Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Xiaomi Redmi Note 2 Deep Review

    • Review

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Xiaomi Redmi Note 2 Deep Review

      Ξέρω οτι δεν είναι το πρώτο review για το Xiaomi Redmi Note 2 άλλα είπα να το ανεβάσω όπως το ανέβασα και στο insomnia.gr

      Μετά την εκτενής παρουσίαση του καλύτερου VFM κινητού Lenovo K3 Note ,ήρθε η ώρα για τον καλύτερο ανταγωνιστή του σε αυτή την κατηγορία για το Best Value For Money κινητό της αγοράς!


      Έτσι λοιπόν μετά απο 1μιση μήνα αναμονής έφτασε στα χέρια μου το Xiaomi Redmi Note 2, ένα πανίσχυρο VFM κινητό στην κατηγορία των phablet.




      Μερικά συγκεντρωτικά στοιχεία του Redmi Note 2 :


      Όπως και το Lenovo K3 Note έτσι και το Xiaomi Note 2 είναι ένα κινητό μέσης κατηγορίας σε πάρα πολύ χαμηλή τιμή.Παρακάτω θα αναλύσουμε σε βάθος τo Redmi Note 2.


      Εξωτερικός Σχεδιασμός :

      Όπως όλα τα προιόντα της Xiaomi έτσι και εδώ χρησιμοποιείται συσκευασία απο ανακυκλωμένο χαρτόκουτο.Στη συσκευασία περιέχονται φορτιστής 2Α ,καλώδιο micro USB,μπαταρία και οι οδηγίες χρήσης στα κινέζικα.

      ]

      Tο Redmi Note 2 φέρει οθόνη 5.5 ιντσών με το πλαστικό στοιχείο να κυριαρχεί που θυμίζει μια μείξη απο τον προκάτωχο του και απο το Mi 4i,κυκλοφορώντας σε ασημί,άσπρο,γαλάζιο,ρόζ και κίτρινο.Βασικό ατού του είναι το αφαιρούμενο πίσω κάλυμα ,δίνοντας πρόσβαση στην μπαταρία , στην υποδοχή Micro SD και φυσικά στις υποδοχές τών δυο SIM.





      Στο πλάι της συσκευής βρίσκουμε τα κουμπιά αυξομείωσης έντασης ακριβώς πάνω απο το κουμπί ενεργοποίησης/απενεργοποίησης της συσκευής , τη θύρα ακουστικών 3.5mm και τη θύρα micro USB που βρίσκονται επάνω αριστερά και κάτω αριστερά αντίστοιχα.Στο Redmi Note 2 επίσης προστίθεται και θύρα υπερύθρων στο επάνω δεξί τμήμα καθώς και τα capasitive κουμπιά που βρίσκονται ακριβώς κάτω απο την οθόνη και έχουν κόκκινο οπίσθιο φωτισμό.





      Όντας λεπτότερο και ελαφρύτερο απο τον προκάτωχο του το κάνει να έχει καλύτερη αίσθηση στο κράτημα με το ένα χέρι καθώς και καλύτερο Grip(σταθερότητα).



      Οθόνη :


      Το Redmi Note 2 έρχεται με οθόνη 5.5 ίντσες IPS με εκπληκτική ανάλυση 1080p Full HD
      και πυκνότητα pixel 401 ppi.Με αρκετά καλά χρώματα και γωνίες θέασης αλλα όχι και τόσο καλή αντίθεση στα χρώματα.




      Επιδόσεις :


      Κάτω απο το ''καπό'' του Xiaomi Redmi Note 2 έχουμε ένα οκταπύρινο επεξεργαστή Mediatek MT6795 Helio X10 χρονισμένο στα 2Ghz παράλληλα με επεξεργαστή γραφικών PowerVR G6200 και με 2 GB RAM.


      Οι επιδόσεις του Redmi Note 2 με εξέπληξαν απο την πρώτη μέρα, με Miui 6(Stable Rom) στο Antutu Benchmark έβγαλε 46100 ενώ με περασμένη τη Miui 7 (Beta Rom) απέδωσε 46776(Ας δούμε και πόσο θα βγάλει με την τελική έκδοση της).
      Και με multitasking δεν έδειξε σημεία αδυναμίας,παρα μόνο όταν ήρθε η ώρα για 3D gaming όπου προσέξαμε κάποια μικρά ''λαγκαρίσματα''.Σε καμία περίπτωση καθ'όλη τη διάρκεια των δοκιμών δεν ζεστάθηκε η συσκευή τόσο ώστε να το κάνει άβολο στο χέρι.




      Εσωτερικά Μέρη :


      Το Redmi Note 2 έρχεται σε δύο εκδόσεις 16 και 32 GB με την ακριβότερη έκδοση να έχει 4G και στις δύο κάρτες SIM,επιπλέον μπορείτε να επεκτείνετε την μνήμη του κινητού με την υποδοχή micro SD εώς και 32GB.


      Η xiaomi προσθέτοντας στο Redmi Note 2 αισθητήρα υπερύθρων το κάνει να υπερέχει καθώς σε αυτό το φάσμα τιμών δεν είναι συνηθισμένο να βλέπεις κινητά με υπέρυθρες!Με ενσωματωμένο λογισμικό για έλεγχο συσκευών (απο τηλεοράσεις μέχρι aircondition).



