Διαφήμιση

"Καθαρή Εγκατάσταση" rom χωρίς τη χρήση PC

    • Οδηγός
    • Xiaomi

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • "Καθαρή Εγκατάσταση" rom χωρίς τη χρήση PC

      Επειδή συχνά κάποιοι χρήστες δεν έχουν πρόσβαση στον υπολογιστή τους ή ακόμα πιο συχνά έχουν πρόβλημα με την εγκατάσταση των drivers στο PC τους, με αποτέλεσμα το PC να μην μπορεί να "δει" το κινητό, αυτός εδώ είναι ένας οδηγός που δείχνει πως μπορεί κάποιος να φλασάρει (με ΚΑΘΑΡΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ) στη συσκευή του την Ελληνική GTV ROM, χωρίς να χρησιμοποιήσει άμεσα τον υπολογιστή του κατά την διάρκεια του φλασαρίσματος.

      Μιλώντας στην προκειμένη περίπτωση για ΚΑΘΑΡΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, εννοούμε, ότι με το τρόπο αυτό κάνουμε FULL WIPES στη συσκευή, συμπεριλαμβανομένου και του "system", εκτός φυσικά και ΟΛΩΝ των άλλων (δεδομένα, cache, dalvic cache και εσωτερική και εξωτερική (εάν θέλουμε) SD card). Δηλαδή, μετά τα wipes, αφήνουμε το κινητό σκέτο ...μέταλλο (χωρίς απολύτως κανένα λειτουργικό σύστημα) και το "ξαναζωντανεύουμε" βάζοντάς του τη πιο φρέσκια ελληνική GTV ROM, μεταμορφώνοντάς το σε ένα υγιέστατο, σύγχρονο κινητό τηλέφωνο, έτοιμο να αποδώσει το 100% των δυνατοτήτων του!


      Αν και ο τρόπος είναι πανεύκολος και σχετικά απλός, ουσιαστικά ο οδηγός απευθύνεται σε συσκευές που έχουν ήδη εγκατεστημένο το custom recovery TWRP. Όποιος δεν έχει TWRP και θέλει να το βάλει (εφόσον το υποστηρίζει η συσκευή του), μπορεί να το κατεβάσει και να ακολουθήσει τις οδηγίες εγκατάστασης, απο τον αντίστοιχο οδηγό του @MIUI_ART που βρίσκεται ΕΔΩ

      Η λογική είναι απλή και εύκολη. Χρησιμοποιούμε ένα καλώδιο OTG και ένα στικάκι USB και κάνουμε το flash της Ελληνικής GTV ROM, μέσα από το στικάκι.


      Πάμε λοιπόν:

      Θα χρειαστούμε 3 πράγματα:

      1. Την τελευταία Ελληνική GTV ROM
      2. Ένα USB stick,
      3. Ένα καλώδιο OTG

      Κατεβάζουμε από το φόρουμ (είτε στο κινητό μας ή στον υπολογιστή μας) την τελευταία Ελληνική GTV ROM που βρίσκεται ΕΔΩ.


      Αφού πρώτα συνδέσουμε το USB stick στη συσκευή που κατεβάσαμε τη Rom, την κάνουμε αντιγραφή στο USB stick (κατά προτίμηση χύμα και όχι σε κάποιο φάκελο για να είναι πιο εύκολο να την βρούμε αργότερα). Τώρα βάζουμε το stickάκι στο καλώδιο OTG και το συνδέουμε με το κινητό. Ευτυχώς ΟΛΑ τα τηλέφωνα Xiaomi υποστηρίζουν OTG σύνδεση, οπότε πριν προχωρήσουμε στη διαδικασία, κάνουμε έναν απλό έλεγχο, από τα "Αρχεία" του κινητού, να δούμε ότι όντως το τηλέφωνο "βλέπει" το stickάκι και τα περιεχόμενά του, μέσω του καλωδίου OTG. Αυτό το κάνουμε επειδή το
      συγκεκριμένο hardware (stick & OTG καλώδιο), ως "ευπαθές υλικό", πρέπει να περάσει από έναν έλεγχο για να διαπιστώσουμε ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

