Διαφήμιση
Διαφήμιση

stable rom για mi4c?

• stable rom για mi4c?

Καλησπερα συνφορουμιτες.

Απο σημερα ειμαι κατοχος του mi4c, και πρωτη φορα κατοχος συσκευης xiaomi. Το τηλεφωνο φοραει την miui 7.0.4.0 stable, και απο το system updates μου βγαζει σφαλμα 'cannot connect to network', ενω ειμαι κανονικα σε wifi. Οποτε θα πρεπει να κανω update χειροκινητα. Ειδα πως εχει βγει για την συσκευη μου, εκδοση 7.0.7.0 stable. Στις οδηγιες διαβασα πως το update γινεται κατευθειαν μεσω του κινητου απλα επιλεγοντας το αρχειο, απο το updater. Δεν θελω να ασχοληθω με φλασαρισματα καθως εχω υπολογιστη mac και απ οτι καταλαβα δεν κανει για τετοια. Δεν καιγομαι να εχει ελληνικα η συσκευη. Οι αποριες μου ειναι:
      - Γινονται οντως τοσο απλα να update οπως εγραψα δηλαδη παραπανω? (Δεν θελω να brickαρω την συσκευη, ουτε να σβηστουν τα δεδομενα και να ξαναστησω την συσκευη απο την αρχη)
      - Που μπορουμε να βρουμε την ρομ να την κατεβασουμε? Απ οπου εχω προσπαθησει θελει 10-12 ωρες να κατεβει, και πριν φτασει τα 50mb κοβεται η συνδεση.
      - Η διαδικασια για developer rom ειναι η ιδια? Απλα θα πρεπει να κανω και factory reset?
      - Οι rom ειναι διαφορετικη για τα μοντελα 2/16 και 3/32?
      - Γενικα τι αλλο σημαντικο πρεπει να ξερω, μην κανω καμια βλακεια και brickαρω το κινητο?

Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην gesvts ().

• Διαφήμιση
    • Ο/H gesvts έγραψε:

- Γινονται οντως τοσο απλα να update οπως εγραψα δηλαδη παραπανω? (Δεν θελω να brickαρω την συσκευη, ουτε να σβηστουν τα δεδομενα και να ξαναστησω την συσκευη απο την αρχη)

Ναι, απλά είναι τα πράγματα από την στιγμή που θα περάσεις την Ελληνική ROM, αλλά δυστυχώς θα χάσεις τα δεδομένα σου και θα πρέπει να ξαναστήσεις την συσκευή από την αρχή.

Ο/H gesvts έγραψε:

- Η διαδικασια για developer rom ειναι η ιδια? Απλα θα πρεπει να κανω και factory reset?

Όταν πάμε από STABLE σε Developer και το ανάστροφο, πάντα προηγείται ένα Factory Defaults/Reset.
      Κατά τα άλλα η διαδικασία είναι ίδια.

Ο/H gesvts έγραψε:

- Οι rom ειναι διαφορετικη για τα μοντελα 2/16 και 3/32?

Όχι, παίνρνουν την ίδια ROM.
      Βέβαια πάντα καλό είναι να ελέγχουμε κάτω από την μπαταρία στο σώμα της συσκευής, ή στην περίπτωσή σου στην συσκευασία, το όνομα της συσκευής.
      Το Mi-4C έχει την κωδική ονομασία Libra, και το αρχείο Zip της ROM έχει γραμμένο σε κάποιο σημείο _libra_ πχ => xiaomi-miui-hellas-5.1_libra_GTV-5.10.16.zip
      Με αυτό τον τρόπο ελέγχουμε αν βάζουμε την σωστή ROM.

Ο/H gesvts έγραψε:

- Γενικα τι αλλο σημαντικο πρεπει να ξερω, μην κανω καμια βλακεια και brickαρω το κινητο?

Μην φοβάσαι, σου φαίνονται στην αρχή βουνό, αλλά αν ακολουθήσεις κατά γράμμα τους οδηγούς, θα δεις πως είναι εύκολα τα πράγματα.

Ο/H gesvts έγραψε:

- Που μπορουμε να βρουμε την ρομ να την κατεβασουμε? Απ οπου εχω προσπαθησει θελει 10-12 ωρες να κατεβει, και πριν φτασει τα 50mb κοβεται η συνδεση.

ROM για την συσκευή σου

Έχει γίνει απόκρυψη περιεχομένου. Για να συνδεθείτε/εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ.

Mπορείς να βρίσκεις τις ROM εδώ => xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10050 (εβδομαδιαίες ανακοινώσεις)
      Και φυσικά ΕΔΩ => xiaomi-miui.gr/community/wsif/…y/530-Xiaomi-Mi-4C-Libra/

Οδηγός εγκατάστασης την Πρώτη φορά που θα περάσεις την Ελληνική Developer (Factory Reset Πρώτα)
      => Flash την Ελληνική ROM στο Mi-4C

Εγκατάσταση των Updates αφού περάσεις την Ελληνική ROM
      => Οδηγός Αναβάθμισης Υλικολογισμικού (MIUI ROM) - 1ος Τρόπος (μέσω της ROM)
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !

ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Eκανα ολη την διαδικασια, εβαλα την ελληνικη ρομ και τωρα το μισο play store μου γραφει πως δεν ειναι συμβατες οι εφαρμογες με την συσκευη μου.. Πως λυνεται αυτο?

edit: ξαφνικα βγηκα απο το play store και ξαναμπηκα και μερικες εφαρμογες εφτιαξαν. οχι ολες ομως
      edit no2 : τελικα εφτιαξαν ολα μονα τους . Μυστηρια πραγματα

Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην gesvts ().