Διαφήμιση

"Καθαρή Εγκατάσταση" rom χωρίς τη χρήση PC

    • Οδηγός
    • Xiaomi

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H Opanos έγραψε:

      Sorry για το hijack, αλλά
      1. Εύκολα κατεβάζεις το σωστό για την συσκευή σου custom recovery (για την περίπτωσή μας το twrp) & rom που επιλέξαμε
      Εύκολα το μετονομάζεις σε update.zip -
      ΠΡΟΣΟΧΗ Τα παραθυρόφυλλα έχουν την τάση να μην σε αφήνουν να κάνεις ότι θέλεις στο δικό σου μηχάνημα και σου κρατάνε μυστικά και ντοκουμέντα.
      Αυτά λέγοντας, πρέπει να έχεις ΕΝΕΡΓΗ την επιλογή τους να εμφανίζουν τις καταλήξεις των αρχείων ώστε να μην κάνεις το λάθος και το αρχείο μετά την μετονομασία του καταλήξει με όνομα update.zip.zip γιατί τότε θα οδηγηθείς στο λάθος που σου έβγαλε όταν το πρωτοπέρασες
      Άρα, έχουμε μετονομάσει το twrp -> update.zip?
      Μας ενοχλεί κάτι ώστε να πάμε και μέσω του updater να του πούμε, μεγάλε, κάνε Install αυτό το update.zip.
      Το εγκαταστήσαμε?
      Ναι.
      Μάλιστα.
      Έχουμε twrp? Έχουμε.

      Μάλιστα, πάμε να περάσουμε και την όποια rom (αποφασίσαμε να εγκαταστήσουμε) στην sd καρτούλα μας.

      Μας εμποδίζει τίποτα ώστε:
      Να κάνουμε μέσω του updater που υπάρχει μέσα στα tools και αφού πατήσουμε πάνω δεξιά τις τρείς τελιτσες, επανεκκίνηση σε περιβάλλον recovery aka twrp?
      Οχι.
      Μαλιστα,
      Όταν κάνουμε λοιπόν την επανεκκίνηση, μας εμποδίζει τίποτα να πάμε και να του χώσουμε ένα
      absolute full wipe βασιζόμενοι σε αυτό το video (Μέρος Γ)?



      παρέα με την υπέροχη μουσική επιλογή του καίσαρα?
      Όχι.
      Μάλιστα.

      Μας εμποδίζει τίποτα μετά να ΜΗΝ κάνουμε reboot to system (αφού δεν έχει system το κακόμοιρο) αλλά χρησιμοποιώντας το back με τα βελάκια προς τα πίσω, να πάμε στην αρχική οθόνη του twrp και να του πούμε
      INSTALL δείχνοντας την διαδρομή που έχουμε σώσει την όποια rom έχουμε περάσει στην sd μας?

      Το κάναμε?
      Ναι

      Έχουμε ΝΕΑ rom?
      Φυσικά και ναί.

      Άντε και να το χαρείς το τερατάκι :)
      Ερώτηση. Μετά από το καθάρισμα του system δεν θα σβηστεί και η ρομ που είχαμε κατεβάσει;
    • Ο/H chrdes έγραψε:

      Ερώτηση. Μετά από το καθάρισμα του system δεν θα σβηστεί και η ρομ που είχαμε κατεβάσει;
      Τα ΠΑΝΤΑ θα σβηστούν... Το αρχείο της ρομ όμως δεν το έχεις ΜΕΣΑ στη συσκευή... Θα το έχεις σε κάρτα SD ή σε στικάκι (με καλώδιο OTG).
      Εκτός, πια, εάν σβήσεις μεν το system, αλλά αφήσεις τον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο άθικτο και έτσι δεν σβήσεις τη ρομ... αλλά έτσι θα αφήσεις και άλλα πράγματα μέσα στη συσκευή...
    • Διαφήμιση
    • Μία σκέψη. Εγκαθιστάς τη ρομ χωρίς να σβήσεις τον εσωτερικό χώρο και τον καθαρίζεις μετά. Δημιουργεί πρόβλημα; Ψάχνω να δω αν μπορεί κάποιος χωρίς υπολογιστή, κάρτα sd ή καλώδιο otg να έχει πετυχημένο αποτέλεσμα.
    • Ο/H chrdes έγραψε:

