Διαφήμιση

bug με flight mode και sim unlock

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • bug με flight mode και sim unlock

      Λοιπόν παίδες αναφέρω ένα bug που αντιμετωπίζω και θέλω να το επαληθεύσουμε.

      1) Είμαι με 5.10.8 (με αυτή μου ήρθε το κινητό και μέχρι να εξοικειωθώ με το miui λέω να μην αναβαθμίσω).

      2) Έστω ότι βάζω το κινητό σε flight mode και αμέσως μετά ενεργοποιώ μόνο το wifi. Δηλαδή δεν χρησιμοποιώ καθόλου το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας.

      3) Κλείνω τη συσκευή ή κάνω reboot

      4) H συσκευή μετά το boot μου ζητάει pin, ενώ βρίσκεται σε flight mode με μόνο wifi.

      5) Όχι μόνο λοιπόν ζητάει pin (για unlock sim), αλλά ακόμα και αν το βάλω σωστά, δεν το δέχεται. Από φόβο δεν δοκίμασα να το βάλω 3 φορές, διότι δεν ήθελα να κλειδώσω την sim και άντε μετά να ψάχνω Puk κτλ

      6) Ο μόνος τρόπος να δεχτεί το pin είναι να απενεργοποιήσω το flight mode, οπότε ενεργοποιείται η sim και η συσκευή δέχεται το Pin κανονικά και προχωράει στην home screen.

      Μπορείτε να επαληθεύσετε το bug ή είναι πρόβλημα της 5.10.8 ;

      Ευχαριστώ
    • Ο/H linuxovios έγραψε:

      Μπορείτε να επαληθεύσετε το bug ή είναι πρόβλημα της 5.10.8 ;
      Το έχω σε όλες τις Ελληνικές ROM που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα
    • Διαφήμιση
    • Ο/H caeser έγραψε:

      ΑΣΧΕΤΟ (με το θέμα) : Ποιος είναι ο λόγος που βάζετε PIN στις κάρτες σας?
      1) Είναι default safety precaution, δεν το έβαλα εγώ. Σου εξασφαλίζει λίγο χρόνο ώστε να προλάβεις να καταργήσεις την σύνδεση, σε περίπτωση που κλαπεί ή χαθεί το κινητό (εφόσον είναι κλειστό βέβαια).

      2) Υπονοείς ότι είναι καλύτερο να καταργήσουμε το pin από την κάρτα και να βάλουμε pass code στην συσκευή; Δεν είναι κακή ιδέα...
    • Ο/H linuxovios έγραψε:

      Ο/H caeser έγραψε:

      ΑΣΧΕΤΟ (με το θέμα) : Ποιος είναι ο λόγος που βάζετε PIN στις κάρτες σας?
      1) Είναι default safety precaution, δεν το έβαλα εγώ. Σου εξασφαλίζει λίγο χρόνο ώστε να προλάβεις να καταργήσεις την σύνδεση, σε περίπτωση που κλαπεί ή χαθεί το κινητό (εφόσον είναι κλειστό βέβαια).
      2) Υπονοείς ότι είναι καλύτερο να καταργήσουμε το pin από την κάρτα και να βάλουμε pass code στην συσκευή; Δεν είναι κακή ιδέα...
      1) Δεν χρειάζεσαι ΚΑΘΟΛΟΥ χρόνο! Ο κλέφτης τώρα πλέον όταν κλεβει ένα σύγχρονο κινητό, το ΠΡΩΤΟ πράγμα που κάνει είναι να πετάξει τη κάρτα για να μην εντοπιστεί και όχι να αρχίσει να τηλεφωνεί στη θεία του στο Σικάγο!
      2) Εννοώ ότι αν το καταργήσεις το PIN κάνεις πιο εύκολη την είσοδό σου στη συσκευή και αν θέλεις ασφάλεια, τότε σίγουρα είναι καλύτερα να βάλεις ένα pass code στη συσκευή (αυτό ίσως τον καθυστερήσει λίγο, αλλά εσένα δεν θα σε ωφελήσει, έτσι κι αλλιώς αυτή η καθυστέρηση...)
    • καλησπερα παιδια!! εχω ανοιξει και θεμα στο miui.com αλλα δεν εχουν κανει πολλοι
      επιβεβαιωση για να κατσουν να ασχοληθουν,οποιος θελει να βαλει κανα confirm μπας και
      το φτιαξουν
      en.miui.com/forum.php?mod=view…=197427&page=1#pid5063771