Διαφήμιση

MIUI Greek ROM 5.11.5 Notifications [Solved 5.11.12]

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • MIUI Greek ROM 5.11.5 Notifications [Solved 5.11.12]

      Καλησπέρα, πολυ καλο site και πολυ καλο dev team! Εχω στα χερια μου εδω και κανα 3ημερο το Mi4c και μεχρι στιγμης η συσκευη δεν με εχει απογοτευσει πουθενα! Στο θεματακι λοιπον που εχω, δεν ξερω τι κανει η κινεζικη εκδοση MIUI με την οποια ηρθε, γιατι με το που το πηρα το φορτισα και μετα του βαλα απευθειας την ελληνικη εκδοση 5.11.5. Οταν το κινητο λοιπον ειναι ξεκλειδωτο και ανοιχτο τοτε ολα τα notifications απο εφαρμογες ερχονται κανονικοτατα. Οταν ομως ειναι κλειδωμενο δεν ερχονται μεχρι να το ξεκλειδωσω... Μεχρι στιγμης εκανα τα εξης

      Κεντρο Ασφάλειας->Αυτόματη έναρξη-> ..... ολες τις εφαρμογες που ηθελα να εχω notifications
      Κεντρο Ασφάλειας->Δικαιωματα->Προβολή αναδυόμενου παραθύρου για ολες τις εφαρμογες που ηθελα να εχω notifications
      Ρυθμίσεις->Πρόσθετες ρυθμίσεις->Μπαταρία->Διαχ. χρήσης μπαταρίας εφαρμογών->Απενεργοποίηση

      Ακομη λοιπον ειτε τα notification δεν μου ερχονται ειτε μου εμφανιζονται με μια καθυστερηση 5 λεπτων....
      Καμια ιδέα κανείς;

      ΠΣ: Ναι έχω πει στο Wi-Fi να ναι πάντα ενεργό και στον ύπνο :)

      Edit:Για γρηγορη προσβαση απο καποιον που αντιμετωπιζει το θεμα

      Ο/H Stinger έγραψε:

      Μετά από πολύωρη ενασχόληση χθες για το θέμα των notification έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα:

      Καταρχήν μιλάμε για την καθυστερημένη εμφάνιση των notifications από μισό λεπτό έως και 15 λεπτά και αυτό σε άσχετα χρονικά διαστήματα, αρκετές φορές έρχονται κανονικά. Εάν δεν παίρνετε καθόλου notifications μιλάμε για άλλη περίπτωση.

      1. Δεν είναι θέμα του Mi4c μόνο. Το έχουν κάτοχοι από όλη την γκάμα της xiaomi και εικάζω πως αυτοί που λένε ότι δεν το έχουν απλά δεν το έχουν δοκιμάσει ενδελεχώς.
      2. Δεν είναι hardware θέμα, είναι θέμα της Miui από αυτά που έχω αποκομίσει επηρεάζουν 2 πράγματα. Α. Το Ipv6 B. Το optimisation που έχει γίνει για να γλιτώσουν μπαταρία όσων αφορά τα wakelocks (alligned wake locks)
      3. Στο πρόβλημα ρόλο παίζει και ο governor. Αναλόγως τι έχει επιλεγμένο η κάθε έκδοση της miui που φοράμε μπορεί τα πράγματα να είναι καλύτερα η χειρότερα.
      4. Το πρόβλημα εμφανίζεται σε όλες τις εκδόσεις miui (GTV, xiaomi.eu, xiaomi.en, smui κτλ) και δεν έχει να κάνει με Stable ή Developer.
      5. Το πρόβλημα εμφανίζεται κυρίως μετά από deep sleep, δηλαδή να έχουμε κανένα 30λεπτο κλειστή οθόνη, μην το δοκιμάζετε αμέσως μόλις την σβήσετε.

      Αυτά τα ολίγα.

      Προσωπικά δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα, ας έρθει και 2 λεπτά αργότερα δεν χάθηκε ο κόσμος. Η αλήθεια είναι πάντως πως με την τελευταία GTV σήμερα όσες φορές δοκίμασα μέσα στην μέρα τα Notifications ήρθανε άμεσα.


