Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο [Οδηγός] Πως να εγκαταστήσετε την V5 MIUI Rom σε ένα καινούργιο SGS 2.

    • Οδηγός

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • [Οδηγός] Πως να εγκαταστήσετε την V5 MIUI Rom σε ένα καινούργιο SGS 2.

      Εχετε στα χέρια σας ένα καινούργιο SGS2 με την γνήσια Samsung ROM και θέλετε να βάλετε την τελευταία έκδοση της MIUI ROM ?




      O παρακάτω οδηγός θα σας βοηθήσει να πετύχετε τον στόχο σας χωρίς πολύ κόπο και με ασφάλεια.
      • Mπορείτε να τον χρησιμοποιήσετε σε κινητά που φοράνε ICS/JB Samsung ROM.
      • Δεν χρειάζεται odin για το flash.
      • Μπορεί να γίνει με το original Recovery Mode της Samsung.
      • Mπορείτε απλά να χρησιμοποιήσετε τον οδηγό για να περάσετε Root/CWM στην samsung rom.


      Προσοχή !!!

      Θα πρέπει να σας υπενθυμίσω όπως γίνεται πάντα πως αναλαμβάνετε μόνοι σας την ευθύνη εαν κάτι πάει στραβά.
      Είναι μία τυπική διαδικασία αλλά δεν μπορεί ΠΟΤΕ κανείς να σας εγγυηθεί για απόλυτη ασφάλεια.


      Ας ξεκινήσουμε με αυτά που θα χρειαστεί να καταβάσετε....

      1) Την τελευταία έκδοση της MIUI ROM.

      Eπειδή την στιγμή που γράφω αυτόν τον οδηγό η τελευταία έκδοση είναι διαφορετική από την τρέχουσα, θα την κατεβάσετε από το παρακάτω link...


      Φυσικά καλό είναι να κατεβάζουμε πάντα την τρέχουσα που κυκλοφορεί την ημέρα που θα κάνουμε Flash...


      Τον τελευταίο Kernel από τον Phil3759..



      Τα 2 αυτά zip που κατεβάσατε θα τα τοποθετήσετε στην εξωτερική SD Card.

      • Εγκατάσταση του KERNEL για να έχουμε Root & CWM...

      • Βεβαιωθείτε πως έχετε αρκετή μπαταρία στο κινητό σας. Καλό είναι να έχετε τουλάχιστον το 60% για να είστε σύγουροι.
      • Κλείστε την συσκευή σας (Power Off).
      • Tώρα κρατώντας πατημένα ταυτόχρονα και σταθερά τα πλήκτρα (volume up+home+power) και τα αφήνουμε μόλις ανάψει η οθόνη, και μπαίνουμε στο recovery mode της Samsung.
      • Επιλέγουμε apply update from external storage χρησιμοποιώντας τα πλήκτρα volume up - Volume down για να κινηθούμε στο μενού και το πλήκτρο power για να ολοκληρώσουμε την επιλογή μας.
      • Eπιλέγουμε το PhilZ-cwm6-XWLSY-ORA-5.10.0-signed.zip ή την τρέχουσα vesrion που έχουμε κατεβάσει και περιμένουμε όσο χρειαστεί να ολοκληρωθεί το flash.
      • Φυσικά πάλι χρησιμοποιούμε τα πλήκτρα volume up - Volume down για να κινούμαστε και power για να ολοκληρώσουμε την επιλογή μας.
      • Οταν βγεί μύνημα πως έχει ολοκληρωθεί το Flash του Kernel, το τηλεφωνάκι μας έχει έτοιμο kernel με CWM και Root για να προχωρήσουμε στο επόμενο στάδιο που είναι η εγκατάσταση της MIUI ROM για όσους φυσικά το θέλουν. Το τηλεφωνάκι σας τώρα είναι rooted με CWM εγκατεστημένο.
      • Τώρα προχωρούμε στην εγκατάσταση της V5 MIUI ROM

      • Κρατώντας πατημένα ταυτόχρονα και σταθερά τα πλήκτρα (volume up+home+power) και τα αφήνουμε μόλις ανάψει η οθόνη, και μπαίνουμε στο νέο CWM του Kernel που εγκαταστήσαμε πρίν.

      Θα εμφανιστεί μία οθόνη, όπως η παρακάτω...



