Διαφήμιση

Βαθμολογίες On Line Καταστημάτων

    • Μη εφικτό

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H Bodai έγραψε:

      εγω εδω είμαι ...
      Γιατί είσαι εδώ και δεν είσαι στη μάσα ή στο καφεδάκι είναι το θέμα...
    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Γιατί είσαι εδώ και δεν είσαι στη μάσα ή στο καφεδάκι είναι το θέμα...
      Είχα δηλώσει κόλλημα εξ αρχής :-|

      Αν και αυτη την στιγμή που μιλάμε στην Θεσσαλονίκη έχουν ανοίξει οι ουρανοί ... και δεν ξέρω κατά 1ον πόσοι θα καταφέρουν να πάνε και 2ον σε τι κατάσταση θα είναι όσοι φτάσουν 8o
    • Ο/H Graydath έγραψε:

      Κάνω μια πρώτη πρόταση

      Βαθμολογίες On Line Καταστημάτων από την Κοινότητά μας

      Το έκανα επείτηδες online για να μπορούμε να το διαχειριστούμε παραπάνω απο ένα άτομο
      Κωνσταντίνε, sorry φίλος αλλά δεν έχω pc για να κάνω δουλειά. Όταν πάω σπίτι το βραδάκι θα προσπαθήσω να φτιάξω και 'γώ μερικά πραγματάκια. Μπορώ να κάνω τροποποιήσεις on-line στο αρχείο αυτό που έχεις ετοιμάσει, ή να φτιάξω άλλο;
      Ο ιδανικός χρόνος για να αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού είναι εκατό χρόνια πριν τη γέννησή του.
      Είπε ο William Ralph Inge.

      Κάθε κέρδος είναι μια αδικία σε κάποιον και οι κρίσεις γεννάνε Κροίσους.
      Είπε ο Αριστοτέλης Ωνάσης.
    • Διαφήμιση
    • Προσπαθηστε ότι βάλετε online να έχουν δικαιώματα και άλλοι, το δείγμα ούτε νέο sheet δεν μπορείς να κάνεις!! :lol: :lol:
    • Ο/H Sakoumidis έγραψε:

      Κωνσταντίνε, sorry φίλος αλλά δεν έχω pc για να κάνω δουλειά. Όταν πάω σπίτι το βραδάκι θα προσπαθήσω να φτιάξω και 'γώ μερικά πραγματάκια. Μπορώ να κάνω τροποποιήσεις on-line στο αρχείο αυτό που έχεις ετοιμάσει, ή να φτιάξω άλλο;
      Μπορείς στείλε μου ενα mail να σε βάλω να μπορείς να το επεξεργαστείς. Καλό θα ήταν να είναι τύπου hotmail γιατί το excell είναι online. Επίσης έφαγα καμια ώρα αλλά δεν με αφήνει να δημιουργήσω γράφημα... Με αφήνει να φτιάξω με μόνο μια στήλη όχι με 2 που έχουμε εμείς... και επειδή το έχω σπασμένο στο pc δεν μπορώ να το κάνω απο εκεί και μετά να το ανεβάσω...
      Stay away from dx.com


      Redmi Note 2 2/32 | Xiaomi Piston 3 Redot | MiKey | MiBand 1.1 | Xiaomi Router Mini | Mi Power Strip | Xiaomi Touch Gloves | Xiaomi PowerBank 10000mAh | Xiaomi Yi | MiBand 1s | Mi WiFi Amplifier | Roidmi | Xiaomi Yi | Mi Capsule | Mi Rabbit 16GB
    • μικρή αντίρρηση...


      Θα ήθελα, να καταθέσω μια πολύ μικρή αντίρρηση που έχω, όσο αφορά όλο αυτό "δημοσκοπικό εγχείρημα", χωρίς να έχω απολύτως καμμιά πρόθεση ή διάθεση να σας αποθαρρύνω απο την πολύ καλή και δημιουργική ιδέα σας...

      Ο τίτλος του θέματος "Βαθμολογίες On Line Καταστημάτων από την Κοινότητά μας" παραπέμπει ΕΥΘΕΩΣ στη κοινότητα, δηλαδή στο φόρουμ... δηλαδή τα όποια αποτελέσματα, συνειρμικά (αν όχι και "δεικτικά") θα ηχούν σαν να είναι "πρόταση του Xiaomi-miui.gr" (της "κοινότητά μας"), πράγμα με το οποίο εγώ προσωπικά ΔΙΑΦΩΝΩ!

      Αν αυτή τη στιγμή, ένα online κατάστημα που τυχαίνει αυτό το τελευταίο χρονικό διάστημα να είναι δημοφιλές στο φόρουμ μας, μπορεί να πάρει ένα πολύ καλό ποσοστό προτίμησης των χρηστών...
      Ποιός απο εσάς, όμως, μπορεί να εγγυηθεί όμως ότι αυτός ο "κινέζος" που τώρα "υμνούμε" και "τιμούμε" με την ψήφο μας, στο μέλλον δεν θα μας την κάνει "γυριστή"? (όπως ΕΧΕΙ ΗΔΗ συμβεί με κάμποσα απο τα καταστήματα που κατά καιρούς απολάμβαναν της δημοφιλίας μας. Οι παλιότεροι έχουμε ΠΟΛΛΑ τέτοια παραδείγματα να αναφέρουμε. Άσε που αν μας τη κάνει "γυριστή", το μεγάλο του δημοσκοπικό ποσοστό θα παραμένει στη κορυφή της λίστας και θα παραποιεί την πραγματικότητα!!!... Είναι και αυτό ένα καλό θέμα που θα πρέπει να προβλέψετε σε αυτό που ετοιμάζετε)
      Εάν, λοιπόν, έρθει στο μέλλον μια τέτοια στιγμή, δεν θα ήθελα ο "νέος" ή "νέοι" που θα την πατήσουν, να θεωρήσουν ότι η "κοινότητά μας" τους έδωσε αυτή την λανθασμένη επιλογή, με κάποιο δημοσκοπικό αποτέλεσμα που τους πρότεινε (έστω έμμεσα, αν όχι άμεσα)...

      Το να μπαίνει ένας νέος, αδαής και άπειρος χρήστης (και υπάρχουν ΤΟΟΟΟΣΟΙ πολλοί πλέον!!) και να βλέπει έναν έτοιμο πίνακα στο excel που να λέει ότι ο "ΤΑΔΕ" κινέζος έχει ...λέμε τώρα, το 70% των προτιμήσεων της κοινότητας μας, όχι μόνο του δίνει ένα αποτέλεσμα εύκολο και αβίαστο και μια ενθαρρυντική παρότρυνση να αποφασίσει απο που θα κάνει την αγορά του, αλλά πιθανόν να αποδειχθεί και λανθασμένο...

      Εάν λοιπόν αποδειχθεί λανθασμένο, ΓΙΑΤΙ θα πρέπει η κοινότητα μας να "χρεωθεί" αυτή την ευθύνη, έχοντας πάρει "θέση" δίνοντας στο κόσμο "δημοσκοπικά αποτελέσματα" που οδηγούν σε ένα μη αξιόπιστο (πλέον) κατάστημα?
      Σκεφτείτε το ...ώριμα και αν συμφωνείτε, μπορείτε, εάν θέλετε να αφαιρέσετε το "...από την Κοινότητά μας.." απο τον τίτλο του θέματος... με σκοπό μόνο και μόνο να προστατέψετε τη κοινότητα, απο μελλοντικές ...κινέζικες "μπανανόφλουδες".

    • Επειδή ασχολούμαι με στατιστικές αναφορές δεν είναι τόσο απλό αν πραγματικά θέλουμε να κάνουμε ένα τέτοιο εγχείρημα.

