Διαφήμιση

Πώς βρίσκουμε εάν τα MD5Sum ανά ROM είναι σωστά ...

    • Tips&Tricks

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πώς βρίσκουμε εάν τα MD5Sum ανά ROM είναι σωστά ...

      Λοιπόν με αφορμή κάτι νούμερα (βλέπε τέρμα κάτω τα MD5Sum της 5.11.19/20 Rom και είναι τα γράμματα και οι αριθμοί, 32 στο σύνολο, πριν από τις λέξεις xiaomi-miui-hellas) που έβλεπα στην σελίδα των Rom που κατεβάζουμε κάθε βδομαδούλα (και επειδή δεν ήξερα τί είναι και τί κάνουν), αλλά και ένα post του Stinger περί " MD5 Checksum για έλεγχο των roms που κατεβάζουμε ", θα σας δείξω πως βρίσκουμε εάν η Rom που κάναμε Download από το αγαπημένο μας Site είναι σωστή ή χάσαμε κανένα κομματάκι στον δρόμο.
      Πριν ξεκινήσουμε ας πούμε λίγα λόγια τι είναι το MD5SUM
      Το md5sum ενός αρχείου αποτελεί έναείδους ψηφιακού δακτυλικού αποτυπώματος. Κάθε αρχείο έχει μοναδικό md5sum. Αυτήη ιδιότητα είναι πολύ σημαντική, διότι μας επιτρέπει να πιστοποιήσουμε ότι ένααρχείο που έχει σταλεί μέσω του ίντερνετ από έναν υπολογιστή σε έναν άλλο,έφτασε στον παραλήπτη ολόκληρο.
      Hδιαδικασία έχει ως εξής. Ο αποστολέας του αρχείου, πριν το στείλει υπολογίζειτο md5sum του αρχείου. To md5sum ενός αρχείου είναι ένας κωδικός σαν τονακόλουθο (ονομάζεται hash): 7d493e93113a25468106fddae12affc9
      Στησυνέχεια στέλνει τον κωδικό αυτό στο λήπτη του αρχείου και αρχίζει να τουστέλνει το ίδιο το αρχείο. Ο παραλήπτης, μόλις το αρχείο κατέβει ολόκληρο,υπολογίζει το md5sum του αρχείου που κατέβηκε, και συγκρίνει τα δύο hashes. Αντα δύο hashes είναι ακριβώς τα ίδια τότε το αρχείο έχει κατέβει χωρίςπροβλήματα. Αν όχι, τότε πρέπει να ξανακατεβάσει το αρχείο.(Πηγή: Πηγή)

      1.- Πρώτο βήμα, πάμε σε αυτή τη σελίδα winmd5.com/ και κατεβάζουμε αυτό το αρχείο winmd5.com/download/winmd5free.zip. (τα έχω τσεκάρει για virus με Avast και Online, βέβαια η ευθύνη είναι του καθενός ανεξαρτήτως, μην πάω για μαλλί και βγω και κουρεμένος, χιχι)

      2.- Δεύτερο βήμα, Extract το αρχείο που κατεβάσαμε.

      3.- Τρίτο βήμα, ανοίγουμε το αρχείο WinMD5 και στη συνέχεια στο εικονίδιο Browse βρίσκουμε το αρχείο της Rom που κατεβάσαμε στο pc μας και το επιλέγουμε.

      4.- Τέταρτο βήμα, τρέχει το πρόγραμμα και όταν βγάλει μία τιμή στο Current file MD5 checksum value, πάμε στην σελίδα της Rom που κατεβάσαμε, κάνουμε copy το MD5 που αντιστοιχεί στην Rom που κατεβάσαμε (αποτελείται από 32 αριθμούς και γράμματα) και το κάνουμε paste στο Original file MD5 checksum value ... και πατάμε Verify.
      Τέλος, με αφορμή ένα post (βοήθεια) του Stinger, στον παρόν θέμα

      Ο/H Stinger έγραψε:

      Μπορείς, εγώ χρησιμοποιώ Mixplorer (φαίνεται στα properties του αρχείου) αλλά νομίζω πως οι περισσότεροι File explorers στο μάρκετ έχουν αυτό το feature πλέον. Πχ ο ES Explorer το έχει σίγουρα.


      Για windows με έχει βολέψει πολύ το hashtab που στην ουσία προσθέτει μια καρτέλα στο context μενού των windows (στα properties του αρχείου) με όλα τα Checksums και κάνει άμεσα σύγκριση εάν έχεις το md5 στο clipboard. Πολύ βολικό και γρήγορο!
      θα προσθέσω πως βρίσκουμε και στο κινητό μας εάν περάστηκε η Rom σωστα

      5.- Πέμπτο βήμα, κατεβάζουμε από το Google Play, όπως μας είπε και ο σοφός Stinger έναν Explorer (εγώ έχω τον Es Explorer).

      6.- Έκτο βήμα, πάμε στον Explorer, βρίσκουμε την Rom που έχουμε βάλει χύμα μέσα στο κινητό (σε μένα είναι: / Συσκευή - sdcard), πατάμε πάνω στο αρχείο της Rom συνεχόμενα ώσπου μας το επιλέξει (με ένα ν), πάμε στις τρεις τελίτσες τέρμα πάνω δεξιά, επιλέγουμε ιδιότητες, πατάμε Προβολή Checksum, κάνει έναν υπολογισμό το super γρήγορο @αμά@ κινητό μας και είμαστε έτοιμοι .....
      (Ευχαριστίες στον αξιότιμο κύριο Stinger)

      Voilà ....

      Ευχαριστώ για την προσοχή σας ...

      Εις το επανιδείν ...
      MD5Sum ανά ROM
      • 4cf7c19137b9673e9e0892ce359bbfea xiaomi-miui-hellas-5.0.2_aries_GTV-5.11.19.zip
      • fa7cab68a84e503e6a6e52419df1e936 xiaomi-miui-hellas-4.4.4_gucci_GTV-5.11.19.zip
      • d20c409693001db18e1a61e649b32f0d xiaomi-miui-hellas-4.4.4_HM2014813_GTV-5.11.19.zip
      • aaac1fb2a0dfa78b0aab2098a3937f46 xiaomi-miui-hellas-4.4.4_virgo_GTV-5.11.19.zip
      • 01f3f4850b91cb800b1ab3b975998c71 xiaomi-miui-hellas-4.4.2_lcsh92_wet_jb9_GTV-5.11.19.zip
      • f310bfc1cc604a61258f427b6192a6f0 xiaomi-miui-hellas-4.4.4_mocha_GTV-5.11.19.zip
      • 3e8743e89e28e23127e8780c360faaa2 xiaomi-miui-hellas-4.4.2_HM2013023_GTV-5.11.19_moded.zip
      • 4f60b4455765abddf0f2c45cbbfd0793 xiaomi-miui-hellas-4.4.2_HM2013023_GTV-5.11.19.zip
      • d23620179e05ea37ea6964f2e4170734 xiaomi-miui-hellas-4.4.4_dior_GTV-5.11.19.zip
      • 812e547309a4334ceb18da6ef98e0364 xiaomi-miui-hellas-4.4.4_armani_GTV-5.11.19.zip
      • 0ecd4013f7f71c083a99ed284e52341b xiaomi-miui-hellas-5.1_leo_GTV-5.11.19.zip
      • 62a27e4c8b09ee1da12f55635bd51d22 xiaomi-miui-hellas-5.1_libra_GTV-5.11.19.zip
      • 6dc12d97f6ca59546a9d8c1220f3b2d2 xiaomi-miui-hellas-4.4.4_HM2014811_GTV-5.11.19.zip
      • 660ad854341af37a37256f47b4d694b3 xiaomi-miui-hellas-5.0.2_ferrari_GTV-5.11.19.zip
      • f328fb7de317a40d12dd4c7a269dae53 xiaomi-miui-hellas-5.0_hermes_GTV-5.11.19..zip
      • 7f19f170d7297de63bd4f41f4af6963b xiaomi-miui-hellas-4.4.4_cancro_GTV-5.11.19.zip
      Ο ιδανικός χρόνος για να αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού είναι εκατό χρόνια πριν τη γέννησή του.
      Είπε ο William Ralph Inge.

      Κάθε κέρδος είναι μια αδικία σε κάποιον και οι κρίσεις γεννάνε Κροίσους.
      Είπε ο Αριστοτέλης Ωνάσης.
    • Καλησπέρα και ευχαριστούμε για τον οδηγό, διάβασα και το ποστ του Stinger, επειδή είμαι νέος σε όλα αυτά, μία κακή σύνδεση ίντερνετ, μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην ROM που κατεβάζουμε ---> Πρόβλημα στην εγκατάσταση ?
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Καλησπέρα και ευχαριστούμε για τον οδηγό, διάβασα και το ποστ του Stinger, επειδή είμαι νέος σε όλα αυτά, μία κακή σύνδεση ίντερνετ, μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην ROM που κατεβάζουμε ---> Πρόβλημα στην εγκατάσταση ?
      Ναι, μια κακή σύνδεση μπορεί να το κάνει αυτό! Να κατεβάσει μια "σπασμένη" ρομ και αυτή με τη σειρά της να δημιουργήσει πρόβλημα στην εγκατάσταση.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ναι, μια κακή σύνδεση μπορεί να το κάνει αυτό! Να κατεβάσει μια "σπασμένη" ρομ και αυτή με τη σειρά της να δημιουργήσει πρόβλημα στην εγκατάσταση.
      Και τον αριθμό MD5 της ROM που κατεβάσαμε που μπορούμε να τον βρούμε ?
      Στη σελίδα με τις ROM αν και υπάρχει MD5 SUM είναι κενό.

      Είναι αυτά που έβαλε ο φίλος Sakoumidis στο τέλος του ποστ ?

      Ναι, αυτοί είναι χωρίς το "xiaomi-miui-hellas-5.0_hermes_GTV-5.11.19..zip" :)

      Ευχαριστώ
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Ο/H caeser έγραψε:

      Ναι, μια κακή σύνδεση μπορεί να το κάνει αυτό! Να κατεβάσει μια "σπασμένη" ρομ και αυτή με τη σειρά της να δημιουργήσει πρόβλημα στην εγκατάσταση.
      Και τον αριθμό MD5 της ROM που κατεβάσαμε που μπορούμε να τον βρούμε ?Στη σελίδα με τις ROM αν και υπάρχει MD5 SUM είναι κενό.
      Αυτό απο κάτω τι είναι βρε?

    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Καλησπέρα και ευχαριστούμε για τον οδηγό, διάβασα και το ποστ του Stinger, επειδή είμαι νέος σε όλα αυτά, μία κακή σύνδεση ίντερνετ, μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην ROM που κατεβάζουμε ---> Πρόβλημα στην εγκατάσταση ?
      Ενα bit να περάσει απο το error correction του modem σου και αντι για 0 είναι 1, αυτό το ένα bit μπορει να είναι στο χειρότερο σημείο και να προκαλέσει τα χειρότερα προβλήματα.
      Να θυμάσε ότι με τις ελληνικές γραμμές τα modem μας καταβάλουν τεράστια προσπάθεια!!!
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Ο/H NasDriver έγραψε:

      Καλησπέρα και ευχαριστούμε για τον οδηγό, διάβασα και το ποστ του Stinger, επειδή είμαι νέος σε όλα αυτά, μία κακή σύνδεση ίντερνετ, μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην ROM που κατεβάζουμε ---> Πρόβλημα στην εγκατάσταση ?
      Ενα bit να περάσει απο το error correction του modem σου και αντι για 0 είναι 1, αυτό το ένα bit μπορει να είναι στο χειρότερο σημείο και να προκαλέσει τα χειρότερα προβλήματα.
      Να θυμάσε ότι με τις ελληνικές γραμμές τα modem μας καταβάλουν τεράστια προσπάθεια!!!


      Ότι έγραψα έναν οδηγό δεν σημαίνει ότι ξέρω και πολλά.

      Μια ερώτηση;
      Όταν περνάμε την rom από το pc στο τηλ. υπάρχει τρόπος να τσεκάρουμε εάν περαστηκε σωστά, γιατί κάτι φορές ενώ είναι στο 75% ξάφνου ολοκληρώνεται...
      Ο ιδανικός χρόνος για να αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού είναι εκατό χρόνια πριν τη γέννησή του.
      Είπε ο William Ralph Inge.

