Διαφήμιση

GPS προβλημα σε XIAOMI MI4 LTE (MIUI V7)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • GPS προβλημα σε XIAOMI MI4 LTE (MIUI V7)

      Παιδιά καλησπέρα,

      Πρόσφατα αγόρασα το XIAOMI Mi4 LTE και μόλις το παρέλαβα πέρασα την Version: V7.0.5.0.KXDMICI (MIUI7) κατεβασμένο από το en.miui.com. Όλα καλά, αναγνώριζε και ελληνικούς χαρακτήρες, μέχρι που ήρθε η ανάγκη να χρησιμοποιήσω GPS με Google maps & Sygic. Το GPS με εμφανίζει καμιά 200-500αρια μέτρα από εκεί που βρίσκομαι πραγματικά και δεν κλειδώνει την θέση μου. Έψαξα παντού για μια λύση, αλλά τίποτα. Δεν είμαι και πολύ έμπειρος, αλλά σίγουρα δεν βρίσκω τον φάκελο /system/etc που αναφέρουν πολλά site για να περάσω κάποιο καινούργιο, πιο ανανεωμένο gps.conf αρχείο.

      Καμία βοήθεια; Το αντιμετωπίζει κανείς άλλος το πρόβλημα αυτό;
      Παραθέτω και κάποια στοιχεία της συσκευής μου.

      Είναι θέμα firmware ή hardware το πρόβλημά μου; Δεν θέλω να το ξεφορτωθώ το κινητό, αλλά το GPS είναι σημαντικό για μένα λόγω δουλειάς.
    • Ο/H autojono έγραψε:

      Παιδιά καλησπέρα,

      Πρόσφατα αγόρασα το XIAOMI Mi4 LTE και μόλις το παρέλαβα πέρασα την Version: V7.0.5.0.KXDMICI (MIUI7) κατεβασμένο από το en.miui.com. Όλα καλά, αναγνώριζε και ελληνικούς χαρακτήρες, μέχρι που ήρθε η ανάγκη να χρησιμοποιήσω GPS με Google maps & Sygic. Το GPS με εμφανίζει καμιά 200-500αρια μέτρα από εκεί που βρίσκομαι πραγματικά και δεν κλειδώνει την θέση μου. Έψαξα παντού για μια λύση, αλλά τίποτα. Δεν είμαι και πολύ έμπειρος, αλλά σίγουρα δεν βρίσκω τον φάκελο /system/etc που αναφέρουν πολλά site για να περάσω κάποιο καινούργιο, πιο ανανεωμένο gps.conf αρχείο.

      Καμία βοήθεια; Το αντιμετωπίζει κανείς άλλος το πρόβλημα αυτό;
      Παραθέτω και κάποια στοιχεία της συσκευής μου.

      Είναι θέμα firmware ή hardware το πρόβλημά μου; Δεν θέλω να το ξεφορτωθώ το κινητό, αλλά το GPS είναι σημαντικό για μένα λόγω δουλειάς.

      Ναι έχουν αντιμετωπίσει και άλλοι μικροπροβλήματα , τα οποία τις περισσότερες φορές ξεκινάνε από την Ρομ που φοράει το κινητό .
      Σαν πρώτη κίνηση θα έλεγα να βάλεις την τελευταία Ελληνική Ρομ , κατά προτίμηση developer που θα την βρεις ΕΔΩ . Αν ψάξεις θα βρεις και τον τρόπο να την φλασάρεις .
    • Καλησπέρα σε όλους,
      Νέο μέλος στην παρέα σας (είναι το πρώτο το μου μνμ) και πολύ πρόσφατα αγόρασα ένα ΜΙ4 LTE. Από το μηδέν μέσα σε λίγη ώρα κατάφερα να πάω σε έκδοση Android 6.0.1 MMB29 και
      MIUI 7.3 stable 7.3.1.0 (MXDCNDD)

      Αντιμετωπίζω ένα παρόμοιο πρόβλημα σε μικρότερη έκτασή. Με εφαρμογές sport tracker όπως endomondo ή strava το GPS έχει πολύ άσχημη συμπεριφορά. Ποιο συγκεκριμένα χάνει πολύ συχνά το σήμα με αποτέλεσμα μην καταγράφει καθόλου την διαδρομή. Δεν έχω μεγάλες αποκλείσεις στο στίγμα και όταν έχω την συσκευή ανοιχτή και στο χέρι η καταγραφή είναι σχετικά καλή. Μόλις όμως πέσει σε suspended mode (δεν ξέρω αν είναι σωστός ο όρος) ή η συσκευή είναι στην τσάντα τότε δεν καταγράφει τίποτα.