      Ξεκινάμε λοιπόν... Βάζουμε τον Mitu και μας φέρει τα "υλικά":





      Σημείωση: Στο TWRP μπαίνουμε με δύο διαφορετικούς τρόπους:
      α. Μέσα από το εικονίδιο "αναβάθμιση" της συσκευής μας, πατάμε τις τρεις τελίτσες πάνω δεξιά, εμφανίζεται το μενού και επιλέγουμε, "επανεκκίνηση σε λειτουργία recovery" ή εναλλακτικά,
      β. Με κλειστή (σβηστή) την συσκευή μας, πατάμε συγχρόνως τα πλήκτρα power + volume down(-) για κάμποσα δευτερόλεπτα, μέχρι να εμφανιστεί το λογότυπο "MI".

      Και μετά, αφού μπούμε στο TWRP recovery ακολουθούμε, ευλαβικά τα βήματα που φαίνονται στις φωτογραφίες...
      Όπου χρειάζεται πατάμε τα αντίστοιχα κουμπιά, όπως δείχνουν τα βέλη:







      Από κάτω στην αριστερή εικόνα, αφού επιλέξουμε με "Χ" τι θέλουμε να σβηστεί, κάνουμε "swipe" το διακόπτη προς τα δεξιά να αρχίσει το ..."μακελειό"!
      Στην εικόνα δεν έχω επιλέξει την εξωτερική SD κάρτα, αλλά όποιος θέλει π.χ. να σβήσει τα δεδομένα της, μπορεί να την επιλέξει!
      ΠΡΟΣΟΧΗ, εδώ ΔΕΝ επιλέγουμε ΠΟΤΕ το "USB OTG"... (φαντάζομαι καταλαβαίνεται το λόγο) :D




















      Υ.Γ. Την ιδέα για τη παραπάνω μέθοδο μου την έδωσε ο χρήστης @gripas4,ο οποίος χρησιμοποιεί επιτυχημένα την παραπάνω μέθοδο κατά κόρον εδώ και αρκετό καιρό!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H caeser έγραψε:

      ο οδηγός απευθύνεται σε συσκευές που έχουν ήδη εγκατεστημένο το custom recovery TWRP. Όποιος δεν έχει TWRP και θέλει να το βάλει (εφόσον το υποστηρίζει η συσκευή του)
      1) Πως μπορω να δω αν η συσκευη (xiaomi redmi note 2 prime) εχει εγκατεστημένο το custom recovery TWRP,και πως βλεπω αν το υποστηριζει;
      2)Η custom recovery TWRP ειναι διαφορετη απο την Mi-Recovery


      Συγνωμη αλλα ειμαι πρωταρης και φοβαμαι μη κανω καμια πατατα
      Spiros
    • Ο/H spiros.petas έγραψε:

      1) Πως μπορω να δω αν η συσκευη (xiaomi redmi note 2 prime) εχει εγκατεστημένο το custom recovery TWRP,και πως βλεπω αν το υποστηριζει;2)Η custom recovery TWRP ειναι διαφορετη απο την Mi-Recovery


      Συγνωμη αλλα ειμαι πρωταρης και φοβαμαι μη κανω καμια πατατα

      1) Πήγαινε την εφαρμογή Αναβάθμιση, πάτα τις τρεις τελίτσες πάνω δεξιά να βγει το μενού και επέλεξε "επανεκκίνηση σε λειτουργία recovery".Θα σε βγάλει στο recovery και θα δεις τι είναι. Αν έχεις TWRP θα δεις πιθανότατα άλλη version απο αυτή του οδηγού παραπάνω, αλλά με τις ίδιες λειτουργίες.
      H εμφάνιση της TWRP στη συσκευή σου θα είναι κάπως έτσι:




      2) Ναι, το TWRP είναι διαφορετικό από το Mi-Recovery. Έχει πολύ περισσότερες επιλογές κ.λ.π.
    • Μπακαρντι Σπεσιαλιστ

      Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H spiros.petas έγραψε:

      1) Πως μπορω να δω αν η συσκευη (xiaomi redmi note 2 prime) εχει εγκατεστημένο το custom recovery TWRP,και πως βλεπω αν το υποστηριζει;2)Η custom recovery TWRP ειναι διαφορετη απο την Mi-Recovery


      Συγνωμη αλλα ειμαι πρωταρης και φοβαμαι μη κανω καμια πατατα
      1) Πήγαινε την εφαρμογή Αναβάθμιση, πάτα τις τρεις τελίτσες πάνω δεξιά να βγει το μενού και επέλεξε "επανεκκίνηση σε λειτουργία recovery".Θα σε βγάλει στο recovery και θα δεις τι είναι. Αν έχεις TWRP θα δεις πιθανότατα άλλη version απο αυτή του οδηγού παραπάνω, αλλά με τις ίδιες λειτουργίες.
      H εμφάνιση της TWRP στη συσκευή σου θα είναι κάπως έτσι:




      2) Ναι, το TWRP είναι διαφορετικό από το Mi-Recovery. Έχει πολύ περισσότερες επιλογές κ.λ.π.
      Caeser: Eυχαριστω παρα πολυ για την απαντηση. Το κινητο μου εχει Mi-Recovery (σαν αυτη που δειχνει ο Μπακαρντι Σπεσιαλιστ Στο youtube)


      Ειναι το stable rom . Μπορω να βαλω την TWRP και αν μπορω πως; Θελω να βαλω την Ελληνικη ROM για STABLE χωρις pc με τον τροπο που περιγραφεις


      Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν σε κουραζω
      Spiros
    • Διαφήμιση
    • Ο/H spiros.petas έγραψε:

      Caeser: Eυχαριστω παρα πολυ για την απαντηση. Το κινητο μου εχει Mi-Recovery (σαν αυτη που δειχνει ο Μπακαρντι Σπεσιαλιστ Στο youtube)


      Ειναι το stable rom . Μπορω να βαλω την TWRP και αν μπορω πως; Θελω να βαλω την Ελληνικη ROM για STABLE


      Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν σε κουραζω

      Σπύρο, η stable rom για το Redmi Note 2 είναι ΕΔΩ,
      H TWRP recovery για τη συσκευή σου είναι ΕΔΩ και οι οδηγίες για το πως θα την φλασάρεις (=περάσεις) στη συσκευή σου είναι ΕΔΩ .
      Μπορείς φυσικά, μετά το φλασάρισμα της TWRP να ακολουθήσεις αυτόν εδώ τον Οδηγό (που είμαστε και γράφουμε τώρα. Το πρώτο μνμ αυτού του νήματος), αλλά επίσης μπορείς να ακολουθήσεις και αυτόν τον οδηγό, όπου περνώντας την Ελληνική rom θα σου περαστεί και το TWRP αυτόματα... Οι επιλογές είναι δικές σου!
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H spiros.petas έγραψε:

      Caeser: Eυχαριστω παρα πολυ για την απαντηση. Το κινητο μου εχει Mi-Recovery (σαν αυτη που δειχνει ο Μπακαρντι Σπεσιαλιστ Στο youtube)


      Ειναι το stable rom . Μπορω να βαλω την TWRP και αν μπορω πως; Θελω να βαλω την Ελληνικη ROM για STABLE


      Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν σε κουραζω
      Σπύρο, η stable rom για το Redmi Note 2 είναι ΕΔΩ,
      H TWRP recovery για τη συσκευή σου είναι ΕΔΩ και οι οδηγίες για το πως θα την φλασάρεις (=περάσεις) στη συσκευή σου είναι ΕΔΩ .
      Μπορείς φυσικά, μετά το φλασάρισμα της TWRP να ακολουθήσεις αυτόν εδώ τον Οδηγό (που είμαστε και γράφουμε τώρα. Το πρώτο μνμ αυτού του νήματος), αλλά επίσης μπορείς να ακολουθήσεις και αυτόν τον οδηγό, όπου περνώντας την Ελληνική rom θα σου περαστεί και το TWRP αυτόματα... Οι επιλογές είναι δικές σου!
      Ευχαριστω πολυ για ολα .Οταν ερθεις με το καλο Θεσσαλονικη σε περιμενει ΔΩΡΑΚΙ!!!!
      Spiros
    • Συγχαρητήρια Caeser για τον πλήρη και αναλυτικό οδηγό. Εγώ έχω ένα στικάκι γεμάτο με ROMS, Kernels, Gapps κλπ για να αλλάζω συνέχεια ROMS, είτε MIUI είτε Customs. Πάντα χρησιμοποιώ την παραπάνω μέθοδο χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
      Να δώσω και ένα άλλο μικρό tip με την χρήση του TWRP που είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για συσκευές με μικρή χωρητικότητα χωρίς επέκταση μνήμης, όπως το δικό μου Mi3 16GB και αφορά το backup. Κάνω nandroid backup χρησιμοποιώντας το TWRP και μόλις μπω ξανά στο σύστημα με τον ES File Explorer μπαίνω μέσα στον φάκελο του TWRP, βρίσκω το Backup, το "κόβω" και το βάζω σε ένα στικάκι ή στον υπολογιστή. Έτσι, απελευθερώνω αρκετό χώρο που καμιά φορά ξεπερνάει τα 2 GB και όποτε νομίζω ότι μπορεί να χρειαστώ το backup το επαναφέρω στο φάκελο "Backup" μέσα στο φάκελο του TWRP. Έτσι, μπορώ να έχω όσα backup θελήσω χωρίς να μου πιάνουν χώρο στην συσκευή.
      Υ.Γ. Καλό είναι στην συσκευή να κρατάω τουλάχιστον ένα backup μήπως και στραβώσει κάτι και χρειαστώ κάποια στιγμή άμεση επαναφορά.
    • Ο/H gripas4 έγραψε:

      Συγχαρητήρια Ceasar για τον πλήρη και αναλυτικό οδηγό. Εγώ έχω ένα στικάκι γεμάτο με ROMS, Kernels, Gapps κλπ για να αλλάζω συνέχεια ROMS, είτε MIUI είτε Customs. Πάντα χρησιμοποιώ την παραπάνω μέθοδο χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
      Να δώσω και ένα άλλο μικρό tip με την χρήση του TWRP που είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για συσκευές με μικρή χωρητικότητα χωρίς επέκταση μνήμης, όπως το δικό μου Mi3 16GB και αφορά το backup. Κάνω nandroid backup χρησιμοποιώντας το TWRP και μόλις μπω ξανά στο σύστημα με τον ES File Explorer μπαίνω μέσα στον φάκελο του TWRP, βρίσκω το Backup, το "κόβω" και το βάζω σε ένα στικάκι ή στον υπολογιστή. Έτσι, απελευθερώνω αρκετό χώρο που καμιά φορά ξεπερνάει τα 2 GB και όποτε νομίζω ότι μπορεί να χρειαστώ το backup το επαναφέρω στο φάκελο "Backup" μέσα στο φάκελο του TWRP. Έτσι, μπορώ να έχω όσα backup θελήσω χωρίς να μου πιάνουν χώρο στην συσκευή.
      Υ.Γ. Καλό είναι στην συσκευή να κρατάω τουλάχιστον ένα backup μήπως και στραβώσει κάτι και χρειαστώ κάποια στιγμή άμεση επαναφορά.
      Είσαι η "ΕΜΠΝΕΥΣΗ" αυτού του οδηγού και το "ΖΩΝΤΑΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ" (και όχι μόνο εσύ πλέον..), για το πόσο αποτελεσματικά λειτουργεί! Πολύ καλά και χρήσιμα τα tips με τα back ups!
      Thank you man! :thumbsup:
    • Διαφήμιση