      Μία σκέψη. Εγκαθιστάς τη ρομ χωρίς να σβήσεις τον εσωτερικό χώρο και τον καθαρίζεις μετά. Δημιουργεί πρόβλημα; Ψάχνω να δω αν μπορεί κάποιος χωρίς υπολογιστή, κάρτα sd ή καλώδιο otg να έχει πετυχημένο αποτέλεσμα.
      Ουσιαστικά αυτό που λες, επιτυγχάνεται με factory defaults...
    • Άρα μπορεί να γραφτεί οδηγός για φλασάρισμα της ελληνικής ρομ μόνο με wi-fi για να μπορείς να κατεβάσεις τα 2 αρχεία; Θα σώσει πολλούς. Γιατί με τον υπολογιστή για κάποιους δυσκολεύει πολύ.
    • Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι ο στον οδηγό του @caeser μπορείς να περάσεις την ROM στον αποθηκευτικό χώρο της συσκευής σου ενώ είσαι σε TWRP και συνδέσεις το κινητό με το pc. :)
      Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να τον εφαρμόσεις και χωρίς SD ή OTG. ;)
      Φυσικά εφόσον έχουν περαστεί οι drivers στο pc σου. :!:
      Ήταν κάτι που είχα δοκιμάσει εφόσον είχα πάρει τον ''αέρα των φλασαρισμάτων''
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H pechr έγραψε:

      Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι ο στον οδηγό του @caeser μπορείς να περάσεις την ROM στον αποθηκευτικό χώρο της συσκευής σου ενώ είσαι σε TWRP και συνδέσεις το κινητό με το pc. :)
      Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να τον εφαρμόσεις και χωρίς SD ή OTG. ;)
      Φυσικά εφόσον έχουν περαστεί οι drivers στο pc σου. :!:
      Ήταν κάτι που είχα δοκιμάσει εφόσον είχα πάρει τον ''αέρα των φλασαρισμάτων''
      Εγώ αυτό δεν το προτείνω σε άλλους, σε αντίθεση με άλλους έμπειρους χρήστες του φόρουμ, όπως ο @MIUI_ART και ο @Bodai κ.λ.π.,επειδή, παρόλο που έχω πάρει το "αέρα των φλασαρισμάτων", όπως λες, παρόλο που έχω περάσει στο PC μου ότι drivers υπάρχουν στην "αγορά" και τους έχω απενεργοποιήσει και όλες τις ψηφιακές υπογραφές (σε PC με 64άρια win8) δεν κατάφερα ΠΟΤΕ...ούτε ΜΙΑ ΦΟΡΑ να συνδέσω καμία από τις 7 διαφορετικές μου συσκευές στο PC σε μορφή MTP mode, όσο αυτές βρίσκονται στο TWRP... :roll:

      edit: Υ.Γ. Αν ποτέ τα καταφέρω, θα φτιάξω οδηγό, απ'τη χαρά μου! Χαχαχα! :D
    • Ο/H caeser έγραψε:

      και όλες τις ψηφιακές υπογραφές (σε PC με 64άρια win8) δεν κατάφερα ΠΟΤΕ...ούτε ΜΙΑ ΦΟΡΑ να συνδέσω καμία από τις 7 διαφορετικές μου συσκευές στο PC σε μορφή MTP mode, όσο αυτές βρίσκονται στο TWRP...
      Έχω windows 7 @caeser ίσως αυτό να παίζει ρόλο... :?:
      Πάντως από τότε που ανακάλυψα αυτόν τον τρόπο έτσι κάνω τις ''καθαρές'' μου :)
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
    • Διαφήμιση
    • Παιδιά, το φλασάκι πρέπει να έχει κάποια ιδιαίτερη διαμόρφωση;
      Δοκίμασα και NTFS και FAT32, αλλά από το file explorer δεν μπορώ να το δω.
      Από TWRP το βλέπει σαν USB-OTG, αλλά ενώ έχω βάλει μέσα τη ROM, δείχνει ότι το μέγεθός του είναι 0ΜΒ και δεν μπορώ να το επιλέξω.