      Edit: μολις βρηκα αυτο στο επισημο eu forum της xiaomi εχετε το νου σας μην τυχον εκει καποιος πει τιποτα σχετικο περι του θεματος

      Ο/H 5ulo έγραψε:

      Any user of mi4c is having those troubles ;) I read that the problem is solved in the last version. Check out out

      Sent from my Mi-4c using Tapatalk
    • Έχω κι εγώ παρόμοιο θέμα. Συγκεκριμένα δε μου έρχονται notifications από το παιχνίδι clash of clans, παρόλο που του έχω δώσει φουλ πρόσβαση κλπ.

      Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H ribben έγραψε:

      Ακομη λοιπον ειτε τα notification δεν μου ερχονται ειτε μου εμφανιζονται με μια καθυστερηση 5 λεπτων....
      Καμια ιδέα κανείς;
      Κλείσε τα torrents.

      Ο/H Milouthedog έγραψε:

      Συγκεκριμένα δε μου έρχονται notifications από το παιχνίδι clash of clans, παρόλο που του έχω δώσει φουλ πρόσβαση κλπ.
      Αν είναι μόνο η συγκεκριμένη εφαρμογή που έχει προβλημα τοτα μάλλον κάποια ρύθμιση θα είναι
    • Διαφήμιση
    • Ο/H ribben έγραψε:

      Καλησπέρα, πολυ καλο site και πολυ καλο dev team! Εχω στα χερια μου εδω και κανα 3ημερο το Mi4c και μεχρι στιγμης η συσκευη δεν με εχει απογοτευσει πουθενα! Στο θεματακι λοιπον που εχω, δεν ξερω τι κανει η κινεζικη εκδοση MIUI με την οποια ηρθε, γιατι με το που το πηρα το φορτισα και μετα του βαλα απευθειας την ελληνικη εκδοση 5.11.5. Οταν το κινητο λοιπον ειναι ξεκλειδωτο και ανοιχτο τοτε ολα τα notifications απο εφαρμογες ερχονται κανονικοτατα. Οταν ομως ειναι κλειδωμενο δεν ερχονται μεχρι να το ξεκλειδωσω... Μεχρι στιγμης εκανα τα εξης

      Κεντρο Ασφάλειας->Αυτόματη έναρξη-> ..... ολες τις εφαρμογες που ηθελα να εχω notifications
      Κεντρο Ασφάλειας->Δικαιωματα->Προβολή αναδυόμενου παραθύρου για ολες τις εφαρμογες που ηθελα να εχω notifications
      Ρυθμίσεις->Πρόσθετες ρυθμίσεις->Μπαταρία->Διαχ. χρήσης μπαταρίας εφαρμογών->Απενεργοποίηση

      Ακομη λοιπον ειτε τα notification δεν μου ερχονται ειτε μου εμφανιζονται με μια καθυστερηση 5 λεπτων....
      Καμια ιδέα κανείς;

      ΠΣ: Ναι έχω πει στο Wi-Fi να ναι πάντα ενεργό και στον ύπνο :)
      Δοκίμασες Ρυθμίσεις-> Πρόσθετες Ρυθμίσεις -> Επιλ. για Προγραμματιστές ... να ενεργοποιήσεις το "Αμεση πρόσβαση στο σύστημα"
      που απενεργοποιεί την οθόνη κλειδώματος , μήπως ......, λέω μήπως .
    • Έχω και εγώ θέμα με τα notifications δοκίμασα τα πάντα σε 5.10.29, 5.11.1 και 5.11.5 αλλά τίποτα. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι με wifi έρχονται όποτε θέλουν αλλά με δεδομένα έρχονται πάντα. ?(
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Κλείσε τα torrents.
      Δεν καταλαβαινω ουτε την συμβουλη σου, ουτε το υφος σου! Ποιος και που ανεφερε οτι κατεβαζω απο το κινητο torrents?!?! Αν απο την αλλη εννοεις οτι το κινητο ειναι συνδεδεμενο σε καποια συνδεση που κατεβαζει καποιος κατι, αυτό δεν συμβαινει ή δεν αποτελει προβλημα τελος παντων γιατι οταν το κινητο ειναι ξεκλειδωτο τοτε τα notifications λειτουργουν κανονικοτατα και στην ωρα τους πραγμα που εχω ηδη πει

      Ο/H ribben έγραψε:

      Οταν το κινητο λοιπον ειναι ξεκλειδωτο και ανοιχτο τοτε ολα τα notifications απο εφαρμογες ερχονται κανονικοτατα.

