Διαφήμιση

Privacy και κρύψιμο αρχείων, μηνυμάτων, φωτογραφιών κ.λ.π.

  • Οδηγός

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • Privacy και κρύψιμο αρχείων, μηνυμάτων, φωτογραφιών κ.λ.π.

    Ο/H sallonikios έγραψε:

    μπαινω στα αρχεια αλλα εχει μονο μια εφαρμογη απ τις 200 που εχω αλλα και στις εικονες που πατησα παρατεταμενα κ μετα περισσοτερα εχει τις επιλογες αντιγραφη, προσθηκη στ αγαπημενα μετονομασια κ λεπτομερειες


    ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΔΩ, επειδή απο εκεί είμασταν εκτός θέματος:

    Εσύ εφαρμογή θέλεις να κάνεις private ή αρχείο ή φάκελο?
    Εφαρμογή δεν μπορείς να τη κρύψεις. Μπορείς όμως να την κλειδώσεις και να την ανοίγεις μόνο εσύ! (Τις 200 εφαρμογές σου δεν θα τις βρεις στο φάκελο "αρχεία", αλλά στις εφαρμογές και όχι μόνο...)
    Αν θέλεις να κάνεις private αρχείο με τον τρόπο που σου είπα.
    Αν θέλεις να κάνεις private φάκελο, πάλι με το τρόπο που σου είπα, αλλά επειδή δεν γίνονται private όλοι οι φάκελοι, αν δεν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή "make private", φτιάχνεις έναν αντίστοιχο φάκελο στη private περιοχή και κάνεις private όλα τα αρχεία (ομαδικά!) που περιέχονται στο αρχικό φάκελο και τα μεταφέρεις στο αντίστοιχο φάκελο της Private Περιοχής...Το ξέρω ότι ...ΔΕΝ κατάλαβες, γιαυτό πες μου τι θέλεις να κάνεις private και θα σου πω τα βήματα ένα προς ένα να το κάνεις... (για να μην μιλάμε γενικώς και αορίστως)...
  • Ο/H caeser έγραψε:

    Ο/H sallonikios έγραψε:

    μπαινω στα αρχεια αλλα εχει μονο μια εφαρμογη απ τις 200 που εχω αλλα και στις εικονες που πατησα παρατεταμενα κ μετα περισσοτερα εχει τις επιλογες αντιγραφη, προσθηκη στ αγαπημενα μετονομασια κ λεπτομερειες


    ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΔΩ, επειδή απο εκεί είμασταν εκτός θέματος:

    Εσύ εφαρμογή θέλεις να κάνεις private ή αρχείο ή φάκελο?
    Εφαρμογή δεν μπορείς να τη κρύψεις. Μπορείς όμως να την κλειδώσεις και να την ανοίγεις μόνο εσύ! (Τις 200 εφαρμογές σου δεν θα τις βρεις στο φάκελο "αρχεία", αλλά στις εφαρμογές και όχι μόνο...)
    Αν θέλεις να κάνεις private αρχείο με τον τρόπο που σου είπα.
    Αν θέλεις να κάνεις private φάκελο, πάλι με το τρόπο που σου είπα, αλλά επειδή δεν γίνονται private όλοι οι φάκελοι, αν δεν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή "make private", φτιάχνεις έναν αντίστοιχο φάκελο στη private περιοχή και κάνεις private όλα τα αρχεία (ομαδικά!) που περιέχονται στο αρχικό φάκελο και τα μεταφέρεις στο αντίστοιχο φάκελο της Private Περιοχής...Το ξέρω ότι ...ΔΕΝ κατάλαβες, γιαυτό πες μου τι θέλεις να κάνεις private και θα σου πω τα βήματα ένα προς ένα να το κάνεις... (για να μην μιλάμε γενικώς και αορίστως)...
    κατ αρχην σ ευχαριστω για το ενδιαφερον σου
    ηθελα να ρωτησω πως ενεργοποιεις την επιλογη make private και θελω να κλειδωσω τον browser εχω τον maxthon το viber k φωτο πριν ειχα το smart lock νομιζω (αλλα κ οποιαδηποτε αλλη παρομοια εφαρμογη δουλευε) κ οταν πατουσα πχ τον browser ανοιγε η lock εφαρμογη κ ζητουσε κωδικο για ν ανοιξει
  • Διαφήμιση
  • Κλείδωμα-ξεκλείδωμα αρχείων

    Για να κρύψω ένα αρχείο:

    Πάω στα "αρχεία".



