Διαφήμιση

Xiaomi Bluetooth Headset Earphone

    • Review

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Xiaomi Bluetooth Headset Earphone

      Μετά από μια Grand Guignol αγορά του bluetooth ακουστικού της Xiaomi, τελικά το ακουστικό εδέησε και έφτασε μετά από 54 ημέρες αναμονής, από το Gearbest. Αν και η παραγγελία ήταν : "Original Xiaomi Bluetooth V4.1 Hands Free Earphone CSR8610 Chip for Smartphones Tablet PC - BLACK", οι κινεζούληδες του Gearbeat θεώρησαν ότι μετά από τόση καθυστέρηση, πιθανόν θα χαρώ περισσότερο εάν συναντήσω ένα ΛΕΥΚΟ ακουστικό, αντί για το ΜΑΥΡΟ που είχα παραγγείλει... (no more comments are needed.. You can easily read my mind... @#$~@#$$...). :cursing:
      Όμως, μόλις προχθές, νομίζοντας ότι τελικά ποτέ δεν θα το παραλάβω, μετά από τόσες μέρες καθυστέρηση, παρήγγειλα ένα ακόμα (από τον yeso521 αυτή τη φορά) και έτσι φαίνεται ότι θα έχω να εναλλάσσω "ασπρόμαυρα" ακουστικά, ανάλογα με το ντύσιμό μου...Χα!

      Χρησιμοποιώντας για ένα χρόνο σχεδόν την πρώτη έκδοση του bluetooth της Xiaomi, το "Bluetooth Headset XIAOMI M7300", αλλά και όλες τις εκδόσεις των handsfree Pistons ακουστικών της Xiaomi, πάνω κάτω ήξερα τι θα συναντήσω. Η συσκευασία έφτασε ελαφρώς "τραυματισμένη", αλλά το περιεχόμενο ευτυχώς έφτασε άθικτο και 100% γνήσιο:





      Βασικά Χαρακτηριστικά:
      Model: LYEJ01LM
      Charging time: 2 hours
      Standby time: 180 hours (approximately one week)
      Talk time: 5 hours
      Communication distance: 10 meters
      Bluetooth specification: V4.1 Bluetooth version
      Bluetooth protocol: HFP / A2DP / HSP / AVRCP






      Το Xiaomi Bluetooth Headset Earphone έρχεται σε λευκή συσκευασία, και κάθε συσκευασία περιλαμβάνει ένα ακουστικό bluetooth, τρία σιλικονούχα eartips, σε μέγεθος S, M, L (το M είναι ήδη περασμένο στο bluetooth), καλώδιο φόρτισης USB, και ένα manual γεμάτο κινέζικα...




      Ο σχεδιασμός του μάλλον είναι λιτός, τουλάχιστον σε σύγκριση με τον προκάτοχό του, ωστόσο αρκετά λειτουργικός.






      Υπάρχει ένα, εύχρηστο είναι η αλήθεια, κουμπί/διακόπτης στο επάνω μέρος της συσκευής, ένα φωτάκι led στη πρόσοψη και στο κάτω μέρος η θύρα micro USB για την φόρτιση.




      Τα eartips μπαίνουν και βγαίνουν εύκολα, αλλά προσαρμόζουν σφιχτά επάνω στη συσκευή και εκείνη η U προέκταση, που είναι κατασκευασμένη από ζελέ σιλικόνης, βοηθάει να στέκεται σχετικά εύκολα η συσκευή επάνω στο αυτί, χωρίς να ενοχλεί. Στις δοκιμές που έκανα, η επικοινωνία ήταν καθαρή, δυνατή (η ένταση όμως ρυθμίζεται μόνο από τη συσκευή του τηλεφώνου, αφού δεν υπάρχει χειριστήριο "volume").




      Το λογισμικό του bluetooth, 100% κινέζικο και η γνωστή (ομολογουμένως γλυκιά) φωνούλα της κινεζούλας, να είναι παρούσα σε κάθε ενέργεια της συσκευής (άνοιγμα, κλείσιμο, κλήση, κράτηση, μουσική κ.λ.π) σε μια προσπάθεια να ενημερώσει το κάτοχό της (στα κινέζικα πάντα) για το τι κάνει η συσκευή την συγκεκριμένη στιγμή, χωρίς σε καμιά περίπτωση να ενοχλεί, όταν ο χρήστης μιλάει ή ακούει.
      Φυσικά ο χρήστης μπορεί άνετα να ακούσει ράδιο ή μουσική ή να παρακολουθήσει βίντεο, ακούγοντας από το bluetooth, με αρκετά καλή απόδοση, αλλά πάντα φυσικά μονοφωνικά, αφού η στέρεο εκπομπή αποκλείεται εκ προοιμίου, λόγω της φύσης της συσκευής.






      Η σύνδεση με το bluetooth του τηλεφώνου γίνεται με το κλασικό τρόπο, πανεύκολα. Το λογισμικό διαθέτει και ένδειξη της μπαταρίας του Bluetooth Headset στη μπάρα ενημερώσεων του τηλεφώνου και η ονομασία της συσκευής εύκολα μετονομάζεται σε ότι θέλετε, αφού by default είναι "小蜜米蓝牙耳机印象"
      (σε ...άπταιστα κινέζικα!)





      Επειδή την τελευταία φορά που χρησιμοποίησα αληθινό "μοντέλο" για τη φωτογράφιση με τα ακουστικά handsfree Pistons 3, μου τα "κατάσχεσε" το μοντέλο, αυτή τη φορά για να γλιτώσω την κατάσχεση, ζήτησα από τον Mitu να μου κάνει το "μοντέλο", και δέχτηκε με τον όρο να του δώσω το Note 2 να σερφάρει λίγο στο Xiaomi-miui.gr



    • Καλορίζικο και καλές ακροάσεις!!!

      Ερώτηση: Μπορείς να ακούς και FM Radio από το κινητό σου?

      (Και αν δεν θέλεις αυτό που έρχεται... εδώ είμαστε)
    • Ο/H spoulk έγραψε:

      Καλορίζικο και καλές ακροάσεις!!!

      Ερώτηση: Μπορείς να ακούς και FM Radio από το κινητό σου?
      Όπως γράφω παραπάνω, μπορείς να ακούσεις "...ράδιο ή μουσική ή να παρακολουθήσεις βίντεο..." (εφ'όσον φυσικά το κινητό σου έχει ράδιο, ή MP3 κομμάτια μέσα κ.λ.π.)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H spoulk έγραψε:

      Καλορίζικο και καλές ακροάσεις!!!

      Ερώτηση: Μπορείς να ακούς και FM Radio από το κινητό σου?
      Όπως γράφω παραπάνω, μπορείς να ακούσεις "...ράδιο ή μουσική ή να παρακολουθήσεις βίντεο..." (εφ'όσον φυσικά το κινητό σου έχει ράδιο, ή MP3 κομμάτια μέσα κ.λ.π.)
      Ευχαριστώ!!!
    • Ραδιόφωνο δεν το μεταφέρει
      Official Miui Global Beta Tester

      XTreme Rom Version by Greek Team...

      Εκτός αυτού είμαι Έλληνας και υποστήριζω την ελληνική αγορά....
      Τέρμα πλέον από Κίνα...όσο και αν είναι η διαφορά τους...
    • Ο/H spoulk έγραψε:

      Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H spoulk έγραψε:

      Καλορίζικο και καλές ακροάσεις!!!

      Ερώτηση: Μπορείς να ακούς και FM Radio από το κινητό σου?
      Όπως γράφω παραπάνω, μπορείς να ακούσεις "...ράδιο ή μουσική ή να παρακολουθήσεις βίντεο..." (εφ'όσον φυσικά το κινητό σου έχει ράδιο, ή MP3 κομμάτια μέσα κ.λ.π.)
      Ευχαριστώ!!!

