητώ πληροφορίες για Flashάρισμα, Updates κτλ

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Νέος και ωραίος! Ζητώ πληροφορίες για Flashάρισμα, Updates κτλ

      Καλησπέρα και από εμένα στην Ελληνική κοινότητα της Xiaomi. Σε λίγες μέρες περιμένω και το δικό μου Mi 4C 3GB/32GB, οπότε είπα να ρίξω μία ματιά στη διαδικασία περάσματος της Ελληνικής ROM για να είμαι έτοιμος όταν με το καλό μου έρθει. Οφείλω να αναφέρω ότι οι οδηγοί είναι πάρα πολύ καλοί, με εικόνες και λεπτομέρειες. Ως άσχετος όμως (δεν έχω ξαναασχοληθεί με root, flash και τέτοια πράματα) έχω κάποια θεματάκια και μερικές απορίες.

      Αρχικά, ακολουθούμε τον οδηγό ΑΥΤΟ και όταν φτάσουμε στο τέρμα του που λέει "Κάνουμε flash τώρα την Ελληνική Rom", ακολουθούμε τον οδηγό ΑΥΤΟ για να ολοκληρωθεί η όλη διαδικασία ή ολοκληρώνεται "κάπως" η διαδικασία με τον 1ο οδηγό; Επίσης, είδα ότι συχνά πυκνά βγαίνουν updates.. αυτά τα περνάμε με τον 2ο οδηγό; Ακόμη, κάθε φορά που κάνεις update σβήνεις όλα σου τα αρχεία/μηνύματα/εφαρμογές/φωτογραφίες και χάνεις ότι ρυθμίσεις είχες βάλει στο κινητό; Για τα αρχεία οι λύσεις που υπάρχουν σώζουν τα μηνύματα+εφαρμογές+φωτογραφίες+++ ; Και οι ρυθμίσεις που είχες κάνει - πρέπει πάλι όλες από την αρχή;

      Κάτι τελευταίο, το tempered glass που έρχεται ως δωράκι μαζί με το κινητό είναι καλό ή θα πρέπει να πάρω κάποιο πιο καλό; Το λέω αυτό γιατί έχω διαβάσει ότι εύκολα μπορείς να γρατσουνίσεις την οθόνη.. ή μήπως μια απλή ζελατίνα κάνει τη δουλειά; Να ξέρω αν είναι να χτυπήσω τώρα κάτι από κίνα.
      Ελπίζω να μην κούρασα πολύ. Απλά δεν έχω ξαναασχοληθεί με το άθλημα.
    • Ο/H kr3.zw έγραψε:

      Αρχικά, ακολουθούμε τον οδηγό ΑΥΤΟ και όταν φτάσουμε στο τέρμα του που λέει
      Καλησπέρα και καλώς ήλθες,

      απλά θα ακολουθήσεις τον 1ο οδηγό που αναφερεις προσεκτικά και μέχρι το τέλος. Στο τέλος θα έχεις φλασάρει την ελληνική rom και όλα θα είναι διαφορετικά για την συσκευή σου.
      Την διαδικασία αυτην θα την κάνεις μόνο την 1η φορά, όταν παραλάβεις. Μετά και εφόσον συνεχίζεις και φλασάρεις συνέχεια dev (αν ξεκίνησες με dev) ή stable (αν ξεκίνησες απο stable) θα κάνεις αυτά που λέει ο 2ος οδηγός που αναφέρεις. Διαδικασία που κρατάει λίγο και δεν χάνεις τίποτα απολύτως.
      Λύσεις backup υπάρχουν αρκετες (διάβασε λίγο και θα δεις).

      Καλό το tempered αλλά σε προφυλάσσει μόνο απο γρατζουνιές, η συμβουλή μου είναι αγόρασε θήκη..

      Συνέχισε να ενημερώνεσαι και θα τα πούμε εν καιρώ
    • Ο/H kr3.zw έγραψε:

      Καλησπέρα και από εμένα στην Ελληνική κοινότητα της Xiaomi. Σε λίγες μέρες περιμένω και το δικό μου Mi 4C 3GB/32GB, οπότε είπα να ρίξω μία ματιά στη διαδικασία περάσματος της Ελληνικής ROM για να είμαι έτοιμος όταν με το καλό μου έρθει. Οφείλω να αναφέρω ότι οι οδηγοί είναι πάρα πολύ καλοί, με εικόνες και λεπτομέρειες. Ως άσχετος όμως (δεν έχω ξαναασχοληθεί με root, flash και τέτοια πράματα) έχω κάποια θεματάκια και μερικές απορίες.

      Αρχικά, ακολουθούμε τον οδηγό ΑΥΤΟ και όταν φτάσουμε στο τέρμα του που λέει "Κάνουμε flash τώρα την Ελληνική Rom", ακολουθούμε τον οδηγό ΑΥΤΟ για να ολοκληρωθεί η όλη διαδικασία ή ολοκληρώνεται "κάπως" η διαδικασία με τον 1ο οδηγό; Επίσης, είδα ότι συχνά πυκνά βγαίνουν updates.. αυτά τα περνάμε με τον 2ο οδηγό; Ακόμη, κάθε φορά που κάνεις update σβήνεις όλα σου τα αρχεία/μηνύματα/εφαρμογές/φωτογραφίες και χάνεις ότι ρυθμίσεις είχες βάλει στο κινητό; Για τα αρχεία οι λύσεις που υπάρχουν σώζουν τα μηνύματα+εφαρμογές+φωτογραφίες+++ ; Και οι ρυθμίσεις που είχες κάνει - πρέπει πάλι όλες από την αρχή;

      Κάτι τελευταίο, το tempered glass που έρχεται ως δωράκι μαζί με το κινητό είναι καλό ή θα πρέπει να πάρω κάποιο πιο καλό; Το λέω αυτό γιατί έχω διαβάσει ότι εύκολα μπορείς να γρατσουνίσεις την οθόνη.. ή μήπως μια απλή ζελατίνα κάνει τη δουλειά; Να ξέρω αν είναι να χτυπήσω τώρα κάτι από κίνα.
      Ελπίζω να μην κούρασα πολύ. Απλά δεν έχω ξαναασχοληθεί με το άθλημα.
      Καλώς τον "νέο και τον ωραίο" και με το καλό να παραλάβεις...
      Τα λες πολύ καλά, παραπάνω. Όλα αυτά πρέπει να ακολουθήσεις. Επειδή δεν έχεις εμπειρία και για να γίνει το φλασάρισμα πιό εύκολο για σένα, για το βήμα που λέει "Κάνουμε flash τώρα την Ελληνική Rom" μπορείς να ακολουθήσεις ΜΟΝΟ το "BHMA 2" αυτού του οδηγού ΕΔΩ, ο οποίος κάνει ότι και ο άλλος που βρήκες, αλλά στην εμφάνιση της Miui V7, οπότε μπορείς να τον ακολουθήσεις για να έχεις ακριβώς τις ίδιες εικόνες.
      Οχι, στο εξής, όταν θα κάνεις update, δεν θα χρειάζεται να σβήνεις τίποτα απο το κινητό σου. Τίποτα δεν θα χάνεται. Και φυσικά θα ακολουθείς πάλι αυτόν τον οδηγό που μόλις σου έδωσα (μόνο το BHMA 2)
      Το tempered glass είναι μια χαρά, κατά την δική μου άποψη, για τη συσκευή σου...
    • Διαφήμιση
    • Καλησπέρα παιδιά νέος και εγώ! Οπότε θα πω και εγώ τον καημό μου :)

      Λοιπόν φλάσαρα κανονικά το κινητό στην Ελληνική Developer απο την Κινέζικη stable αφού πρίν έκανα και ένα facotry reset για σιγουριά. Ωστόσο η διαδικασία που ακολούθησα ήταν διαφορετική απο αυτή που αναγράφετε στο πιο πάνω post.

      Αφού ακολούθησα τον πρώτο οδηγό (αυτόν για το Mi4c) στο στάδιο του "Κάνουμε flash τώρα την Ελληνική Rom" αυτό που κατάλαβα οτι έπρεπε να κάνω εγώ ήταν να κάνω flash την rom απο το twrp και αυτό έκανα. Είχα την εντύπωση οτι ο σκοπός του οδηγού ήταν να μπούμε στο twrp . Πριν κάνω restart έκανα και wipe cache/dalvik cache και το κινητό δούλεψε κανονικά. 'Έτσι νομίζω τουλάχιστον. Έκανα κάτι λάθος?


      Το μόνο 'κουλό' που συνέβη είναι οτι αφού είχα σετάρει το κινητό είπα να κάνω ένα reboot σε recovery (απο τον miui updater) γιατί πραγματικά είχα μπερδευτεί με αυτούς τους οδηγούς στο τι recovery θα έχει το κινητό μου. Με έβαλε σε twrp (νόμιζα οτι μπάινει μόνο για μια φορά) αλλά δεν δούλευε το touch οπότε είπα να κάνω restart το κινητό με το power button. Όταν ξεκίνησε πάλι να μπουτάρει αντί να μπεί κατευθείαν στο miui ξεκίνησε μια διαδικασία με το logo της xiaomi και μια άσπρη μπάρα απο κάτω σαν όταν φλάσαρε την ρομ. Μόλις αυτό τελείωσε μπήκε κανονικά (στην ρομ που είχε εννοείται).


      Δεν ξέρω τι συνέβη, αν έχω κάνει κάτι λάθος και αν θα μπορώ να χρησημοποιώ κανονικά το twrp. Συγχωρέστε την άγνοια, πρώτη φορά xiaomi.
    • Είσαι οκ, μήν φοβάσαι....

      Έτσι και αλλιώς την επόμενη φορά το Update θα είναι πολύ εύκολο από την εφαρμογή Αναβ'αθμιση της MIUI.

      => Οδηγός Αναβάθμισης Υλικολογισμικού (MIUI ROM) - 1ος Τρόπος (μέσω της ROM)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και επίσης για την δουλειά που κάνετε.

      Θα ήθελα να ξέρω, εφόσον το κινητό έχει μάλλον μόνιμα twrp αν έκανα κάτι λάθος και κυρίως αν μπορώ να την χρησιμοποιώ, όχι για wipes εννοείται αλλά αν θέλω πχ να κάνω κάποιο nandroid backup ή να κάνω wipe την cache μετά απο την εγκατάσταση κάποιας rom (έστω και αν αυτή γίνεται μέσα απο το miui).

      Kατα τ άλλα το κινητό πάει σφαίρα και δεν έχω βρεί κανένα big μέχρι στιγμής. Φοβόμουν και γενικά αρκετά την miui πριν πάρω το πρώτο μου xiaomi γιατί γενικά θα έτρεχα κάποια AOSP ή CM. Αν εξαιρέσεις όμως το πόσο βαριά είναι μου αρέσει πολύ μέχρι στιγμής!
    • Ο/H ppkstat έγραψε:

      Θα ήθελα να ξέρω, εφόσον το κινητό έχει μάλλον μόνιμα twrp αν έκανα κάτι λάθος και κυρίως αν μπορώ να την χρησιμοποιώ, όχι για wipes εννοείται αλλά αν θέλω πχ να κάνω κάποιο nandroid backup ή να κάνω wipe την cache μετά απο την εγκατάσταση κάποιας rom (έστω και αν αυτή γίνεται μέσα απο το miui).
      Και φυσικά μπορείς να κάνεις όλα τα παραπάνω με το TWRP. ;)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια, ήδη το βλέπω πιο εύκολο όλο αυτό. Τελικά με το tempered glass.. αυτό που φέρνουν δώρο αξίζει & θα με σώσει ή θέλει να τσιμπήσω ένα πιο καλό με 5-10 ευρώ; Από θήκη, okay αγόρασα...για το θέμα οθόνης - γρατσουνιές ρωτάω, γιατί είναι πολύ σπαστικό να μην έχει gorilla glass και να γεμίζει μικρογρατσουνιές από τη χρήση και μόνο.
    • Ο/H kr3.zw έγραψε:

      Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια, ήδη το βλέπω πιο εύκολο όλο αυτό. Τελικά με το tempered glass.. αυτό που φέρνουν δώρο αξίζει & θα με σώσει ή θέλει να τσιμπήσω ένα πιο καλό με 5-10 ευρώ; Από θήκη, okay αγόρασα...για το θέμα οθόνης - γρατσουνιές ρωτάω, γιατί είναι πολύ σπαστικό να μην έχει gorilla glass και να γεμίζει μικρογρατσουνιές από τη χρήση και μόνο.
      Βολέψου με αυτό το tempered glass που σου στέλνουν τώρα και σε κανά 6μηνο και βάλε... το ξανασκέφτεσαι...
    • Έφτασε λοιπόν και ο δικός μου πύραυλος και παλεύω να κάνω αυτό το ρημάδι το flash που φλας να το μάσει.. Μετά από μία συνομιλία/βοήθεια από MIUI_ART και caeser έχω ξεκολλήσει από εκεί που είχα εγκλωβιστεί και έχω πλησιάσει πιστεύω αρκετά. Δεν τα έχω όμως καταφέρει ακόμη και γι' αυτό ζητώ βοήθεια.

      Κάνοντας λοιπόν όπως λέει ο ΟΔΗΓΟΣ.. έχω περάσει το αγγλικό suite, το adb devices μου βλέπει τη συσκευή, κάνω adb reboot bootloader και μετά fastboot boot mi4c_recovery.img (το οποί με πετάει σε μία σελίδα που δε μπορώ να κουνηθώ καθόλου), όπότε πατώντας + και ΚουμπίΚλειδώματος με βάζει (υποθέτω) στο TWRP. Εκεί κουνιέμαι με τα +/- και πατάω να κάνει update. Στο σημείο αυτό όμως μου βγάζει σφάλμα (έχω φτάσει μέχρι και 10% πριν χτυπήσει το άτιμο το σφάλμα)!!

      Έχω λοιπόν κάποιες απορίες που νομίζω ότι θα λύσουν και το θεματάκι μου...
      Την Ελληνική rom που πρέπει να την έχω; Χύμα μέσα στα αρχεία του κινητού ή σε κάποιον φάκελο (όπως downloaded_rom); Θα πρέπει να έχει το όνομα που έχει ή να την μετονομάσω σε update; Επίσης, τα αρχεία της rom τα αποσυμπιέζω... είτε μέσα στον φάκελο adb είτε κάπου αλλού; Ακόμη, στο σημείο που κάνεις fastboot boot mi4c_recovery.img κάνεις boot το recovery που λέει ο <οδηγός> ή μήπως το recovery που έχει μέσα η Ελληνική rom;

      Δε μου έρχεται κάτι άλλο.. Κάθε βοήθεια δεκτή!! Ευχαριστώ
    • Ο/H kr3.zw έγραψε:

      Έφτασε λοιπόν και ο δικός μου πύραυλος και παλεύω να κάνω αυτό το ρημάδι το flash που φλας να το μάσει.. Μετά από μία συνομιλία/βοήθεια από MIUI_ART και caeser έχω ξεκολλήσει από εκεί που είχα εγκλωβιστεί και έχω πλησιάσει πιστεύω αρκετά. Δεν τα έχω όμως καταφέρει ακόμη και γι' αυτό ζητώ βοήθεια.

      Κάνοντας λοιπόν όπως λέει ο ΟΔΗΓΟΣ.. έχω περάσει το αγγλικό suite, το adb devices μου βλέπει τη συσκευή, κάνω adb reboot bootloader και μετά fastboot boot mi4c_recovery.img (το οποί με πετάει σε μία σελίδα που δε μπορώ να κουνηθώ καθόλου), όπότε πατώντας + και ΚουμπίΚλειδώματος με βάζει (υποθέτω) στο TWRP. Εκεί κουνιέμαι με τα +/- και πατάω να κάνει update. Στο σημείο αυτό όμως μου βγάζει σφάλμα (έχω φτάσει μέχρι και 10% πριν χτυπήσει το άτιμο το σφάλμα)!!