    Πατάω παρατεταμένα επάνω στο αρχείο που θέλω να κρύψω. Στο παράδειγμά μας είναι το "MiAntifake.apk". Το τσεκάρω και πατάω το "περισσότερα"



    Εμφανίζεται αυτό το μενού απο κάτω. Επιλέγω το "Make Private" (την πρώτη φορά που θα το κάνεις θα σου ζητήσει, εάν θέλεις να το κλειδώσεις. Μπορείς να του βάλεις μοτίβο ή εάν αρνηθείς να βάλεις κωδικό, απλά θα το "κρύψει".



    Το έβαλε μέσα στο "private folder".



    Για να δεις πως μπαίνουμε μέσα στο private folder , για να βρούμε τα αρχεία μας ή να φτιάξουμε φακέλους κ.λ.π. δες το βιντεάκι απο κάτω:

    Images
    • Screenshot_2015-10-24-16-44-41_com.android.fileexplorer.png

      73,64 kB, 450×800, viewed 305 times
    • Screenshot_2015-10-24-21-40-30_com.android.fileexplorer.png

      78,55 kB, 450×800, viewed 249 times
    • Screenshot_2015-10-24-21-40-34_com.android.fileexplorer.png

      65,03 kB, 450×800, viewed 1.065 times
    • Screenshot_2015-10-24-21-40-50_com.android.fileexplorer.png

      48,45 kB, 450×800, viewed 283 times
  • Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην caeser ().

  • Κλείδωμα εφαρμογών

    Ρυθμίσεις-->Πρόσθετες Ρυθμίσεις-->Ασφάλεια & Απόρρητο-->Ασφάλεια απορρήτου-->Δικαιώματα (ανοίγεις το διακόπτη)
    Σου ζητάει να επιβεβαιώσεις το κωδικό (μοτίβο) τρεις φορές (τη πρώτη φορά). Πατάς "Επιβεβαίωση"
    Μετά πας "Προστασία εφαρμογών" και επιλέγεις ποιές εφαρμογές θέλεις να κλειδώσεις. Βάζεις το κωδικό που μόλις έδωσες προηγουμένως.
    Επιλέγεις (ανοίγεις τους διακόπτες) τις εφαρμογές που θέλεις. ( maxthon, viber, messager, μηνύματα κ.λ.π.).
    Επιστρέφεις με το home ή το back button. Κλείνεις τις ρυθμίσεις απο τον "task manager" και είσαι έτοιμος...
    Τώρα πας να ανοίξεις τις κλειδωμένες εφαρμογές και θα ζητάει κωδικό...
  • Κλείδωμα φωτογραφιών

    Για να κλειδώσεις φωτογραφίες:

    Πας στο Άλμπουμ σου. Επιλέγεις με συνεχόμενο πάτημα τις φωτογραφίες που θέλεις. Τις τικάρεις και πατάς το "περισσότερα".
    Εμφανίζεται στο κάτω μέρος το "Προσθήκη στο κρυφό Άλμπουμ". Το πατάς και ...αυτό ήταν! Κρύφτηκαν οι φωτογραφίες σου...



    Για να τις δεις ή να τις επαναφέρεις...
    Μπαίνεις το Άλμπουμ-->Cloud και σέρνεις αργά και σταθερά προς τα κάτω την οθόνη... Εμφανίζεται το λουκετάκι... και μετά σε πάει στη οθόνη που θα δώσει το κωδικό...
    Τον δίνεις και μπαίνεις στο "ιδιωτικό άλμπουμ":

    Images
    • Screenshot_2015-10-24-22-09-24_com.miui.gallery.png

      453,45 kB, 450×800, viewed 418 times
    • Screenshot_2015-10-24-22-09-34_com.miui.gallery.png

      613,16 kB, 450×800, viewed 319 times
    • Screenshot_2015-10-24-22-10-38_com.miui.gallery.png

      181,92 kB, 450×800, viewed 269 times
    • Screenshot_2015-10-24-22-10-44_com.android.settings.png

      20,72 kB, 450×800, viewed 228 times
  • Ο/H caeser έγραψε:

    Ρυθμίσεις-->Πρόσθετες Ρυθμίσεις-->Ασφάλεια & Απόρρητο-->Ασφάλεια απορρήτου-->Δικαιώματα (ανοίγεις το διακόπτη)
    Σου ζητάει να επιβεβαιώσεις το κωδικό (μοτίβο) τρεις φορές (τη πρώτη φορά). Πατάς "Επιβεβαίωση"
    Μετά πας "Προστασία εφαρμογών" και επιλέγεις ποιές εφαρμογές θέλεις να κλειδώσεις. Βάζεις το κωδικό που μόλις έδωσες προηγουμένως.
    Επιλέγεις (ανοίγεις τους διακόπτες) τις εφαρμογές που θέλεις. ( maxthon, viber, messager, μηνύματα κ.λ.π.).
    Επιστρέφεις με το home ή το back button. Κλείνεις τις ρυθμίσεις απο τον "task manager" και είσαι έτοιμος...
    Τώρα πας να ανοίξεις τις κλειδωμένες εφαρμογές και θα ζητάει κωδικό...