      Ο/H geobas έγραψε:

      Δοκίμασες Ρυθμίσεις-> Πρόσθετες Ρυθμίσεις -> Επιλ. για Προγραμματιστές ... να ενεργοποιήσεις το "Αμεση πρόσβαση στο σύστημα"
      που απενεργοποιεί την οθόνη κλειδώματος , μήπως ......, λέω μήπως .
      Ευχαριστω για την συμβουλη θα το δοκιμασω και θα αναφερω τυχον αποτελεσματα, αλλα θα προτιμουσα καποια ιδεα που να μην απενεργοποιει την οθονη κλειδωματος
    • Ο/H Milouthedog έγραψε:

      Συγκεκριμένα δε μου έρχονται notifications από το παιχνίδι clash of clans, παρόλο που του έχω δώσει φουλ πρόσβαση κλπ.
      Αν είναι μόνο η συγκεκριμένη εφαρμογή που έχει προβλημα τοτα μάλλον κάποια ρύθμιση θα είναι[/quote]
      Έχω δοκιμάσει οποία ρύθμιση μπόρεσα να βρω. Μου στέλνει μόνο κάποιες ειδοποιήσεις για το παιχνίδι που είναι πολύ λιγότερες απ τις κανονικές που είχα με το προηγούμενο κινητό μου (nexus 5)

      Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ο/H ribben έγραψε:

      Αν απο την αλλη εννοεις οτι το κινητο ειναι συνδεδεμενο σε καποια συνδεση που κατεβαζει καποιος κατι, αυτό δεν συμβαινει ή δεν αποτελει προβλημα τελος παντων γιατι οταν το κινητο ειναι ξεκλειδωτο τοτε τα notifications λειτουργουν κανονικοτατα και στην ωρα τους πραγμα που εχω ηδη πει
      Αυτο εννοώ. Οτι η γραμμή είναι "μπουκωμένη" για κάποιον λόγο.
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Ο/H ribben έγραψε:

      Αν απο την αλλη εννοεις οτι το κινητο ειναι συνδεδεμενο σε καποια συνδεση που κατεβαζει καποιος κατι, αυτό δεν συμβαινει ή δεν αποτελει προβλημα τελος παντων γιατι οταν το κινητο ειναι ξεκλειδωτο τοτε τα notifications λειτουργουν κανονικοτατα και στην ωρα τους πραγμα που εχω ηδη πει
      Αυτο εννοώ. Οτι η γραμμή είναι "μπουκωμένη" για κάποιον λόγο.
      Δεν είναι η γραμμή χαχ! Μα καλά πόσο μπουκωμένη να είναι για να καθυστερεί ένα push μήνυμα μερικών kbyte? :P

      Το κάνει και σε μένα, με τις τελευταίες εκδόσεις, προσπαθώ να βρω ένα pattern για το πότε του συμβαίνει αλλά δεν μπορώ. Συγκεκριμένα σε μένα μερικές φορές έρχονται instant, άλλες φορές καθυστερούν λίγο. Προς το παρόν έμαθα να ζω με αυτό, δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα.

      Θέλω κάποια στιγμή να βάλω Κινέζικη (αν δεν βαρεθώ) για να δω εάν το πρόβλημα υφίσταται εκεί.

      ΥΓ. Νομίζω στην τελευταία έρχονται κανονικά, θα το τσεκάρω περαιτέρω και θα επανέλθω.
      Βασίλης
    • Απο την 5.11.1 εχω το ιδιο προβλημα ειδικα σε Viber.
      κατεβαζω 5.11.12 μπας και
    • Ο/H vardeos έγραψε:

      Απο την 5.11.1 εχω το ιδιο προβλημα ειδικα σε Viber.
      κατεβαζω 5.11.12 μπας και
      Παρακαλω ποσταρε εδω αν το προβλημα λυθει με την 5.11.12
    • Διαφήμιση
    • τελικα λυθηκε το προβλημα με την τελευταια εκδοση?