      Έχω λοιπόν κάποιες απορίες που νομίζω ότι θα λύσουν και το θεματάκι μου...
      Την Ελληνική rom που πρέπει να την έχω; Χύμα μέσα στα αρχεία του κινητού ή σε κάποιον φάκελο (όπως downloaded_rom); Θα πρέπει να έχει το όνομα που έχει ή να την μετονομάσω σε update; Επίσης, τα αρχεία της rom τα αποσυμπιέζω... είτε μέσα στον φάκελο adb είτε κάπου αλλού; Ακόμη, στο σημείο που κάνεις fastboot boot mi4c_recovery.img κάνεις boot το recovery που λέει ο <οδηγός> ή μήπως το recovery που έχει μέσα η Ελληνική rom;

      Δε μου έρχεται κάτι άλλο.. Κάθε βοήθεια δεκτή!! Ευχαριστώ
      Γρήγορη απάντηση:
      Για το "fastboot boot mi4c_recovery.img" που ρωτάς κάνεις boot το recovery που κατεβάζεις απο τον οδηγό που διαβάζεις (το διορθωμένο αρχείο recovery που είναι μέσα στον οδηγό). Οχι αυτό που είναι μέσα στη ρομ. Την ρομ, ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ!
      Τη ρομ τη βαζεις ΧΥΜΑ μέσα στη συσκευή σου. Δεν μετονομάζεις ΤΙΠΟΤΑ και δεν ΞΕΖΙΠΑΡΕΙΣ τίποτα! Την κάνεις εγκατάσταση απο το TWRP (Install κ.λ.π.) όπως είναι...
    • Διαφήμιση
    • Ο/H kr3.zw έγραψε:

      Κάνοντας λοιπόν όπως λέει ο ΟΔΗΓΟΣ.. έχω περάσει το αγγλικό suite, το adb devices μου βλέπει τη συσκευή, κάνω adb reboot bootloader και μετά fastboot boot mi4c_recovery.img (το οποί με πετάει σε μία σελίδα που δε μπορώ να κουνηθώ καθόλου), όπότε πατώντας + και ΚουμπίΚλειδώματος με βάζει (υποθέτω) στο TWRP. Εκεί κουνιέμαι με τα +/- και πατάω να κάνει update. Στο σημείο αυτό όμως μου βγάζει σφάλμα (έχω φτάσει μέχρι και 10% πριν χτυπήσει το άτιμο το σφάλμα)!!
      Καλός τον και ας άργησε. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ φίλε για 2-3 μέρες.

      Τελικά μετά από 2-3 φορές τη διαδικασία του MIUI_ART το κινητό έφτασε στα λογικά του και βρέθηκε σε φιλικό περιβάλλον.

      Νομίζω πως το λάθος που έκανα εγώ ήταν πως δεν περίμενα αρκετά να γεμίσει το MI Pc Suite και μετά να πάω στο επόμενο στάδιο (κάτω δεξιά λέει νούμερο από 39). Έχω αυτή την υποψία. Δοκίμασε να ξανακάνεις τη διαδικασία όπως περιγράφεται αλλά με πάρα πολύ υπομονή.

      Επίσης στο Twrp και εμάς δεν κινείται μόλις μπει. Δώστε του λίγη ώρα. Για να είστε σίγουροι κάντε το lock (εγώ έτσι έκανα) έτσι μόλις δούλεψε το touch έκανα απλός unlock και μετά πήγα στις επιλογές. Εμένα μου τρωγε περίπου 1 λεπτό.

      Ο/H kr3.zw έγραψε:

      με βάζει (υποθέτω) στο TWRP
      Όταν θα είσαι εκεί πάνω θα σου λέει που είσαι. Αν είσαι σε Mi Recovery θα αναγράφεται πάνω αριστερα. Αν είσαι με TWRP και αυτό κάπου το γράφει. Πρόσεξε το λίγο.