Διαφήμιση

Redmi Note 2 TDD-LTE version (κινέζικο) με 4G στην Ελλάδα - Επιτυχής Εγκατάσταση Ελληνικής ROM

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi Note 2 TDD-LTE version (κινέζικο) με 4G στην Ελλάδα - Επιτυχής Εγκατάσταση Ελληνικής ROM

      Καλησπέρα σε όλους.

      Είμαι νέος στο φόρουμ και στα κινητά της xiaomi.
      Πριν λίγες μέρες παρέλαβα το xiaomi redmi note 2 TDD-LTE version με 2G ram/16G Rom, την κινέζικη έκδοση δηλαδή όπου το κουτί γράφει TDD-LTE






      έκανα και τα τεστ γνησιότητας και έχω τα παρακάτω χαρακτηριστικά.




      Από το vickmall που το παρήγγειλα μίλαγαν για τουλάχιστον μία sim η οποία θα έχει 4G και λειτουργία με τα ευρωπαϊκά δίκτυα.
      Όπως και γίνεται...2G-3G δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Εχτές ενεργοποίησα και το 4G στη σύνδεσή μου ώστε να κάνω έλεγχο της 4G σύνδεσης.
      Δοκίμασα την κάρτα και στις 2 θέσεις Sim και μου εμφανιζόταν κανονικά το σύμβολο 4G δίπλα στο όνομα της σύνδεσης όπως στην προηγούμενη φώτο (GR COSMOTE 4G)
      Αν και από έλεγχο στις ρυθμίσεις εμφανίζει της παρακάτω Band:
      Για την sim 1:



      Ενώ η sim 2 εμφανίζει μόνο τις GSM:





      Σαν απόδοση κινητού από το adutu το σκορ έβγαλε 48963 το οποίο είναι πολύ καλό πιστεύω.




      Όσον αφορά το κινητό καθαρά, αν και η MIUI 6V6.7.2.0(LHMCNCH) αναφέρεται ως Stable, νομίζω ότι έχω αρκετά προβλήματα όπως:
      1. Δεν μπορώ να λειτουργήσω την εφαρμογή των επαφών, μόλις πάω να κάνω προβολή επαφής κλείνει η εφαρμογή
      2. Δεν μπορώ να μπω στο App store της xiaomi
      3. To Mi PC Suite αν και διαβάζει τη συσκευή δεν μου επιτρέπει να κάνω Backups
      4. Δεν έχω δικαιώματα root
      και πολλά άλλα...


      Τα τεστ 4G με την εφαρμογή SpeedTest
      Περιοχή τεστ: Αθήνα - Βριλήσσια
      Χώρος: Εξωτερικός
      Σύνδεση: Καρτοκινητό Cosmote

      έδωσαν τα παρακάτω αποτελέσματα
      Slot Sim 1:



      Slot Sim 2:


      Δεν μπορώ να πω περισσότερα προς το παρών μιας και είμαι κλασικός χρήστης κινητών και όχι expert και είναι το πρώτο μου xiaomi οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης.
      Περιμένω να γυρίσει ένας φίλος από Καλαμάτα για να προχωρήσουμε σε δοκιμές.

      Αν υπάρχει τρόπος να τεστάρω το κινητό με διάφορα προγράμματα ευχαρίστως να κάνω τα τεστ.

      Το πρόβλημά μου και η μεγάλη μου απορία μου...να δοκιμάσω εγκατάσταση Ελληνικής rom ή όχι ?
      Έχει δοκιμάσει άλλος εγκατάσταση ελληνικής rom σε TDD version ?

      Μετά από τις δοκιμή που έγινε με τον φίλο μας dnomikos εγκαταστάθηκε ελληνική ROM.

      Το TDD-LTE υποστηρίζει κανονικά εγκατάσταση ελληνικής ROM χωρίς να χάνεις τα δίκτυα 3G-4G








      Δοκιμή με 2 κάρτες SIM για 4G δίκτυο. (άργησα λίγο)

      Το κινητό είναι dual 4G, έχει δηλαδή 4G και στις δύο SIM αλλά όχι dual standby...η μία SIM μπορεί να έχει ενεργοποιημένο 4G και η άλλη πάει GSM μόνο

      Φωτογραφίες μπορείτε να βρείτε στην σελίδα 14...δεν μπορώ να ανεβάσω άλλες φωτογραφίες :/


      Ανέστης

      ΥΓ. Δημιούργησα νέο θέμα επειδή είναι η TDD version και μπορεί να μην ισχύουν πράγματα που ισχύουν για την FDD
      ΥΓ2 Ευχαριστώ των GR_Macedon για τη βοήθειά του :)
      ΥΓ3 Έκανα ότι μπορούσα να τα μαζέψω όλα στο αρχικό ποστ ώστε όποιος πάρει TDD-LTE version να έχει τα στοιχεία για σύγκριση μαζεμένα.
      ΥΓ4 Ευχαριστώ τον dnomikos για την εγκατάσταση της ελληνικής ROM :)
    • Καλώς ήρθες,

      υπάρχε μια κουβέντα στο φορουμ όσον αφορά το κατα πόσο αυτές οι συσκευές μπορουν να "παίξουν" στην Ελλάδα σύμφωνα με τα όσα υπόσχονται οι πωλητές για να τις πουλήσουν.
      Οσο περισσότερο feedback δώσεις τόσο καλυτερα θα είναι..
      Τώρα όσον αφορά την ελληνική rom:
      Θα πρότεινα να δεις τους οδηγούς που υπάρχουν και να φλασαρεις custom recovery ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ οποαδήποτε απόπειρα εγκατάστασης άλλης rom ΚΡΑΤΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ενα nandroid backup όπως είναι η συσκευή τωρα.
      Αν κάνεις αυτό προχώρα άφοβα και φλάσαρε την ελληνική, αν και πολύ φοβάμαι οτι δεν θα σε βοηθήσει
    • ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ TD LTE VERSION. ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΟΣΤΙΡΙΖΕΙ 4G KAI ΕΡΧΕΤΑ ΜΕ MUI7 INTERNATIONAL ROM ΚΑΙ ROOT. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΟΛΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΧΟΛΑΣΤΗΚΑ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΛΗΡΗ ΕΙΚΟΝΑ! ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ...
      :thumbup:
    • Διαφήμιση
    • Διαφορές ανάμεσα σε TDD και FDD


      @NasDriver πραγματικά τείνω να πιστέψω ότι δεν υπάρχει καμιά διαφορά στις δύο εκδόσεις, τέτοια τουλάχιστον που θα μπορούσε να επηρεάσει τη λειτουργία του τηλεφώνου. Εσύ πως ξέρεις ότι αγόρασες την TDD έκδοση και όχι την FDD? Μόνο επειδή στο είπε ο έμπορος και επειδή την πλήρωσες μερικά ευρώ λιγότερα? Αλήθεια πόσο σου κόστισε? Επίσης, ούτε εγώ έχω τρόπο να αποδείξω ότι η συσκευή μου είναι FDD, πέρα από ότι έτσι την παρήγγειλα και υποτίθεται ότι ο "τίμιος"(????) έμπορος μου έστειλε ότι του παρήγγειλα! Επειδή, το κριτήριο, το εάν πιάνει ή όχι 4G δεν αποτελεί απόδειξη πλέον και δεν είναι αρκετό. Επίσης το εάν πιάνει στη SIM1 4G, αλλά όχι στη SIM2 επίσης δεν έχει αναφερθεί από κάποιο χρήστη! Εσύ και ο ισχυρισμός σου (που φυσικά τον θεωρώ αξιόπιστο!) ότι πιάνεις και στις 2 κάρτες 4G ρίχνει και το τελευταίο "φράγμα" αμφιβολιών που υπήρχε για τις τυχόν διαφορές. Με άλλα λόγια, ότι περιέγραψες από πάνω ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ισχύει και με την δική μου (θεωρητικά FDD) συσκευή!

      Όποτε έχουμε ΤΡΙΑ εναλλακτικά πιθανά σενάρια που μπορεί να ισχύουν:

      1. Οι δύο εκδόσεις δεν έχουν ΚΑΜΙΑ διαφορά στα specs
      2. Έχεις FDD έκδοση και δεν το ξέρεις
      3. Έχω TDD έκδοση και δεν το ξέρω

      Ρίξε μια ματιά απο κάτω:

      Υποτίθεται ότι εκεί που δείχνει το μεγάλο βέλος ΟΛΕΣ οι συσκευές γράφουν το ίδιο και η διαφορά στις δύο εκδόσεις, βρίσκεται από κάτω εκεί που δείχνει το μικρό βέλος (σύμφωνα με κάμποσα βίντεο που έχω δει, όχι ότι έχω επίσημη απόδειξη για αυτό)... αλλά δεν έχω μέτρο σύγκρισης, οπότε δεν γνωρίζω!
      Όσα βίντεο ή φωτογραφίες έχω δει Online, ΟΛΑ γράφουν, "TD-LTE" εκεί που δείχνει το μεγάλο βέλος. Δεν έχω δει ούτε ΜΙΑ φωτογραφία που να γράφει, "FD-LTE". Αν κάποιος απο τους αναγνώστες αυτού του ποστ το έχει δει κάπου αυτό ή η συσκευή του γράφει FD-LTE (ψαχτείτε ρεεεε!!!), παρακαλώ να μας δώσει URL ή φωτογραφία...


      Τη μπαταρία απλά την παραθέτω ως μέτρο σύγκρισης ...αν και δεν λέει κάτι επι του θέματος.

      Σύγκρινε τες με το δικό σου το "tdd" τηλέφωνο και πες μας...




      Απο κάτω υπάρχει ένα Speed test με ταχύτητες 4G στο δίκτυο της Cosmote, και στις δύο SIM αντίστοιχα. Και η ένδειξη "4G" και το ύψος της ταχύτητας αποδεικνύουν ότι όντως δεν μπορεί παρά να είναι αληθινή 4G σύνδεση!




      Και παρακάτω είναι τα ίδια screenshots που έβγαλες και εσύ με το EnginerMode








      Παρακάτω τα αποτελέσματα της εφαρμογής CPU-Z, που δεν βοηθάνε ιδιαίτερα στο θέμα μας... αλλά τα παραθέτω για τυχόν σύγκριση που θα ήθελες να κάνεις:







      Όσο για το εάν πρέπει ή όχι να φλασάρεις την Ελληνική ρομ... που είναι το "κόλλημα"???? Και ΒΕΒΑΙΑ να την δοκιμάσεις ΑΦΟΒΑ!!! Σε τι θα μπορούσε να σε "βλάψει"? Άσε που θα σου αρέσει και θα την κρατήσεις... χωρίς αμφιβολία! (Δεν θέλεις να ξέρεις πόσα φλασαρίσματα και εξαντλητικές δοκιμές έχω κάνει στη συσκευή μου... απλά δεν θα με πιστέψεις... Και η συσκευή ΠΕΤΑΕΙ... Με 53365 σκορ στο Antutu δεν τίθεται θέμα συζήτησης... Δες ΕΔΩ
      )


      Υ.Γ. Έχω γίνει και "ψωνάρα" με το σκορ στο Antutu... "Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε?" :phatgrin: :pleasantry:


    • Σήμερα έκανα τα τεστ γνησιότητας που βρήκα στο φόρουμ.
      1. Μέσω του 20αψήφιου κωδικού που υπάρχει στο κουτί από το site της xiaomi. Αποτέλεσμα αναζήτησης "1".
      2. Μέσω της εφαρμογής cpu-z, με τα αποτελέσματα στο αρχικό μου (μετά από edit)

      Οι φωτογραφίες του εσωτερικού από το τηλέφωνο και της μπαταρίας στο αρχικό ποστ (μετά από edit)

      Αν εξαιρέσεις ότι έχεις την έκδοση prime με 2/32 και εγώ έχω την απλή με 2/16, τα περισσότερα στοιχεία αν όχι όλα είναι ίδια...

      Το ότι είναι TDD-LTE (κινέζικη έκδοση δηλαδή) το έλεγε ο πωλητής και το πήρα στα 149 ευρώ + δωράκια
      Και τα στοιχεία από το κουτί από το γράφει ως TDD-LTE με τις συχνότητες που είχε εργοστασιακά μάλλον, πριν τις αλλαγές από vickmall
    • Αναλώνεστε σε λάθος κουβέντα, το θεμα είναι να κάνει δοκιμές ο @NasDriver με το 4G και να δούμε μήπως υπάρχει διαφορά στην baseband. Μήπως έχουν αρχίσει τις "μαμουνιές" απο την Xiaomi και δίνουν άλλα σε άλλους!! X(
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Αναλώνεστε σε λάθος κουβέντα, το θεμα είναι να κάνει δοκιμές ο @NasDriver με το 4G και να δούμε μήπως υπάρχει διαφορά στην baseband. Μήπως έχουν αρχίσει τις "μαμουνιές" απο την Xiaomi και δίνουν άλλα σε άλλους!! X(
      H baseband είναι η ίδια όμως... Κοίτα στα screenshots...
      Έχει πάει για δοκιμές ..έξω! Θα επανέλθει δριμύτερος! :)
    • Επανέρχομαι με τα 4G τεστ και στις 2 sim slot. (φώτο στο αρχικό μου ποστ μετά από edit)

      Τα τεστ έγιναν με καρτοκινητό cosmote (χρειάστηκε να ενεργοποιήσω 500mb για έναν μήνα) οπότε ίσως να έχουν διαφορά αν κάποιος έχει σύνδεση
      Η περιοχή είναι Αθήνα - Βριλήσσια σε εξωτερικό χώρο
    • Διαφήμιση
    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Επανέρχομαι με τα 4G τεστ και στις 2 sim slot.
      Τα τεστ έγιναν με καρτοκινητό cosmote (χρειάστηκε να ενεργοποιήσω 500mb για έναν μήνα) οπότε ίσως να έχουν διαφορά αν κάποιος έχει σύνδεση
      Η περιοχή είναι Αθήνα - Βριλήσσια σε εξωτερικό χώρο
      Ναι βρε, μην σε ανησυχεί για τις τιμές, εάν είναι "ουάου" ή όχι... Και από καρτοκινητό το ίδιο με τη σύνδεση. Η ουσία όμως είναι ότι είναι μια χαρά το τεστ... Επειδή έχει μία κάρτα στο κινητό δεν φαίνεται σε ποια slot είναι, αλλά αφού λες ότι είναι και στις δύο, σε πιστεύουμε και ΑΡΑ συμπεραίνουμε ότι δεν υπάρχει διαφορά!
      Τώρα, εσύ ΠΩΣ ξέρεις ότι είναι TDD LTE και όχι FDD LTE? Μόνο συμπερασματικά απο την τιμή αγοράς και τη δήλωση του πωλητή ή υπάρχει άλλο στοιχείο?