      Το οπίσθιο ηχείο ακούγετε πραγματικά πάρα πολύ καθαρά και δυνατά ,το μόνο αρνητικό είναι ότι βρίσκεται στο πίσω μέρος ενώ θα μπορούσε να βρίσκεται στο κάτω μέρος για καλύτερη ακουστική εμπειρία κατα τη χρήση του κινητού.





      Η μπαταρία του Redmi Note 2 είναι 3060mAh που όμως παρότι είναι μεγάλη δέν μου έδωσε καλά στοιχεία στη miui 6,στην νέα miui 7 φαίνεται να έγινε πολύ καλύτερη δουλειά καθώς του έδωσε περίπου 1μιση ώρα παραπάνω ζωή σε standby,συμπεραίνουμε λοιπόν ότι είναι πρόβλημα λογισμικού(κάτι το οποίο λογικά θα διορθωθεί σε μελλοντικές αναβαθμίσεις).Άν η μπαταρία είναι αυτό που θα σας προβληματίζει ξανασκεφτείτε το καθώς είναι αφαιρούμενη, επομένως με μια δεύτερη εφεδρική θα σας εξαφανιστούν οι αμφιβολίες για το αν θα πρέπει να το αγοράσετε.



      Κάμερα :

      Το Xiaomi Redmi Note 2 έρχεται με αισθητήρα οπίσθιας κάμερας 13MP με μονό φλάς και με ανιχνευτή προσώπου καθώς και εμπρόσθια κάμερα 5ΜΡ.Με εξαιρετικές φωτογραφίες τόσο σε φωτεινά όσο και σε σκοτεινά μέρη,με πάρα πολλές ρυθμίσεις στην εφαρμογή κάμερας απο την Xiaomi.






      Λογισμικό :


      To Redmi Note 2 αποστέλλεται με την έκδοση miui 6 η οποία βασίζεται στο Android 5.0.2 Lollipop ,αλλα λίαν συντόμως θα αναβαθμιστεί στην Miui 7 η οποία ξεφεύγει απο τα συνιθισμένα stock της lollipop.Με προεγκατεστημένες αρκετές και ενδιαφέρουσες εφαρμογές όπως το Xiaomi Backup app,Mi Sound Enhancer και Store της Xiaomi για θέματα.Υπάρχουν βέβαια και τα αρνητικά της, όπως για παράδειγμα τις αρκετές μη μεταφρασμένες μέχρι τώρα τουλάχιστον κινέζικες εφαρμογές,που όπως είναι λογικό είναι άχρηστες(π.χ. το App Store της Xiaomi).





      Χαρακτηριστικά Συσκευής :


      Οθόνη : 5.5-ίντσες IPS LCD, ανάλυσης 1920 x 1080 , 401 ppi
      Επεξεργαστής : 2/2.2 GHz Οκταπύρινος MediaTek MT6795 Helio X10
      Επεξεργαστής Γραφικών : PowerVR G6200
      Μνήμη RAM : 2 GB
      Αποθηκευτικός Χώρος : 16/32 GB, μπορεί να επεκταθεί εώς και 32 GB με χρήση micro SD
      Κάμερα : 13 MP Οπίσθια με LED φλάς και 5 MP Εμπρόσθια
      Συνδεσιμότητα : Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.0, FM Radio, IR Blaster
      Μπαταρία : 3,060 mAh
      Λειτουργικό Σύστημα : MIUI OS 6 based on Android 5.0.2 Lollipop
      Led Ειδοποίησης : μόβ, μπλέ, κόκκινο, πορτοκαλί, πράσινο, γαλάζιο, άσπρο
      Διαστάσεις : 152 x 76 x 8.3 mm
      Βάρος : 160 gr




      Τιμή - Συμπεράσματα :


      Και κάπου εδώ έφτασε η ώρα να πούμε αν τελικά αξίζει η αγορά του Xiaomi Redmi Note2.
      Με τιμή της κινέζικης έκδοσης να ξεκινά απο τα 153ευρώ του απλού μοντέλου με τα 16GB και της Prime έκδοσης στα 170 με επιπλέον 16GB και υπερχρονισμό της συχνότητας του επεξεργαστή στα 2.2Ghz, το κάνει πολύ ενδιαφέρον .Με εξαιρετικό λογισμικό ,αρκετά δυνατό Hardware καθώς και όμορφο design το Redmi Note 2 νομίζω κοντράρει στα ίσια(και ίσως να νικά) το καλύτερο VFM κινητό εώς τώρα δηλαδή το Lenovo K3 Note.Η μέτρια κάμερα και ''μικρή'' μπαταρία ίσως στέκεται εμπόδιο στο να το αγοράσουν,παρ'όλα αυτά σε αυτή την τιμή και με αυτά που τελικά προσφέρει η συσκευή σπάει αυτό το ''εμπόδιο''.


