Διαφήμιση

"Καθαρή Εγκατάσταση" rom χωρίς τη χρήση PC

    • Οδηγός
    • Xiaomi

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Παιδια καλημερα και απο εμενα και καλο φθινοπωρο!!
      το ερωτημα μου ειναι το εξης:
      θελω να κανω εγκατασταση την ρομ hermes_XTRV_Stable_V8.2.1.0 και οταν ειμαι μεσα στο tw μετα τα wipes
      δεν βλεπει το otg cable και το φλασακι μεσα απο το tw και δεν μπορω να προχωρησω στην εγκατασταση με την μεθοδο του καλωδιου otg..
      (Eννοειται οτι περασα την ρομ stable με την μεθοδο της sd card..)
      Tωρα με την ρομ φορεμενη βλεπει το καλωδιο otg και το usb μια χαρα..
      Τι φταιει?
    • Ο/H karrasjim έγραψε:

      Τι φταιει?
      Όταν δεν βλέπει το OTG, συνήθως κάνουμε μια επανεκκίνηση στο recovery, μέσα από το TWRP...
      Και για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα προκύψει πρόβλημα, τεστάρουμε (κάνοντας το reboot στη recovery) ΠΡΙΝ κάνουμε οτιδήποτε στη ρομ... (wipes, flash, e.t.c.)
      Συχνά φταίνε τα καλώδια OTG ή ακόμα και τα sticks ή και η ίδια η θύρα USB (γι'αυτό προτιμάμε, όταν κάνουμε αυτό, να έχουμε το κινητό όσο γίνεται "ακίνητο", επειδή λόγω του βάρους του καλωδίου και του stick, κουνιέται στη θύρα και χάνει την "επαφή") :D
    • Διαφήμιση
    • Να συμπληρώσω τον @caeser , σκαλίζουμε και λίγο στο twrp mount το usb otg και το internal storage δηλαδή το ξετικάρουμε και το ξανατικάρουμε για να ξεκολλήσει.
    • Καλησπερα και παλι!
      ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα ΤΖΙΦΟΣ..
      δεν το βλεπει καθολου το otg (μεσα απο το twrp) παταω select storage και παλι δεν το βλεπει..
      επισης ξεχασα να αναφερω οτι
      επρεπε να βαλω την εφαρμογη ES file explorer για να δει το καλωδιο otg μεσα απο το περιβαλλον της rom.
      Αρα μηπως κανω κατι λαθος?
      Γιατι σε προηγουμενο μυνημα αναφερατε οτι το κινητο υποστηριζει απο μονο του otg..
      Επισης makis1024 δεν μπορω να τικαρω και να ξετικαρω το otg μεσα απο to mount..προφανως γιατι δεν το βλεπει..
    • Καλα ρε φίλε είσαι φοβερός, εγώ πού περπατάω και σκοντάφτω το κατάλαβα (καλά που είχες τις φωτογραφίες) τώρα θα βρω ένα καλώδιο και θα ξεκινήσω. Μακάρι να παν όλα καλά.
    • Καλησπέρα σε όλους!
      Παιδιά έχετε κάποια λύση για όταν το twrp αρνείται πεισματικά να διαβάσει οποιοδήποτε usb, κάρτα μνήμης με διάφορους αντάπτορες ενώ σε περιβάλλον miui τα διαβάζει όλα;
      * Έχω δοκιμάσει όλες τις προαναφερθείσες λύσεις με mount/unmount, reboot από το recovery κτλ. και δεν λέει να τα διαβάσει. Ψάχνοντας στο ίντερνετ είδα πως και άλλοι αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα αλλά λύση πουθενά.
      Πρέπει να πάω σε miflash με official και ξανά μανά ξεκλείδωμα (εάν χρειαστεί) και πέρασμα Ελληνικής για να μπορέσω να το καθαρίσω;

      Είμαι σε XTRV 9.1.2.0 με TWRP 3.1.0.0 geoanto555 σε Mi Note Pro (Leo).
    • Διαφήμιση
    • Ο/H amavroudis έγραψε:

      Το καλώδιο σου είναι το σωστό;
      Πώς συνδέεις τη μνήμη;
      Δεν έχω το αρχικό καλώδιο αλλά δεν νομίζω και να είναι αυτό το πρόβλημα. Το κινητό αναγνωρίζεται κανονικά από adb και σε miui και σε fastboot, ενώ σε TWRP δεν το βλέπει για να δοκίμαζα με adb sideload.
      Μνήμη συνδέω με καλώδιο OTG και δοκίμασα 2 διαφορετικά usb, επίσης δοκίμασα και με κάρτα μνήμης με 2 διαφορετικούς card reader με micro usb αλλά τζίφος..
      Το 1 usb και το 1 card reader έχουν φωτάκι το οποίο δεν ανάβει όταν τα συνδέω σε περιβάλλον TWRP, το οποίο με κάνει να πιστεύω πως για κάποιο λόγο δεν δίνει ρεύμα στην θύρα όταν είναι σε TWRP.
      Να δοκίμαζα να φλασάρω άλλη έκδοση του TWRP ή την ίδια (εάν την βρω) απλά όχι του geoanto555;
    • Τελικά επιβεβαιώθηκε αυτό που πίστευα πως έφταιγε. Δυστυχώς το twrp 3.1.0.0 του geoanto555 για Leo δεν δουλεύει σωστά ή τουλάχιστον δεν δουλεύει σε εμένα σωστά. Μόλις φλάσαρα το 3.3.0.0 μου αναγνώρισε αμέσως και το usb και άρχισε να μου δείχνει και ποσοστό μπαταρίας και σωστή θερμοκρασία, πράγμα που δεν συνέβαινε με το 3.1.0.0. Κατόπιν μπόρεσα να προχωρήσω στον παραπάνω οδηγό και όλα ok.