Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο TWRP tips (updated)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • TWRP tips (updated)

      Επειδή συχνά πολλοί χρήστες "υποφέρουν" με τις "ιδιοτροπίες" που έχουν οι default ρυθμίσεις του TWRP, με αποτέλεσμα όταν ξεκινάνε κάποιες εργασίες (φλασαρίσματα κ.λ.π.) με αυτό το recovery, να κλειδώνει η οθόνη και μετά να μην ξεκλειδώνει εύκολα και να χρειάζεται να βγάζουν τη μπαταρία κ.λ.π. θα σας δείξω πως μπορούμε να το ρυθμίσουμε να ΜΗΝ κλειδώνει ποτέ, αφού έτσι κι αλλιώς κατά την διάρκεια ενός φλασαρίσματος, κανένας μας δεν θέλει μια κλειδωμένη οθόνη, αφού χρειάζεται να παρακολουθούμε την οθόνη του κινητού.
      Επίσης, επειδή η ώρα που δείχνει το TWRP by default είναι "koykoyroykoy time", θα τη ρυθμίσουμε να δείχνει "Ώρα Ελλάδος"...

      Κάνοντας update σε αυτό το post, σήμερα 14/4/2016, θα προσθέσουμε screenshots, από την νεότερες εκδόσεις του TWRP, την 3.0.0. που είναι στα αγγλικά και την επίσης 3.0.0. που όμως έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά από την υπέροχη ομάδα των δικών μας παιδιών, η οποία πλέον έχει αρχίσει σταδιακά να ενσωματώνεται στις Ελληνικές GTV roms.

      Πάμε:


      1. Μπαίνουμε στο TWRP και πατάμε το "γραναζάκι", πάνω δεξιά, για να μπούμε στις "ρυθμίσεις"


      ......


      2. Πάμε πρώτα να ρυθμίσουμε την ώρα, να δείχνει 24ωρο (με τικ) ή 12ωρο (χωρίς τικ) ανάλογα τα γούστα μας



      ...

      3. Πάμε στο "ρολόι" και κάνουμε scroll μέχρι να βρούμε την ώρα UTC +2 και την "τικάρουμε"


      .....


      4. Μετά πατάμε το tab που δείχνει από κάτω το screenshot και ξετικάρουμε το Timeout (χρονοδιακόπτη)

      ......


      5. Αφού δούμε την οθόνη μας να είναι όπως στο screenshot, δηλαδή χωρίς το "τικ", επιστρέφουμε πίσω και είμαστε έτοιμοι!

      Έτσι, την επόμενη φορά ούτε η οθόνη μας θα κλειδώσει ποτέ και θα βλέπουμε και τη σωστή ώρα! :thumbsup:


    • Τα έκανα, πάτησα reboot, μετά Power Off και έχει κολλήσει. Να βγάλω μπαταρία;
    • Ο/H stefgr74 έγραψε:

      Τα έκανα, πάτησα reboot, μετά Power Off και έχει κολλήσει. Να βγάλω μπαταρία;
      Ναι... βγάλε τη μπαταρία... Το κόλλημα δεν οφείλεται στις αλλαγές που έκανες, αλλά στο ότι όταν ξεκίνησε το TWRP, (στη πρώτη οθόνη) πάτησες να κάνει mount... Σε εκείνη την πρώτη οθόνη, απλά κάνουμε swipe και την προσπερνάμε... (σε κάθε περίπτωση, μην ανησυχείς! Δεν είναι κάτι σημαντικό!)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H stefgr74 έγραψε:

      Τα έκανα, πάτησα reboot, μετά Power Off και έχει κολλήσει. Να βγάλω μπαταρία;
      Επίσης, όταν δίνουμε "reboot", μετά μπορούμε (αν θέλουμε) να δώσουμε "system", έτσι ώστε να ξεκινήσει η συσκευή κατευθείαν, χωρίς να χρειαστεί να την κλείσουμε πρώτα και μετά να την ξανανοίξουμε...
    • Κι άλλη φορά τοχω πάθει. Στην αρχή μου βγάζει Unmounted partition ...

      Και στο κάτω μέρος έχει 3 επιλογές. Τριγωνάκι, κύκλο και τετράγωνο.