      Στα ξένα forum's υπάρχουν αρκετές αναφορές για παρόμοια προβλήματα. Ακολουθώντας ορισμένες λύσεις βρήκα ότι "καλώντας" *#*#64663#*#* βγάζει ένα menu (δοκιμές υλικού) και στο Τεστ για το GPS. Σε αυτό το test κλειδώνει σε χρόνους από 3" έως 8 " και πιάνει αρκετούς δορυφόρους (από 11 έως και 21).
      • Τα νούμερα αυτά θεωρείτε ότι είναι πρόβλημα για την σύνδεση του GPS ;
      • Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα hardware ;
      • υπάρχει τρόπος να ενισχύσω την καταγραφή τους στίγματος ;
      • υπάρχει κάποιο App που μετράτε εσείς την ποιότητα του GPs ;
      Ψάχνω παράλληλα το θέμα αλλά είμαι τελείως newbie γενικά στο Android (τα τελευταία 3 χρόνια με windows Phones ) και θα εκτιμούσα την βοήθεια σας
    • Διαφήμιση
    • 99% το πρόβλημά σου έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις της συσκευής και όχι με πρόβλημα στο GPS :)

      Δηλαδή, πρέπει να δώσεις τα σωστά δικαιώματα στις εφαρμογές να διαβάζουν συνέχεια τα δεδομένα του GPS και φυσικά να μην κλείνουν όταν η συσκευή μπαίνει σε αναμονή :D

      Α. Κλείδωμα εφαρμογής:
      1. Ανοίγεις την εφαρμογή που θες (πχ endomondo )
      2. Πατάς τις τρεις γραμμές κάτω δεξιά (Ξ) να ανοίξουν οι εφαρμογές που τρέχουν
      3. Σέρνεις το εικονίδιο της εφαρμογής που θες προς τα κάτω να εμφανιστεί το λουκέτο
      4. Αφήνεις το εικονίδιο
      5. Τώρα το εικονίδιο της εφαρμογής έχει ένα λουκέτο πάνω του, αυτό σημαίνει ότι δεν θα κλείνει ποτέ

      Β. Αυτόματη έναρξη
      1. Πας στο εικονίδιο Ασφάλεια ---> Δικαιώματα ---> Αυτόματη έναρξη ---> Επιλέγεις ποιες εφαρμογές θα ξεκινούν αυτόματα

      Γ. Δικαιώματα
      1. Πας στο εικονίδιο Ασφάλεια ---> Δικαιώματα ---> Δικαιώματα ---> Επιλέγεις την εφαρμογή ---> Δίνεις τα δικαιώματα πρόσβασης που θες

      Δ. Διαχείριση χρήσης μπαταρίας εφαρμογών
      1. Ρυθμίσεις ---> Πρόσθετες ρυθμίσεις ---> Διαχ. χρήσης μπαταρίας εφαρμογών ---> Ανενεργή...για να μην κλείνει τις διεργασίες παρασκηνίου


      Αν ξέχασα κάτι ας με διορθώσει κάποιος :D


      Αναμένουμε για αποτελέσματα :)
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      99% το πρόβλημά σου έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις της συσκευής και όχι με πρόβλημα στο GPS :)

      Δηλαδή, πρέπει να δώσεις τα σωστά δικαιώματα στις εφαρμογές να διαβάζουν συνέχεια τα δεδομένα του GPS και φυσικά να μην κλείνουν όταν η συσκευή μπαίνει σε αναμονή :D

      Α. Κλείδωμα εφαρμογής:
      1. Ανοίγεις την εφαρμογή που θες (πχ endomondo )
      2. Πατάς τις τρεις γραμμές κάτω δεξιά (Ξ) να ανοίξουν οι εφαρμογές που τρέχουν
      3. Σέρνεις το εικονίδιο της εφαρμογής που θες προς τα κάτω να εμφανιστεί το λουκέτο
      4. Αφήνεις το εικονίδιο
      5. Τώρα το εικονίδιο της εφαρμογής έχει ένα λουκέτο πάνω του, αυτό σημαίνει ότι δεν θα κλείνει ποτέ

      Β. Αυτόματη έναρξη
      1. Πας στο εικονίδιο Ασφάλεια ---> Δικαιώματα ---> Αυτόματη έναρξη ---> Επιλέγεις ποιες εφαρμογές θα ξεκινούν αυτόματα

      Γ. Δικαιώματα
      1. Πας στο εικονίδιο Ασφάλεια ---> Δικαιώματα ---> Δικαιώματα ---> Επιλέγεις την εφαρμογή ---> Δίνεις τα δικαιώματα πρόσβασης που θες

      Δ. Διαχείριση χρήσης μπαταρίας εφαρμογών
      1. Ρυθμίσεις ---> Πρόσθετες ρυθμίσεις ---> Διαχ. χρήσης μπαταρίας εφαρμογών ---> Ανενεργή...για να μην κλείνει τις διεργασίες παρασκηνίου


      Αν ξέχασα κάτι ας με διορθώσει κάποιος :D


      Αναμένουμε για αποτελέσματα :)
      ok that was fast !!!


      Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Θα σταθώ στο Δ.

      Ρυθμίσεις ---> Πρόσθετες Ρυθμίσεις ----> Μπαταρία ----> Διαχ. χρήσης μπαταρίας εφαρμογών ----> επιλέξτε εφαρμογή ---->

      εκεί βρήκα δύο ρυθμίσεις που μπορείς να κάνεις ανά εφαρμογή.
      1. Χωρίς Περιορισμούς (η εξοικονόμηση μπαταρίας δεν επηρεάζει τη δραστηριότητα των εφαρμογών)
      2. Τοποθεσία στο παρασκήνιο - Ενεργοποίηση. Η εφαρμογές μπορούν να έχουν πρόσβαση στην τοποθεσία σας στο παρασκήνιο.
      αυτές οι δύο αλλαγές δείχνουν πολύ ελκυστικές !!! Δοκιμάζω και θα σας πω αποτελέσματα.
    • Αυτές τι επιλογές δεν τις έχω στο δικό μου 8o

      Το δικό μου είναι ποιο απλό και τις έχει πιο γενικές ;(

      :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
    • Πρώτη δοκιμή απόλυτα πετυχημένη. Θα δυσκολέψω λίγο τις συνθήκες και θα δοκιμάσω και με άλλους sport trackers και θα σας ενημερώσω
    • Διαφήμιση
    • Επανέρχομαι μετά από αρκετές δοκιμές.

      • Δοκιμάστηκαν Endomondo- ridewithgps - strava
      • Μέσα σε τσάντα ποδηλατική
      • σε τρία διαφορετικά σημεία στην Αττική (Παρνηθα-Πεντέλη και κέντρο)
      • Σε ποδήλατο και τρέξιμο-περπάτημα
      και δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα. Μάλιστα τόσο η καταγραφή της διαδρομής όσο και του χρόνου ήταν ότι ποιο κοντά έχω δει από κινητό σε dedicated συσκευές όπως Garmin Gps.
    • Δυστυχώς έχω και εγώ στο mi 4 ( με 2GB RAM ), το ίδιο πρόβλημα με το GPS και το χρειάζομαι, μπορείτε να με βοηθήσετε ;

      Και σε εμένα ενώ το ανοίγω και προσπαθώ να κάνω διάφορες δοκιμές είτε με εφαρμογές τρίτων είτε με τις είδη υπάρχουσες όπως πληκτρολογώντας τον αριθμό : *#*#64663#*#* ( όπως είδα εδώ ), δεν λειτουργεί καθόλου.
      Δεν βρίσκει τίποτα απολύτως!

      Τι μπορεί να φταίει ; :(
      Υπάρχει η περίπτωση να φταίει το ίδιο το κινητό ( να είναι κάτι εργοστασιακά λάθος ; )

      Βλέπω διάφορα από εδώ και από εκεί, που αναφέρουν πως αν αλλάξεις το αρχείο "gps.conf" ίσος διορθωθεί το θέμα ( παρόμοια παλιότερα με το hotSpot έτσι το είχα διορθώσει ), τώρα όμως ότι και να κάνω δε πιάνει.
      Έχω δοκιμάσει και το αρχείο από εδώ και να πειράξω ελαφρός το δικό μου, αλλά δεν έχω καταφέρει τίποτα. Θέλετε κάποιος που του λειτουργεί σωστά το gps να μου στείλει το δικό του αρχείο ώστε να το δοκιμάσω και αυτό;

      Τέλος να αναφέρω, πως σήμερα έκανα όλες αυτές τις απεγνωσμένες προσπάθειες, διότι τόσο καιρό το είχα αφήσει διότι έλεγε μήπως φταίει η ROM που είχα βάλει. Αλλά σήμερα έβαλα την τελευταία developer GTV - 6.6.30developer GTV - 6.6.30 και πίστευα πως θα διορθωνόταν ( ευχόμουν να ήταν αυτό μονάχα ). Αλλά τελικά τίποτα.

      Σας παραθέτω το αρχείο "mi4 gps error.zip", με το δικό μου "gps.conf" αρχείο και μερικά screenshots.

      Σας παρακαλώ πολύ, η βοήθεια σας είναι ίσος η τελευταία μου ελπίδα, ώστε να διαπιστώσω τι επιτέλους φταίει, και αν ( μακάρι ) διορθώνετε.
      Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων. :)
      Files
      • mi4 gps error.zip

        (263,98 kB, λήφθηκε 141 φορές, τελευταία )
    • @Tassos το δεν βρίσκει δορυφόρους είναι διαφορετικό από το δεν λειτουργεί καθόλου. Τα προγράμματα που κατεβάζεις για να κάνεις δοκιμές "βλέπουν" τον δέκτη στο Mi4 σου?
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      @Tassos το δεν βρίσκει δορυφόρους είναι διαφορετικό από το δεν λειτουργεί καθόλου. Τα προγράμματα που κατεβάζεις για να κάνεις δοκιμές "βλέπουν" τον δέκτη στο Mi4 σου?

      Τι εννοείς; Πως ξέρω αν βλέπουν τον δέκτη του Mi ; Και γιατί να μην τον βλέπουν ;
      Είδες το zip αρχείο;