Διαφήμιση

Να βάλω ελληνική ρομ η οχι?.

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Να βάλω ελληνική ρομ η οχι?.

      Παρέλαβα το redmi note 2 prime πριν λίγες μέρες.Είναι ασφαλές να βάλω ελληνική ρομ αντι για την στοκ eu που έχω τώρα?
      Ρωτάω γιατί διάβασα στο ποστ οτι έχει θέματα.(μπαταρία κτλπ).
      Ευχαριστώ.
    • Θετική απάντηση
      Γενικά να ξέρεις ισχύει ότι ότι λειτουργεί δεν το πειράζεις.
      Προσωπικά θα σου έλεγα να μάθεις πρώτα το λογισμικό που είδη φοράει και μετά να πειραματιστείς.
      Πριν κάνεις οτιδήποτε να ξέρεις ότι θα πρέπει να κάνεις αντίγραφα ασφαλείας για τα δεδομένα που είδη έχεις.
      Δεύτερον εάν διαβάσεις προσεκτικά τις αναφορές που γίνονται θα δεις ότι έχουν εβδομαδιαία αναβάθμιση, αλλά όχι OTA (Over The Air).
      Τι σημαίνει αυτό. Ότι κάθε φορά που βγαίνει νέα έκδοση θα πρέπει να τα σβήνεις όλα και άντε πάλη από την αρχή (e-mail apps ρυθμίσεις κτλ).
      Δεν υπάρχουν οι μεμονωμένες διορθώσεις, εκτός και εάν κάνω λάθος αλλά νομίζω πως όχι. Στην Global -EU ενημερώνετε αυτόματα!!!!
      Στην εκδοσή που πιθανώς φοράει είδη το κινητό σου (Global - EU vesion) μπορεί να λειτουργεί το Update (Αναβάθμιση). Στην Ελληνική ΌΧΙ.!!! προς το παρόν!!!
      Ελπίζω να ήμουν χρήσιμος

      Αυτό το μήνυμα σημειώθηκε ως θετικό από τον/ην Octaviastikos ()
      Αιτία: Πλήρες απάντηση

    • Ο/H panais1389 έγραψε:

      Δεύτερον εάν διαβάσεις προσεκτικά τις αναφορές που γίνονται θα δεις ότι έχουν εβδομαδιαία αναβάθμιση, αλλά όχι OTA (Over The Air).
      Υπάρχουν 2 ελληνικές Rom ΑΣΦΑΛΕΣΤΑΤΕΣ: η Stable και η Developer. Η Stable αναβαθμίζεται κάθε 1 ή 2 μήνες ή και πιο αραιά ενώ η Developer κάθε εβδομάδα. Όταν αναβαθμίζεις από Stable σε Stable ή από Developer σε Developer δεν σβήνεις τίποτα - δεν χάνεις τίποτα. Από Stable σε Developer και το ανάποδο, επιβάλεται να κάνεις Factory Reset οπότε θα σβηστούν πολλά άρα αναγκαστικά backup.
      Ελπίζω να βοήθησα!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H spoulk έγραψε:

      Ο/H panais1389 έγραψε:

      Δεύτερον εάν διαβάσεις προσεκτικά τις αναφορές που γίνονται θα δεις ότι έχουν εβδομαδιαία αναβάθμιση, αλλά όχι OTA (Over The Air).
      Υπάρχουν 2 ελληνικές Rom ΑΣΦΑΛΕΣΤΑΤΕΣ: η Stable και η Developer. Η Stable αναβαθμίζεται κάθε εβδομάδα ενώ η Developer κάθε 1 ή 2 μήνες ή και πιο αραιά. Όταν αναβαθμίζεις από Stable σε Stable ή από Developer σε Developer δεν σβήνεις τίποτα - δεν χάνεις τίποτα. Από Stable σε Developer και το ανάποδο, επιβάλεται να κάνεις Factory Reset οπότε θα σβηστούν πολλά άρα αναγκαστικά backup.Ελπίζω να βοήθησα!
      Ναι υπάρχουν οι 2 εκδόσεις Stable & Developer. Αλλά στην Ελληνική GTV έκδοση Stable προσωπικά δεν έχω λάβει καμία αναβάθμιση OTA.
      Ότι αναβαθμίσεις έχω περάσει είναι χειροκίνητα!!! Στην Stable Global (english - Chinese) FW γίνονται αυτόματα!!!.
    • Ο/H panais1389 έγραψε:

      Ο/H spoulk έγραψε:

      Ο/H panais1389 έγραψε:

      Δεύτερον εάν διαβάσεις προσεκτικά τις αναφορές που γίνονται θα δεις ότι έχουν εβδομαδιαία αναβάθμιση, αλλά όχι OTA (Over The Air).
      Υπάρχουν 2 ελληνικές Rom ΑΣΦΑΛΕΣΤΑΤΕΣ: η Stable και η Developer. Η Stable αναβαθμίζεται κάθε εβδομάδα ενώ η Developer κάθε 1 ή 2 μήνες ή και πιο αραιά. Όταν αναβαθμίζεις από Stable σε Stable ή από Developer σε Developer δεν σβήνεις τίποτα - δεν χάνεις τίποτα. Από Stable σε Developer και το ανάποδο, επιβάλεται να κάνεις Factory Reset οπότε θα σβηστούν πολλά άρα αναγκαστικά backup.Ελπίζω να βοήθησα!
      Ναι υπάρχουν οι 2 εκδόσεις Stable & Developer. Αλλά στην Ελληνική GTV έκδοση Stable προσωπικά δεν έχω λάβει καμία αναβάθμιση OTA.Ότι αναβαθμίσεις έχω περάσει είναι χειροκίνητα!!! Στην Stable Global (english - Chinese) FW γίνονται αυτόματα!!!.
      Στις ελληνικές Rom δεν υπάρχει ακόμη ΟΤΑ!
    • Ο/H panais1389 έγραψε:

      Τι σημαίνει αυτό. Ότι κάθε φορά που βγαίνει νέα έκδοση θα πρέπει να τα σβήνεις όλα και άντε πάλη από την αρχή (e-mail apps ρυθμίσεις κτλ).
      Δεν υπάρχουν οι μεμονωμένες διορθώσεις, εκτός και εάν κάνω λάθος αλλά νομίζω πως όχι.
      Σαφώς και ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ!!!
      Δεν ξέρω γιατί και πως σχημάτισες τέτοια εντύπωση, αλλά είναι 100% λανθασμένη!
      Είχες πραγματικά την εντύπωση πως κάθε εβδομάδα όσοι βάζουν την Ελληνική ρομ, τα σβήνουν όλα και τα βάζουν πάλι όλα από την αρχή? Αυτό, πραγματικά θα ήταν ΒΑΣΑΝΙΣΤΉΡΙΟ 3ου βαθμού εάν συνέβαινε! :D
      Προφανώς και ΔΕΝ είναι ΚΑΘΌΛΟΥ έτσι η κατάσταση...
    • Ο/H spoulk έγραψε:

      Η Stable αναβαθμίζεται κάθε εβδομάδα ενώ η Developer κάθε 1 ή 2 μήνες ή και πιο αραιά.
      Έκανες ένα μικρό, αλλά σημαντικό λαθάκι.. Συμβαίνει ακριβώς το ΑΝΤΙΘΕΤΟ από αυτό που περιγράφεις!... Φαντάζομαι απλά μπερδεύτηκες! :D
      Developer έχουμε κάθε Παρασκευή...
      Stable κάθε 1-2 μήνες και σε μερικές συσκευές, ακόμα πιο αραιά... :P
    • Διαφήμιση
    • Ο/H spoulk έγραψε:

      Στις ελληνικές Rom δεν υπάρχει ακόμη ΟΤΑ!
      Στην ελληνική υπήρχε ΟΤΑ... Έχει κοπεί πρόσφατα για διάφορους λόγους (κυρίως ασφαλείας) και πολύ σύντομα θα επανέλθει... :P
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H spoulk έγραψε:

      Η Stable αναβαθμίζεται κάθε εβδομάδα ενώ η Developer κάθε 1 ή 2 μήνες ή και πιο αραιά.
      Έκανες ένα μικρό, αλλά σημαντικό λαθάκι.. Συμβαίνει ακριβώς το ΑΝΤΙΘΕΤΟ από αυτό που περιγράφεις!... Φαντάζομαι απλά μπερδεύτηκες! :D Developer έχουμε κάθε Παρασκευή...
      Stable κάθε 1-2 μήνες και σε μερικές συσκευές, ακόμα πιο αραιά... :P
      Έχεις απόλυτο δίκιο!!! Μπερδεύτηκα... Συγνώμη και από τους 2!!!
    • Ο/H spoulk έγραψε:

      Όταν αναβαθμίζεις από Stable σε Stable ή από Developer σε Developer δεν σβήνεις τίποτα - δεν χάνεις τίποτα. Από Stable σε Developer και το ανάποδο, επιβάλεται να κάνεις Factory Reset οπότε θα σβηστούν πολλά άρα αναγκαστικά backup.
      Αυτό είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟ, ωστόσο να προσθέσω, ότι αυτό που περιγράφεις ισχύει για ΟΛΕΣ τις roms, όχι μόνο για την Ελληνική... ;)
    • Ο/H spoulk έγραψε:

      Ο/H panais1389 έγραψε:

      Δεύτερον εάν διαβάσεις προσεκτικά τις αναφορές που γίνονται θα δεις ότι έχουν εβδομαδιαία αναβάθμιση, αλλά όχι OTA (Over The Air).
      Υπάρχουν 2 ελληνικές Rom ΑΣΦΑΛΕΣΤΑΤΕΣ: η Stable και η Developer. Η Stable αναβαθμίζεται κάθε 1 ή 2 μήνες ή και πιο αραιά ενώ η Developer κάθε εβδομάδα. Όταν αναβαθμίζεις από Stable σε Stable ή από Developer σε Developer δεν σβήνεις τίποτα - δεν χάνεις τίποτα. Από Stable σε Developer και το ανάποδο, επιβάλεται να κάνεις Factory Reset οπότε θα σβηστούν πολλά άρα αναγκαστικά backup.Ελπίζω να βοήθησα!
      Διορθώθηκε!
    • Διαφήμιση