    Δεν κατάλαβες, δεν θέλω να κλειδώσω εφαρμογές, θέλω να τις κρύψω ώστε να μην φαίνονται ότι είναι εγκατεστημένες.
  • Διαφήμιση
  • Κλείδωμα Μυνημάτων

    Για κρύψεις (να εξαφανίσεις) και να κλειδώσεις (αν θέλεις) τα κρυμμένα μηνύματα:

    Μπαίνεις στα μηνύματα. Με τα ΔΥΟ σου δάκτυλα κάνεις διαδοχικά την κίνηση να κατεβάσεις την οθόνη προς τα κάτω... Κάνεις την κίνηση που κάνουμε με τα δύο δάκτυλα όταν θέλουμε να δείξουμε ότι "περπατάμε". Το κάνεις διαδοχικά αρκετές φορές (αρκετά "βήματα" δηλαδή) μέχρι η οθόνη να κατέβει αρκετά και να μπείς στην "κρυμμένη" οθόνη, που βρίσκεται ΠΙΣΩ από την οθόνη των μηνυμάτων...

    Εκεί θα βρεθείς σε αυτή την οθόνη από κάτω και :


    Πατάς εκεί που λέει, "Ρυθμίσεις προσωπικών μηνυμάτων".

    Θα σε βγάλει σε αυτή την οθόνη από κάτω:


    Πατάς κάτω εκεί που λέει "προσθήκη προσωπικής επαφής"

    και θα ανοίξει αυτή η οθόνη από κάτω:

    Επιλέγεις την επαφή ή τον αριθμό που θέλεις...
    Στο εξής τα μηνύματα που στέλνεις ή δέχεσαι απο αυτόν αριθμό θα πηγαίνουν εκεί μέσα. Θα μπαίνεις με τον ίδιο τρόπο που μπήκες στην αρχή..."περπατώντας με τα δάκτυλα"





    Images
    • 001.png

      43,18 kB, 450×800, viewed 377 times
    • 002.png

      30,34 kB, 450×800, viewed 281 times
    • 003.png

      40,65 kB, 450×800, viewed 414 times
  • Ο/H Sherlock_7 έγραψε:

    Δεν κατάλαβες, δεν θέλω να κλειδώσω εφαρμογές, θέλω να τις κρύψω ώστε να μην φαίνονται ότι είναι εγκατεστημένες.


    Αν υποψιαστώ ότι δεν με προσέχεις ...θα ΠΕΘΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝΩ! (Λάκης Λαζόπουλος: "10 μικροί Μήτσοι")


    Images
    • Imagedsfada1.jpg

      57,83 kB, 1.024×458, viewed 430 times
  • Ο/H Sherlock_7 έγραψε:

    Ομολογώ ότι δεν το διάβασα το πρώτο μήνυμα.

    Κρίμα πάντως να μη γίνεται αυτό. Έχουμε και γυναίκες που σκαλίζουν.


    Το "Smart AppLock" είπες δεν δουλεύει??? Όταν βρω λίγο χρόνο θα το κοιτάξω... Το σίγουρο είναι ότι δούλευε στο Note 3G... Σε αυτό δεν το έχω βάλει (δεν το σκαλίζει κανείς αυτό....χαχαχα!)
  • Διαφήμιση
  • Καταπληκτικός οδηγός ceasar. Χίλια μπράβο!!! Ευχαριστούμε που μας μαθαίνεις τα "μυστικά" της MIUI, γιατί πραγματικά το λογισμικό έχει πολύύύύύ πράμα :)

    Επίσης ήθελα να ρωτήσω υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε το μοτίβο? Συγκεκριμένα στον κρυφό φάκελο του αλμπουμ έχω διαφορετικό απο οτι στα υπόλοιπα(απο λάθος λόγο πειραματισμού :P ) και θα ήθελα να το αλλάξω...
    Stay away from dx.com


    Redmi Note 2 2/32 | Xiaomi Piston 3 Redot | MiKey | MiBand 1.1 | Xiaomi Router Mini | Mi Power Strip | Xiaomi Touch Gloves | Xiaomi PowerBank 10000mAh | Xiaomi Yi | MiBand 1s | Mi WiFi Amplifier | Roidmi | Xiaomi Yi | Mi Capsule | Mi Rabbit 16GB
  • Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην K.Papaefthymiou ().