Διαφήμιση

"Καθαρή Εγκατάσταση" rom χωρίς τη χρήση PC

    • Οδηγός
    • Xiaomi

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Λοιπον και εγω δοκιμασα παλι με SD με την (by mic) εκδοση.
      Εκανα Reboot Recovery, Wipe τα παντα, Install και παλι σφαλμα.

      Μετα πηγα ξανα εκανα Wipe τα παντα , εκανα παλι reboot recovery και με ξεκινησε με την μπλε 3.0.2-1 TWRP και μου εγραψε οτι δεν εχω OS.
      Eκανα λοιπον κατευθειαν εγκατασταση και το ολοκληρωθηκε κομπλε.
      Μολις μου ανοιξε το κινητο :thumbsup:


      ΔΥΣΤΥΧΩΣ ομως το προβλημα που ειχα με το 4G και περιμενα να λυθει με την καθαρη εγκατασταση παραμενει.... ;( :/ :pinch:
    • Ο/H michael έγραψε:

      Ο/H dtsilog έγραψε:

      Ναι αυτήν είχα κρατήσει. Αλλά έχω την εντύπωση δε φταίει η έκδοση twrp, αλλά ότι μετά ν καθαρισμό πρέπει να κάνεις πάλι επανεκκίνηση στο recovery και μετά install την ελληνική.
      Ισως να θελει επανεκκινηση αλλα αυτο πρεπει να επιβεβαιωθει για να ειμαστε σιγουροι.
      Σ' ευχαριστώ και πάλι.
    • Ο/H Project_P έγραψε:

      Λοιπον και εγω δοκιμασα παλι με SD με την (by mic) εκδοση.
      Εκανα Reboot Recovery, Wipe τα παντα, Install και παλι σφαλμα.

      Μετα πηγα ξανα εκανα Wipe τα παντα , εκανα παλι reboot recovery και με ξεκινησε με την μπλε 3.0.2-1 TWRP και μου εγραψε οτι δεν εχω OS.
      Eκανα λοιπον κατευθειαν εγκατασταση και το ολοκληρωθηκε κομπλε.
      Μολις μου ανοιξε το κινητο :thumbsup:


      ΔΥΣΤΥΧΩΣ ομως το προβλημα που ειχα με το 4G και περιμενα να λυθει με την καθαρη εγκατασταση παραμενει.... ;( :/ :pinch:
      Και τα δυο twrp 3.0.2.-1 εχουν τον ιδιο kernel οποτε για το σφαλμα δεν εφταιγε το twrp αλλα ηθελε επανεκινηση μετα το full wipe και αυτο γιατι εγινε wipe και στο system.Οπως παρατηρησε και ο @dtsilog οτι πρεπει να γινει μετα το full wipe επανεκινηση και μετα install της rom .Επανεκινηση μετα το full wipe δεν χρειαζεται σε αλλες συσκευες στης συγκεκριμενες ειναι απαραιτητο.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H michael έγραψε:

      Και τα δυο twrp 3.0.2.-1 εχουν τον ιδιο kernel οποτε για το σφαλμα δεν εφταιγε το twrp αλλα ηθελε επανεκινηση μετα το full wipe και αυτο γιατι εγινε wipe και στο system.Οπως παρατηρησε και ο @dtsilog οτι πρεπει να γινει μετα το full wipe επανεκινηση και μετα install της rom .Επανεκινηση μετα το full wipe δεν χρειαζεται σε αλλες συσκευες στης συγκεκριμενες ειναι απαραιτητο.
      Ναι αυτο καταλαβα και εγω για αυτο το δοκιμασα.
      Δεν πιστευα οτι φταιει καποια twrp απλα μου φαινοταν περιεργο που αλλαζε απο την μια στην αλλη.
      Ξανα επανεφερα βεβαια για αλλη μια φορα την συσκευη με το recovery του Nandroid για να μην την ξαναστηνω απο την αρχη τα παντα , εφοσον τελικα το προβλημα που εχω δεν λυθηκε...

      Για μελλοντικη χρηση για να μην μου κανει εναλλαγες στις TWRP (μιας και στο restore παλι την μπλε μου εβγαλε), να περασω και να κανω install την δικια σου μια και καλη απο εδω ? TWRP 3.0.x by mic για Xiaomi συσκευές.
      Η να το αφησω οπως εχει γιατι δεν εχει καποια διαφορα?
    • @Project_P , καλημέρα η δεύτερη sim που δεν σου δίνει 4G είναι κομμένη; ή κανονική micro sim;
      Είχες ποτε 4G σε αυτήν την κάρτα, μήπος ο πάροχος δεν σου έχει ενεργοποιήσει σε αυτήν το 4G; εάν αλλάξεις τις κάρτες, που σου δίνει 4G;
      Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
    • Ο/H makis1024 έγραψε:

      @Project_P , καλημέρα η δεύτερη sim που δεν σου δίνει 4G είναι κομμένη; ή κανονική micro sim;
      Είχες ποτε 4G σε αυτήν την κάρτα, μήπος ο πάροχος δεν σου έχει ενεργοποιήσει σε αυτήν το 4G; εάν αλλάξεις τις κάρτες, που σου δίνει 4G;
      αν και λιγο offtopic εντελως ενημερωτικα.
      Το κινητο ειναι Dual Sim με Hybrid Slot. Παιρνει στην θεση 1 μια micro και στην θεση 2 μια Nano ή SD Card.

      Εχω 2 ολοκαινουργιες SIM (και οι 2 Nano) απο Cosmote και Vodafone. Το 4G ειναι ενεργοποιημενο και στις δυο και δουλευει κανονικα και τσεκαρισμενα. Οι SIM δεν ειναι κομμενες, και οι ρυθμισεις τους ειναι τριπλοτσεκαρισμενες και απο θεμα παροχου (APN, κτλ) και απο συσκευη (Prefer 4g/LTE, manual 4g δικτυο, κτλ).

      Το προβλημα μου ειναι οτι ενω και οι δυο καρτες στην slot 2 (Nano / SD card ) δουλευουν κανονικα σε 4G/LTE στην slot 1 πιανουν μονο ταχυτητες μεχρι H+ .

      Αλλοι χρηστες του κινητου, πιανουν μια χαρα 4G και στην θεση 1.

      Το προβλημα αυτο το εχουν βεβαια και αλλοι με την ιδια συσκευη (και καποιοι με Mi5) το θεμα ειναι οτι δεν το εχουν ολοι για να πουμε για καποιο σιγουρο bug και ακομα δεν εχει βρεθει καποια λυση.

      Εχω ανοιξει θεμα για αυτο εδω
      Προβλημα με 4G LTE σε REDMI Note 3 Pro (SD)

      και υπαρχουν και 2 αναφορες σφαλματος στο αγγλικο forum
      Can't use 4G in SIM 1 - Bugs - Xiaomi MIUI Official Forum

      Phone prefers 3G over 4G - Bugs - Xiaomi MIUI Official Forum

      Συγνωμμη για το offtopic και παλι...
    • Διαφήμιση
    • Καλησπερα σε ολους! επειδη τις τελευταιες μερες ψαχνομαι που με τις ρομ και τα φλασαρισματα μιας και ειμαι καινουργιος στο κοσμο της xiaomi και του android , και ηρθε η ωρα να μαθω πως κανω καθαρη εγκατασταση (και τη χρειαζομουν).

      ακολουθοντας τον οδηγο εχω τα εξης σημεια να τονισω , και ολα αυτα σε mi note pro.

      1)για οσους δεν βλεπουν το φλασακι κανουν το εξης : στο μενου της twrp πανε mount(συνδεση) και το επιλεγουν.μετα αν πατησουν εγκαταστση και μπουν στο φλασακι θα πρεπει να τους βγαζει τη ρομ που εχει μεσα.

      2) οταν αρχισα το wipe (ολα εκτος απο αυτο με το sd) μου εβγαλε ενα σφαλα για καποιο χωρο.δεν θυμαμαι πιο πολλα καθως βιαστηκα να προχωρησω.Αν καποιος καταλαβε για τι μιλαω και γνωριζει τι παιχτηκε ας μας πει.

      3)κατα την εγκατασταση μου εβγαλε το σφαλμα error 7 (το συννημενο το δανειστικα,δεν ειναι δικο μου,απλα για να δειτε γιατι μιλαω),που ειχε βγαλει και σε καποιους ολους.χωρις να βγω απο twrp ξαναεκανα flash τη ρομ και ολα πηγαν ρολοι αυτη τη φορα.η συσκευη ανοιξε κανονικα και μεσα υπηρχε μονο η ρομ.

      Αυτο σημαινει οτι ολα πηγαν καλα;δηλαδη οντως ηταν καθαρη η εγκατασταση ή φαινομενικα μονο?ρωταω γιατι με προβληματιζουν τα σφαλαμα που πεταχτηκαν,και κυριως αυτο στο wipe.
      Images
      • error7.jpg

        73,29 kB, 600×800, viewed 89 times
    • @tilos4523 Μια χαρά έχεις πλέον gtv, εάν θες κράτα την δύο τρεις ημέρες να δεις συμπεριφορά και εάν θες αναβαθμίζεις στην 6.4.28 που είναι και η τελευταία. Καλορίζικη φίλε μου.

      Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • @makis1024 thx φιλε μου.και πριν gtv ειχα , απλα απο τα πολλα βγαλε βαλε ρομ αρχισε καπου και κρεμαγε η συσκευη και για αυτο αποφασισα να παιξω με καθαρη εγκατασταση .Eπειδη μου πεταξε τα σφαλματα που ειπα , φοβαμαι μηπως δεν καταφερα να κανω 100% clean.