      Παρακάτω το Unboxing Βίντεο που του έκανα :

      [headline]

      [/headline]

      Το Xiaomi Redmi Note 2 το αγόρασα απο Gearbest.com στα 153 ευρώ με δωρεάν αποστολή και έφτασε στα χέρια μου σε 16 μέρες με Netherlands Post.
    • Καθώς το πόστ μου ξεπερνούσε τις 10.000 λέξεις και δέν μπορουσα να το ανεβάσω και αυτο , το γράφω σαν απάντηση... :roll:

      Μερικά δείγματα της Κάμερας του Redmi Note 2 :


      Λογισμικό Xiaomi

      Manual Φωτογραφία

      HDR φωτογραφία

      Εμπρόσθια κάμερα
    • Πολύ όμορφη παρουσίαση! Μπράβο σου! :thumbsup:

      Αν σε εντυπωσίασαν όσο λες οι επιδόσεις της συσκευής με την Miui V7, αν θέλεις, δοκίμασε την τελευταία Ελληνική, βάλε και "ζώνη ασφαλείας", "κράνος" κ.λ.π. επειδή θα απογειωθείς! :D


    • Διαφήμιση
    • Χαχαχα!!!
      Πλάκα κάνεις!!!! 8o 8o 8o :shock:
      Να περιμένω μέχρι την επίσημη αύριο?
      Πφφφ δές τι μου έκανες τωρα, με μπρίζωσες!!!
    • Πραγματικά ΑΨΟΓΟ το Review σου φίλε SAM.

      Σε ευχαριστούμε πολύ !!! :thumbsup:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ευχαριστώ πολύ παιδιά,πραγματικά χαίρομαι που σας άρεσε!
      Είδα τη φοβερή σας δουλειά εδω μέσα και ανταποδίδω τα μπράβο σας! :thumbsup:
    • @Sam πολύ καλό review, περιμένουμε κι άλλα. Και ναι τα antutu score σου είναι λίγο μικρά για όσους φοράμε την ελληνική GTV. Ίσως γι αυτό ειχες λαγκαρισματα με την κινέζικη :)
      Επίσης (μπορεί να κατάλαβα εγώ λαθος) αλλά στην αρχή που λες για τις διαφορές του ακριβοτερου prime. Η διαφορά δεν είναι στο 4G που το διαθέτει μόνο σε μια κάρτα οπως και το απλό και συγκεκριμένα στη 2η.
      Η μόνη τους διαφορά είναι τα 16 επιπλέον GB flash memory, και ο χρονισμος της KME στα 2,2.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H GR_Macedon έγραψε:

      @Sam πολύ καλό review, περιμένουμε κι άλλα. Και ναι τα antutu score σου είναι λίγο μικρά για όσους φοράμε την ελληνική GTV. Ίσως γι αυτό ειχες λαγκαρισματα με την κινέζικη :)
      Επίσης (μπορεί να κατάλαβα εγώ λαθος) αλλά στην αρχή που λες για τις διαφορές του ακριβοτερου prime. Η διαφορά δεν είναι στο 4G που το διαθέτει μόνο σε μια κάρτα οπως και το απλό και συγκεκριμένα στη 2η.
      Η μόνη τους διαφορά είναι τα 16 επιπλέον GB flash memory, και ο χρονισμος της KME στα 2,2.
      Να σαι καλά!Να μαστε καλά να κάνουμε reviews! :grin:
      Σωστή η διευκρίνιση σου!!!
      Το Διορθώνω τώρα!
    • @Sam κι εγώ δεν το διατύπωσα σωστά. Η δεύτερη ανάγνωση πάντα με βοηθάει. :) Σωστά έχει 4G και στις 2 σιμ αλλά όχι ταυτόχρονα. Ορίζεις εσύ ποια θες να χρησιμοποιείς για ιντερνετ από τις ρυθμίσεις και μόλις το κάνεις, το τηλέφωνο επανεκκινει για να ενεργοποιείσει την κάρτα που επελεξες.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Καλημερα!πολυ καλο το review,μπραβο φιλε μου!!Εγω παιδια με την τελευταια ελληνικη βγαζω antutu περιπου 46500,γιατι ετσι?
      Life is short, so never forget to smile. After all, you're only as happy as you let yourself be
    • Ο/H johnnyman έγραψε:

      Καλημερα!πολυ καλο το review,μπραβο φιλε μου!!Εγω παιδια με την τελευταια ελληνικη βγαζω antutu περιπου 46500,γιατι ετσι?
      Εντάξει μην τρελαινεσαι. Το antutu είναι απλά μια αντρική υπόθεση για να βλέπουμε ποιος το έχει μεγαλύτερο και να περνάμε την ωρα μας με πειράγματα και κόντρες. Αν ενεργοποιήσεις την υψηλή απόδοση, το έχεις φορτισμένο στο 100% και κρύο, χωρίς εφαρμογές στο baground θα πιάσεις και πάνω από 52000 όπως ο master του είδους @caeser. :D
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Διαφήμιση
    • να προσθεσω στην παρουσιαση τοι κυκλοφορει και σε κιτρινο γαλαζιο και ροζ με μια διαφορα γυρω στα $20 η οποια προσωπικα δεν πιστευω να αξιζει μονο για το χρωμα.