      Για να βαθμολογήσεις ένα κατάστημα στο σύνολο ή επιμέρους (τιμές, συσκευές, περιφερειακά, αναλώσιμα, εξυπηρέτηση, υποστήριξη, κλπ) και αφού ξεκινάμε από το μηδέν (0) η βαθμολόγηση θα πρέπει να είναι σταθερά σε:

      1. μηνιαία με αντίστοιχη τάση (θετική ή αρνητική ή σταθερή)
      2. τρίμηνη με αντίστοιχη τάση (θετική ή αρνητική ή σταθερή)
      3. εξάμηνη με αντίστοιχη τάση (θετική ή αρνητική ή σταθερή)
      4. ετήσια με αντίστοιχη τάση (θετική ή αρνητική ή σταθερή)

      Για:

      1. το σύνολο του καταστήματος με αντίστοιχη τάση (θετική ή αρνητική ή σταθερή)
      2. για τα επιμέρους στοιχεία που θα εξετάζουμε με αντίστοιχη τάση (θετική ή αρνητική ή σταθερή)

      Έτσι θα έχουμε μία ποιο συλλογική εικόνα για το πως ήταν και πως είναι ένα κατάστημα με την πάροδο του χρόνου ποιο αντικειμενική.
      Και πάλι όμως δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος καθώς θα είναι μία εκτίμηση των χρηστών-πελατών καθαρά υποκειμενική, σύμφωνα με την αγορά που έκανε, άρα θα πρέπει να είναι απεικόνιση των χρηστών-πελατών και όχι της κοινότητας όπως ο φίλος caeser.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Σκεφτείτε το ...ώριμα και αν συμφωνείτε, μπορείτε, εάν θέλετε να αφαιρέσετε το "...από την Κοινότητά μας.." απο τον τίτλο του θέματος... με σκοπό μόνο και μόνο να προστατέψετε τη κοινότητα, απο μελλοντικές ...κινέζικες "μπανανόφλουδες".
      Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και εννοείται ότι δεν έχω καμία αντίρρηση.
      Άκου να σου πω και κάτι, στην Κοινότητα τώρα έγινα μέλος και μου φαίνεται αδιανόητο να κάνω πράγματα που έστω και στο ελάχιστο μπορούν να την βλάψουν.
      Και για να σου πω την αλήθεια ότι κάνω το κάνω κατά κάποιο τρόπο για να σας ανταποδώσω ότι ΕΣΕΙΣ έχετε κάνει σε όλους εμάς και παράλληλα να βοηθήσω όσο μπορώ στο τόσο δύσκολο έργο σας.
      Ο ιδανικός χρόνος για να αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού είναι εκατό χρόνια πριν τη γέννησή του.
      Είπε ο William Ralph Inge.

      Κάθε κέρδος είναι μια αδικία σε κάποιον και οι κρίσεις γεννάνε Κροίσους.
      Είπε ο Αριστοτέλης Ωνάσης.
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Έτσι θα έχουμε μία ποιο συλλογική εικόνα για το πως ήταν και πως είναι ένα κατάστημα με την πάροδο του χρόνου ποιο αντικειμενική.
      Φίλε μου από 'τι βλέπω το κατέχεις το άθλημα. Δεν έχω καμία αντίρρηση σε ότι είπες και πως να έχω αφού είναι τόσο επιστημονικά εμπεριστατωμένα (ψαγμένα). Εγώ τα είχα κάπως πιο εύκολα στο μυαλό μου. Αν έχεις χρόνο και θέλεις μπορείς να πάρεις στις πλάτες σου μαζί με τον Graydath την υλοποίηση του project. Πάντως για την ώρα έχει ετοιμάσει κάτι πολύ καλό. Εάν θες ρίξτου μια ματιά (κατόπιν επικοινωνίας με Graydath).
      Ο ιδανικός χρόνος για να αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού είναι εκατό χρόνια πριν τη γέννησή του.
      Είπε ο William Ralph Inge.

      Κάθε κέρδος είναι μια αδικία σε κάποιον και οι κρίσεις γεννάνε Κροίσους.
      Είπε ο Αριστοτέλης Ωνάσης.
    • Ο/H Sakoumidis έγραψε:

      Ο/H caeser έγραψε:

      Σκεφτείτε το ...ώριμα και αν συμφωνείτε, μπορείτε, εάν θέλετε να αφαιρέσετε το "...από την Κοινότητά μας.." απο τον τίτλο του θέματος... με σκοπό μόνο και μόνο να προστατέψετε τη κοινότητα, απο μελλοντικές ...κινέζικες "μπανανόφλουδες".
      Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και εννοείται ότι δεν έχω καμία αντίρρηση.
      Άκου να σου πω και κάτι, στην Κοινότητα τώρα έγινα μέλος και μου φαίνεται αδιανόητο να κάνω πράγματα που έστω και στο ελάχιστο μπορούν να την βλάψουν.

      Και για να σου πω την αλήθεια ότι κάνω το κάνω κατά κάποιο τρόπο για να σας ανταποδώσω ότι ΕΣΕΙΣ έχετε κάνει σε όλους εμάς και παράλληλα να βοηθήσω όσο μπορώ στο τόσο δύσκολο έργο σας.

      Αλοίμονο... κανείς δεν αμφισβήτησε τη αγνή σου πρόθεση και τη διάθεσή σου για προσφορά πίσω από όλο αυτό! Αυτό το θεωρώ δεδομένο!
      Καλό θα ήταν να ακούσουμε και άλλες απόψεις επάνω στο θέμα που έθεσα και μετά αποφασίζουμε...
    • Κατά την γνώμη μου αυτά που κάνουν ένα E-Shop αξιόλογο είναι:

      1.- Αξιοπιστία του καταστήματος.
      2.- Επικοινωνία - Εξυπηρέτηση, (online chat ή chat rooms - 24ωρη εξυπηρέτηση)
      3.- Υποστήριξη μετά την πώληση (After Sales Service)
      4.- Ασφάλεια συναλλαγών.
      5.- Ευκολία στην πλοήγηση.
      6.- Ακρίβεια προϊόντων και συνεχής ενημέρωσή τους.
      7.- Διαδικασία παραγγελίας.
      8.- Παράδοση - Παραλαβή (πόσο γρήγορα στάλθηκε από το κατάστημα)

      Στη συνέχεια καλό θα ήταν να είχαμε σε κάθε e-shop με ποιους τρόπους μπορεί κάποιος να πληρώσει; (πιστωτική κάρτα, Paypal, άλλος τρόπος) και τέλος κάποια σχόλια των ατόμων που έκαναν την αξιολόγηση.

      Αναμένουμε γνώμες - προτάσεις σας !!!!
      Ο ιδανικός χρόνος για να αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού είναι εκατό χρόνια πριν τη γέννησή του.
      Είπε ο William Ralph Inge.

      Κάθε κέρδος είναι μια αδικία σε κάποιον και οι κρίσεις γεννάνε Κροίσους.
      Είπε ο Αριστοτέλης Ωνάσης.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Sakoumidis έγραψε:

      Φίλε μου από 'τι βλέπω το κατέχεις το άθλημα. Δεν έχω καμία αντίρρηση σε ότι είπες και πως να έχω αφού είναι τόσο επιστημονικά εμπεριστατωμένα (ψαγμένα). Εγώ τα είχα κάπως πιο εύκολα στο μυαλό μου. Αν έχεις χρόνο και θέλεις μπορείς να πάρεις στις πλάτες σου μαζί με τον Graydath την υλοποίηση του project. Πάντως για την ώρα έχει ετοιμάσει κάτι πολύ καλό. Εάν θες ρίξτου μια ματιά (κατόπιν επικοινωνίας με Graydath).

      Δεν έχω κανένα πρόβλημα να βοηθήσω...είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω για τη βοήθεια που έχω λάβει από την κοινότητα :)
      θα μιλήσω με Graydath :)


      Ο/H Sakoumidis έγραψε:

      Κατά την γνώμη μου αυτά που κάνουν ένα E-Shop αξιόλογο είναι:

      ........

      Στη συνέχεια καλό θα ήταν να είχαμε σε κάθε e-shop με ποιους τρόπους μπορεί κάποιος να πληρώσει; (πιστωτική κάρτα, Paypal, άλλος τρόπος) και τέλος κάποια σχόλια των ατόμων που έκαναν την αξιολόγηση.

      Αναμένουμε γνώμες - προτάσεις σας !!!!

      Είναι πολλά τα πεδία που μπορούμε να βάλουμε στην αξιολόγηση ενός ηλεκτρονικού καταστήματος και κάτι που θέλει μεγάλη συζήτηση