      Ο/H Octaviastikos έγραψε:

      Ραδιόφωνο δεν το μεταφέρει
      Τί από τα 2 ισχύει αραγε??
    • Σε mi4 όπου έχει ραδιόφωνο δοκιμασα και δεν έστειλε ήχο...ενώ μουσική και βίντεο κανονικά...στο mi Note Pro δεν έχει ραδιόφωνο για να τεσταρο!! Αλλά ήχο στέλνει...
      Official Miui Global Beta Tester

      XTreme Rom Version by Greek Team...

      Εκτός αυτού είμαι Έλληνας και υποστήριζω την ελληνική αγορά....
      Τέρμα πλέον από Κίνα...όσο και αν είναι η διαφορά τους...
    • Διαφήμιση
    • Με το ράδιο συμβαίνει το εξής: Εφ'όσον συνδέσεις το bluetooth και ενεργοποιήσεις τα διακοπτάκια "ακουστικά" και "πολυμέσα" και κάνεις επανεκκίνηση (ναι, θέλει επανεκκίνηση!) ήχο στέλνει κανονικά από οποιοδήποτε πηγή ήχου (κλήση, ομιλία, μουσική, ράδιο, βίντεο) στο bluetooth.
      Όταν όμως συνδέσεις τα handfree ακουστικά, αυτόματα αποσυνδέεται το bluetooth και στέλνει τον ήχο στα handsfree ακουστικά (παίρνοντας όλα τους ήχους από το bluetooth). Εμείς για να έχουμε κεραία και να πιάνουμε καλά ράδιο, βάζουμε τα ακουστικά...άρα αποσυνδέεται από το bluetooth και στέλνει στα ακουστικά. Εάν όμως έχεις καλό δέκτη (redmi 1S) και πιάνεις ράδιο χωρίς κεραία (τα ακουστικά), τότε ακούς μια χαρά από το bluetooth... :D
    • Ο/H Octaviastikos έγραψε:

      Σε mi4 όπου έχει ραδιόφωνο δοκιμασα και δεν έστειλε ήχο...ενώ μουσική και βίντεο κανονικά...στο mi Note Pro δεν έχει ραδιόφωνο για να τεσταρο!! Αλλά ήχο στέλνει...
      Αν θέλεις μπορείς να το δοκιμάσεις στο ράδιο του MI4, χωρίς τα ακουστικά... Σίγουρα κάτι θα πιάνεις, έστω με παράσιτα... Θα δεις ότι έρχεται ήχος στο bluetooth. :)
    • Ελα αντε καλορίζικο!! Είδες?! Κανένα πρόβλημα τελικά! Απλά το gearbest θέλει να σε κρατάει σε ..... αγωνία ..... μεγάλη ..... μεχρι θανάτου ..... σχεδόν κυριολεκτικά!! χαχα! Τέλος καλό (σχεδόν) όλα καλά! Και λέω σχεδόν για το χρώμα.
      Εγώ το έχω παραγγείλει σε άσπρο, για την αδερφή μου, λες να έρθει σε μαύρο?! (δεν θα ηταν κακή ιδέα :evil: :evil: )
      Πολύ ωραία παρουσίαση! :thumbsup:
    • Ο/H iAmLiakos έγραψε:

      Ελα αντε καλορίζικο!! Είδες?! Κανένα πρόβλημα τελικά! Απλά το gearbest θέλει να σε κρατάει σε ..... αγωνία ..... μεγάλη ..... μεχρι θανάτου ..... σχεδόν κυριολεκτικά!! χαχα! Τέλος καλό (σχεδόν) όλα καλά! Και λέω σχεδόν για το χρώμα.
      Εγώ το έχω παραγγείλει σε άσπρο, για την αδερφή μου, λες να έρθει σε μαύρο?! (δεν θα ηταν κακή ιδέα :evil: :evil: )
      Πολύ ωραία παρουσίαση! :thumbsup:
      Εντάξει, έρχονται και τα μαύρα από τον "γλυκούλη" θα είμαι κομπλέ...
      Και ότι ήμουν έτοιμος να τους ζητήσω τα λεφτά πίσω. Ευτυχώς... δεν ήθελα τα λεφτά πίσω φυσικά! Το bluetooth ήθελα! :D
    • Διαφήμιση