      Πάτησα τριγωνάκι. Μου φέρνει πιο πολύ σε back. Λάθος;

      Τί πρέπει να πατάς για να μην κάνεις mount;

      ***
      Νομίζω το βρήκα. Πατάς keep read only και το προσπερνάς.
    • Σωστά!
      Ωστόσο αυτό το κάνει κάποιος όταν πρωτοσετάρει το TWRP και μετά δεν ξανακολλάει... Θα κοιτάξω να βρω φωτογραφίες και να συμπληρώσω τον οδηγό...
    • Διαφήμιση
    • Ο/H stefgr74 έγραψε:

      Κι άλλη φορά τοχω πάθει. Στην αρχή μου βγάζει Unmounted partition ...

      Και στο κάτω μέρος έχει 3 επιλογές. Τριγωνάκι, κύκλο και τετράγωνο.

      Πάτησα τριγωνάκι. Μου φέρνει πιο πολύ σε back. Λάθος;

      Τί πρέπει να πατάς για να μην κάνεις mount;

      ***
      Νομίζω το βρήκα. Πατάς keep read only και το προσπερνάς.
      Μάλλον διαφωνώ. Το κάνεις mounτ σέρνοντας το στρόγγυλο κουμπί δεξιά (swipe) και δεν πατάς το read only.
      Ετσι κάνεις μόνιμο το TWRP και δεν αντικαθίσταται από το mi recovery. (αν κατάλαβα καλά)

      System read only option: Devices that ship with 5.0 and higher as their initial OS are using block level OTA updates. With this style of OTA update, the update script checks to see if the system partition has ever been mounted read/write. Further, the script also usually runs an SHA sum of the entire system partition to detect if any changes have been made. If any changes have been made, the OTA update will refuse to install. Since not all OEMs and devices have factory images available, we have created a new feature in TWRP that detects if the system partition has ever been mounted read/write. If not, you will be prompted asking if you want TWRP to mount system as read/write. If you choose not to allow TWRP to mount as read/write, TWRP won’t prompt to install SuperSU and TWRP won’t try to patch the stock ROM to prevent TWRP from being replaced by stock recovery. The goal of this option is to hopefully allow the user to make a raw system image backup that they can use to get back to a state where they can take OTA updates again.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Οι απόψεις διίστανται ...μάλλον? :P
      Αυτό που λέει ο @GR_Macedon είναι σωστό ως προς το μέρος ότι με αυτό το τρόπο (το mount) αποτρέπουμε το TWRP να αντικατασταθεί απο το Mi-Recovery, ωστόσο επειδή με το mount κολλάει συχνά όταν ο χρήστης κάνει power off κ.λ.π., νομίζω ότι την αποτροπή της αντικατάστασης του TWRP με το Mi Recovery, την πετυχαίνουμε με εγκατάσταση του update (της rom δηλ.) μέσω του Recovery και ΟΧΙ μέσω του updater της Miui και σε "αντάλλαγμα", του να μην κολλάει το TWRP, προσπερνάμε την πρώτη οθόνη του TWRP με ένα απλό swipe (για να μην κολλάει)... Επίσης το γεγονός ότι με το mount έχουμε την δυνατότητα να εγκαταστήσουμε το SuperSU, μάλλον εμάς που χρησιμοποιούμε developer rom, δεν μας ενδιαφέρει, αφού ούτως ή άλλως έχουμε root, μέσω της rom...
    • Αυτό που λέω είναι το εξής:
      Όταν μπεις πρώτα φορά στο TWRP, συναντάς αυτή την οθόνη απο κάτω...
      Εγω, λοιπόν, απλά την προσπερνάω, κάνοντας swipe το μοχλό απο κάτω (όπως δείχνουν τα βελάκια), χωρίς να τικάρω τίποτα άλλο... και τουλάχιστον στην περίπτωσή μου, έχω απαλλαγεί εντελώς από τα ενοχλητικά κολλήματα:


    • Ο/H caeser έγραψε:

      Αυτό που λέω είναι το εξής:
      Όταν μπεις πρώτα φορά στο TWRP, συναντάς αυτή την οθόνη απο κάτω...
      Εγω, λοιπόν, απλά την προσπερνάω, κάνοντας swipe το μοχλό απο κάτω (όπως δείχνουν τα βελάκια), χωρίς να τικάρω τίποτα άλλο... και τουλάχιστον στην περίπτωσή μου, έχω απαλλαγεί εντελώς από τα ενοχλητικά κολλήματα:
      Το ίδιο είχα κάνει κι εγώ και δεν έχει εμφανιστεί ξανά
    • Διαφήμιση
    • Ούτε σε μένα εμφανίζεται που πάτησα keep read only και δεν έκανα mount.

      Λέτε στο επόμενο φλασάρισμα να μου αντικαταστήσει το TWRP με stock recovery ;