      Θα πρέπει να σημειώσουμε πως δουλεύει το touch screen και μπορούμε να κινηθούμε στα μενού πιέζοντας τα δάχτυλά μας πάνω στην οθόνη.
      Με το πρώτο χτύπημα στην οθόνη κάνουμε την επιλογή μας, ενώ με το δεύτερο εκτελεί την εντολή μας.
      Ας εξασφαλίσουμε πρώτα πως θα πάρουμε πλήρες nandroid backup
      της original ROM που έχουμε τώρα μαζί με τις εφαρμογές που έχουμε εγκαταστήσει, έτσι ώστε σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά να κάνουμε recover και να σώσουμε την κατάσταση.


      • Επιλέγουμε Backup and Restore.
      • Επιλέγουμε Backup και περιμένουμε αρκετά (ανάλογα με το μέγεθος των Data που έχουμε) ώστε να ολοκληρώσει.
      • Πάμε πίσω στο αρχικό μενού του CWM χρησιμοποιώτας το πλήκτρο της επιστροφής.
      • Επιλέγουμε το Wipe Data - Factory Reset
      • Πάμε πίσω στο αρχικό μενού του CWM χρησιμοποιώτας το πλήκτρο της επιστροφής.
      • Επιλέγουμε Advanced -> Wipe Dalvik Cache
      • Πάμε πίσω στο αρχικό μενού του CWM χρησιμοποιώτας το πλήκτρο της επιστροφής.
      • Eπιλέγουμε το Install Zip.
      • Αμέσως μετά επιλέγουμε το Chooze Zip from sdcard.
      • Επιλέγουμε την ROM που κατεβάσαμε πριν και περιμένουμε όσο χρειαστεί να ολοκληρωθεί το flash..
      • Οταν ολοκληρωθεί το flash, απλά πάμε πίσω στο αρχικό μενού και επιλέγουμε Reboot System now.

      To τηλέφωνο τώρα θα επανεκινήσει και θα κάνει την αρχικοποίηση όλων των αρχείων που χρειάζεται για να σας καλωσορίσει στο τέλος η MIUI V5 ROM...



      Συγχαρητήρια, μόλις έχετε μπεί στον θαυμαστό κόσμο του MIUI !!!


      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ερωτηση

      Κατ'αρχήν θέλω να ευχαριστήσω των αγαπητό Admin που ανέβασε αυτόν τον οδηγό, επίσης θέλω να ρωτήσω αν είναι δυνατή η εγκατάσταση χωρίς τη χρήση κάρτας Micro-SD. Περιμένω απάντηση :) Ευχαριστώ πολύ.
    • Νομίζω πως το recovery mode της Samsung έχει την επιλογή Choose from Internal USB ή κάπως έτσι, αλλά δεν είμαι σύγουρος επειδή έχω πάρα πολύ καιρό που το έχω καταργήσει και πέρασα CWM.

      Eαν έχει αυτή τη δυνατότητα τότε απλά βάζεις τα αρχεία στην εσωτερική μνήμη και τα επιλέγεις από εκεί.

      Για ποιό λόγο δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την mSD Card ?
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Αντί να κατεβάσεις την 3.8.2 ROM όπως λέει ο οδηγός, απλά κατέβασε την 3.8.9
      Τα Google Apps τα περνάς όπως και την ROM αλλά προσοχή δεν ξανακάνεις την διαδικασία με τον KERNEL.

      Aπό την στιγμή που θα έχεις πλέον εγκαταστήσει την MIUI δεν ξανακάνεις τίποτα από όλα αυτά γιατί το τηλέφωνο κάθε εβδομάδα θα κάνει OTA update με την δική του εφαρμογή.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Λοιπόν...έχω ξεκινήσει και έχω ήδη τελειώσει με τον kernel όμως πάω να κάνω backup και μου λέει πως έχω low free space...τι μπορώ να διαγράψω για να συνεχίσω με την διαδικασία? :/
    • Δεν ξέρω τι έχεις στην SD Card. Θα χρειαστεί περίπου 1 GB ανάλογα αυτά που έχεις για να πάρει Backup.
      Πάντως αφού ξεπέρασες επιτυχία το Flash του Kernel, μπορείς άφοβα να προχωρήσεις στην εγκατάσταση της MIUI αφού κάνεις refresh τον οδηγό γιατί πρόσθεσα μερικά στοιχεία που είχα ξεχάσει πρίν.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ο/H konstantis82 έγραψε:

      Οκ ωραία :) Χρειάζομαι και το Flash Tool που έχει στην rom? :P

      ΟΧΙ σε καμμία περίπτωση....!!!
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση