Διαφήμιση

"Καθαρή Εγκατάσταση" rom χωρίς τη χρήση PC

    • Οδηγός
    • Xiaomi

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H spiros.petas έγραψε:

      Caeser: Εκανα οτι μου ειπες ,εβαλα την TWRP και flasarisa και ολα καλα. Κατεβασα και εβαλα την xiaomi-miui-hellas-5.0.1_hermes-stable-v7.0.6.0..zip(Οπως ειναι στο στικακι) Μετα με την TWRP εκανα οτι και εσυ,στην αρχη του οδηγου.ΑΛΛΑ δεν εγινε η εγκατασταση με το reboot system ξεκινησε το κινητο και ειναι κολλημενι στο ΜΙ
      Σε παρακαλω τι να κανω; Μπορω να γυρισω στην προηγουμενη κατασταση το κινητο SOS !!!!
      Κατ'αρχήν ΗΡΕΜΗΣΕ... Φυσικά και μπορείς να επαναφέρεις το τηλέφωνο...Δεν ξέρω τι πήγε στραβά, αλλά απο την περιγραφή σου, καταλαβαίνω ότι έχεις διαγράψει τα πάντα και δεν εγκαταστάθηκε η ρομ που φλασάρισες...
      Οκαυ.. αν είναι έτσι, σβήσε την συσκευή, ξεκίνα τη σε fastboot mode (εκεί μπαίνει, δεν έχεις θέμα!) και ακολούθησε ΑΥΤΟΝ τον οδηγό να κάνεις τη δουλειά σου!
      Ή μπορείς με Power button + volume up να μπεις πάλι recovery να ακολουθήσεις τον οδηγό από την αρχή - δηλαδή να τα σβήσεις όλα - και να ξαναφλασάρεις την ROM. Θα σου πρότεινα να ξανακατέβαζες τη ROM, μήπως και δεν κατέβηκε σωστά 'η να κατεβάσεις και κάποια παλαιότερη. Σε κάθε περίπτωση μην αγχώνεσαι, ακολούθησε τον οδηγό και όλα θα πάνε καλά.
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H spiros.petas έγραψε:

      Caeser: Εκανα οτι μου ειπες ,εβαλα την TWRP και flasarisa και ολα καλα. Κατεβασα και εβαλα την xiaomi-miui-hellas-5.0.1_hermes-stable-v7.0.6.0..zip(Οπως ειναι στο στικακι) Μετα με την TWRP εκανα οτι και εσυ,στην αρχη του οδηγου.ΑΛΛΑ δεν εγινε η εγκατασταση με το reboot system ξεκινησε το κινητο και ειναι κολλημενι στο ΜΙ
      Σε παρακαλω τι να κανω; Μπορω να γυρισω στην προηγουμενη κατασταση το κινητο SOS !!!!
      Κατ'αρχήν ΗΡΕΜΗΣΕ... Φυσικά και μπορείς να επαναφέρεις το τηλέφωνο...Δεν ξέρω τι πήγε στραβά, αλλά απο την περιγραφή σου, καταλαβαίνω ότι έχεις διαγράψει τα πάντα και δεν εγκαταστάθηκε η ρομ που φλασάρισες...
      Οκαυ.. αν είναι έτσι, σβήσε την συσκευή, ξεκίνα τη σε fastboot mode (εκεί μπαίνει, δεν έχεις θέμα!) και ακολούθησε ΑΥΤΟΝ τον οδηγό να κάνεις τη δουλειά σου!
      Ολα καλα μετα απο τρεις προσπαθειες και επιμενων ΕΛΛΗΝΙΚΑ εχω την Ελληνικη ROM.Τωρα εχει και remote control και απ ολα .Τον παραπανω οδηγο δεν τον χρησιμοποιησα γιατι το pc εβλεπε το τηλ/νο με ερωτηματικα στην διαχειρηση συσκευων.Θελω να σε ευχαριστησω πολυ και να συγχαρω ολα τα μελη για την βοηθεια τους .

      Υ.Γ.α)Ειπα και γω τοοοσο γερασα που δεν μπορω μια ROM να βαλω.χα.χα.χα
      β) Μπορω να κανω αναβαθμηση απο τα εργαλεια αν βγει καινουργια ROM;
      Spiros
    • Ο/H spoulk έγραψε:

      υχαριστώ για τη διευκρίνηση... τώρα μπερδεύτικα περισσότερο αλλά τουλάχιστον κατάλαβα ότι είναι διαφορετικά ...!!
      Ανοιξε μια fastboot και μια flashable rom. Πρώτα - πρώτα θα διαπιστώσεις ότι υπάρχει διαφορά στα folders που έχει η μια και η άλλη. Μετά θα δείς ότι η μια έχει κάποια αρχεία που η άλλη δεν έχει και το ανάποδο..
    • Διαφήμιση
    • Πολύ αναλυτικός ο οδηγός!
      Σε αναμονή για το redmi note 2 μου και διαβάζω σε μια προσπάθεια να προετοιμαστώ όσο γίνεται το δυνατόν καλύτερα.


      Υποθέτω αυτός ο τρόπος είναι μονόδρομος για κάποιον που δουλεύει σε macintosh!
    • Ο/H Vulk έγραψε:

      Πολύ αναλυτικός ο οδηγός!
      Σε αναμονή για το redmi note 2 μου και διαβάζω σε μια προσπάθεια να προετοιμαστώ όσο γίνεται το δυνατόν καλύτερα.


      Υποθέτω αυτός ο τρόπος είναι μονόδρομος για κάποιον που δουλεύει σε macintosh!
      Για να ακολουθήσει κάποιος αυτό τον οδηγό πρέπει να έχει TWRP recovery στη συσκευή του. Επειδή ΟΛΕΣ οι συσκευές που έρχονται εδώ, έρχονται με Mi-recovery, αρχικά υπάρχει ..."κόλλημα". Για να το προσπεράσεις αυτό το πρόβλημα, ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ (επειδή εάν είχες πρόσβαση σε υπολογιστή με windows, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις τα παρακάτω) πρέπει να κάνεις τα εξής:

      Το σκεπτικό:

      Ο στόχος είναι να βάλουμε TWRP στη συσκευή ΧΩΡΙΣ τη χρήση υπολογιστή:
      Αυτό θα το επιτύχουμε, βάζοντας την εφαρμογή "flashify" στη συσκευή.
      Όμως για να βάλουμε την εφαρμογή "flashify" στη συσκευή και να δουλεύψει, πρέπει η συσκευή να είναι rooted.
      Για να είναι rooted η συσκευή, πρέπει να φοράει μια οποιαδήποτε developer rom.
      Όμως, οι κινέζικες συσκευές που παραλαμβάνουμε απο τα τα online καταστήματα, στη συντριπτική τους πλειοψηφία φοράνε stable rom.
      (αν παραλάβουμε συσκευή με developer rom, δεν έχουμε θέμα. Ακολουθούμε τις παρακάτω οδηγίες απο το Νο 8 και κάτω)

      Η λύση σε όλο αυτό το σενάριο έχει ως εξής:

      1.Βρίσκουμε μια οποιαδήποτε developer rom για τη συσκευή μας και την βάζουμε σε ένα στικάκι, μαζί με το αρχείο recovery.img του TWRP που υπάρχει στο φόρουμ.
      (αυτό γίνεται και με macintosh)
      2. Βρίσκουμε ένα OTG καλώδιο
      3. Με το που παραλάβουμε την συσκευή, συνδέουμε το στικάκι με το καλώδιο OTG και μεταφέρουμε ΧΥΜΑ μέσα στη συσκευή μας τη developer rom, που έχουμε στο στικάκι. Μέσα απο την εφαρμογή "Αρχεια" της συσκευής, μετονομάζουμε τη developer ρομ σε "update.zip". Τώρα αντιγράφουμε το " update.zip", πίσω στο στικάκι.
      4. Επιστρέφουμε στη συσκευή και κάνουμε factory reset/default μέσα απο το μενού.
      5. Όταν ξεκινήσει η συσκευή, ξαναρίχνουμε το "update.zip" πίσω στη συσκευή ...ΧΥΜΑ!
      6. Απο τον updater ή απο το Mi-recovery της συσκευής φλασάρουμε το αρχείο "update.zip"
      7. Τώρα ξεκινάμε τη συσκευή μας με developer rom...
      8. Κατεβάζουμε απο το Play Store to Flashify (ή έχουμε φροντίσει νωρίτερα -εάν υπάρχει η δυνατότητα - να το έχουμε σαν .apk στο στικάκι μας)
      9. Το κάνουμε εγκατάσταση, του δίνουμε δικαιώματα root και φλασάρουμε το TWRP recovery.img που έχουμε κατεβάσει νωρίτερα και το έχουμε μέσα στο στικάκι μας. (αν δεν το φλασάρει απο το στικάκι, το φέρνουμε μέσα στη συσκευή)
      10. Τώρα έχουμε TWRP στη συσκευή μας... και μπορούμε να ακολουθήσουμε τον παραπάνω οδηγό! :D
      Καλη επιτυχία! :thumbsup:
    • Διαφήμιση
    • Μαγεία ....
      Ο ιδανικός χρόνος για να αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού είναι εκατό χρόνια πριν τη γέννησή του.
      Είπε ο William Ralph Inge.

      Κάθε κέρδος είναι μια αδικία σε κάποιον και οι κρίσεις γεννάνε Κροίσους.
      Είπε ο Αριστοτέλης Ωνάσης.
    • Ο/H intheend έγραψε:

      Καλησπέρες, αυτός ο οδηγός μπορεί να τρέξει και σε mi4i ή πάμε απαραίτητα απο τον οδηγό του admin?
      Εγώ δεν το έχω κάνει αυτό σε τέτοια συσκευή αλλά εφ'όσον φοράς TWRP, γιατί να μην μπορεί να τρέξει? (δοκιμάζεις πρώτα ότι διαβάζει το στικάκι σου με το OTG και ...σουτάρεις!)
    • Προσπαθώ να το περάσω στην συσκευή και δεν την θέλει :P . Πάω απο mi recovery (έχω την miui7 stable περασμένη απο OTA) , έχω μετανομάσει το αρχείο σε update (προσέχοντας μην γίνει zip.zip) αλλα μου λέει οτι signature fail...
    • Διαφήμιση
    • Ο/H intheend έγραψε:

      Προσπαθώ να το περάσω στην συσκευή και δεν την θέλει :P . Πάω απο mi recovery (έχω την miui7 stable περασμένη απο OTA) , έχω μετανομάσει το αρχείο σε update (προσέχοντας μην γίνει zip.zip) αλλα μου λέει οτι signature fail...

      Αν και ο τρόπος είναι πανεύκολος και σχετικά απλός, ουσιαστικά ο οδηγός απευθύνεται σε συσκευές που έχουν ήδη εγκατεστημένο το custom recovery TWRP. Όποιος δεν έχει TWRP και θέλει να το βάλει (εφόσον το υποστηρίζει η συσκευή του), μπορεί να το κατεβάσει και να ακολουθήσει τις οδηγίες εγκατάστασης, απο τον αντίστοιχο οδηγό του @MIUI_ART που βρίσκεται ΕΔΩ
      Ο ιδανικός χρόνος για να αρχίσει η διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού είναι εκατό χρόνια πριν τη γέννησή του.
      Είπε ο William Ralph Inge.

      Κάθε κέρδος είναι μια αδικία σε κάποιον και οι κρίσεις γεννάνε Κροίσους.
      Είπε ο Αριστοτέλης Ωνάσης.