      Κάθε κέρδος είναι μια αδικία σε κάποιον και οι κρίσεις γεννάνε Κροίσους.
      Είπε ο Αριστοτέλης Ωνάσης.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Sakoumidis έγραψε:

      Όταν περνάμε την rom από το pc στο τηλ. υπάρχει τρόπος να τσεκάρουμε εάν περαστηκε σωστά, γιατί κάτι φορές ενώ είναι στο 75% ξάφνου ολοκληρώνεται...
      Μπορεις να περάσεις εφαρμογή απο το Play Store στο τηλ αν και αυτό που περιγράφεις οφείλεται στα buffers του η/υ σου και είναι άλλο θέμα..
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Αυτό απο κάτω τι είναι βρε?
      Ναι, αυτά ήταν απλά δεν το είχα καταλάβει, μετά το είδα και έκανα τα τεστ μου :)
    • Ο/H Sakoumidis έγραψε:

      Ο/H Bodai έγραψε:

      Ο/H NasDriver έγραψε:

      Καλησπέρα και ευχαριστούμε για τον οδηγό, διάβασα και το ποστ του Stinger, επειδή είμαι νέος σε όλα αυτά, μία κακή σύνδεση ίντερνετ, μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην ROM που κατεβάζουμε ---> Πρόβλημα στην εγκατάσταση ?
      Ενα bit να περάσει απο το error correction του modem σου και αντι για 0 είναι 1, αυτό το ένα bit μπορει να είναι στο χειρότερο σημείο και να προκαλέσει τα χειρότερα προβλήματα.Να θυμάσε ότι με τις ελληνικές γραμμές τα modem μας καταβάλουν τεράστια προσπάθεια!!!
      Ότι έγραψα έναν οδηγό δεν σημαίνει ότι ξέρω και πολλά.

      Μια ερώτηση;
      Όταν περνάμε την rom από το pc στο τηλ. υπάρχει τρόπος να τσεκάρουμε εάν περαστηκε σωστά, γιατί κάτι φορές ενώ είναι στο 75% ξάφνου ολοκληρώνεται...
      Μπορείς, εγώ χρησιμοποιώ Mixplorer (φαίνεται στα properties του αρχείου) αλλά νομίζω πως οι περισσότεροι File explorers στο μάρκετ έχουν αυτό το feature πλέον. Πχ ο ES Explorer το έχει σίγουρα.

      Για windows με έχει βολέψει πολύ το hashtab που στην ουσία προσθέτει μια καρτέλα στο context μενού των windows (στα properties του αρχείου) με όλα τα Checksums και κάνει άμεσα σύγκριση εάν έχεις το md5 στο clipboard. Πολύ βολικό και γρήγορο!
      Βασίλης
    • Ο/H Stinger έγραψε:

      Μπορείς, εγώ χρησιμοποιώ Mixplorer (φαίνεται στα properties του αρχείου) αλλά νομίζω πως οι περισσότεροι File explorers στο μάρκετ έχουν αυτό το feature πλέον. Πχ ο ES Explorer το έχει σίγουρα.

      Για windows με έχει βολέψει πολύ το hashtab που στην ουσία προσθέτει μια καρτέλα στο context μενού των windows με όλα τα Checksums και κάνει άμεσα σύγκριση εάν έχεις το md5 στο clipboard. Πολύ βολικό και γρήγορο!
      Σωστός, είσαι άρχοντας που άρχει ...
      Ο ιδανικός χρόνος για να αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού είναι εκατό χρόνια πριν τη γέννησή του.
      Είπε ο William Ralph Inge.

      Κάθε κέρδος είναι μια αδικία σε κάποιον και οι κρίσεις γεννάνε Κροίσους.
      Είπε ο Αριστοτέλης Ωνάσης.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Sakoumidis έγραψε:

      Ο/H Stinger έγραψε:

      Μπορείς, εγώ χρησιμοποιώ Mixplorer (φαίνεται στα properties του αρχείου) αλλά νομίζω πως οι περισσότεροι File explorers στο μάρκετ έχουν αυτό το feature πλέον. Πχ ο ES Explorer το έχει σίγουρα.

      Για windows με έχει βολέψει πολύ το hashtab που στην ουσία προσθέτει μια καρτέλα στο context μενού των windows με όλα τα Checksums και κάνει άμεσα σύγκριση εάν έχεις το md5 στο clipboard. Πολύ βολικό και γρήγορο!
      Σωστός, είσαι άρχοντας που άρχει ...
      Χαχαχ

      Είμαι καμένος από curropted ρομ στο παρελθόν και έχω συνηθίσει και λόγω δουλειάς πριν από κάθε Firmware.... md5 !!
      Βασίλης