Διαφήμιση

Mi Fit v2.3.0 GR - 2.4.1 EN (η εφαρμογή διαχείρισης του Mi band)

  • Application
  • Xiaomi

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • Mi Fit v2.3.0 GR - 2.4.1 EN (η εφαρμογή διαχείρισης του Mi band)

    Όσοι έχετε το Miband σίγουρα ξέρετε και την εφαρμογή που το συνοδεύει. Δυστυχώς η αυθεντική εφαρμογή είναι στα κινέζικα ή αγγλικά εάν η γλώσσα του κινητού είναι στα αγγλικά. Το αυθεντικό πρόγραμμα στο playstore μπορείτε να το βρείτε εδώ.
    Υπάρχουν 2 εκδόσεις που κυκλοφορούν, μία "πειραγμένη", με έξτρα ειδοποιήσεις και η επίσημη. Η "πειραγμένη", υπάρχει στο αγγλικό φόρουμ της MIUI, και την έχω κάνει στα ελληνικά. Μάλιστα στα ελληνικά έχουν μεταφραστεί και οι ειδοποιήσεις που βγάζει στο κάτω μέρος της οθόνης. Εάν βγει καινούργια στο αγγλικό φόρουμ, θα ενημερωθεί και αυτή εδώ, αν και απ' ότι βλέπω δεν νομίζω ότι θα γίνει. Η έκδοση αυτή ονομάζεται tweaked. Υπόψιν η έκδοση αυτή είναι παλιά, οπότε συνεργάζετε πλήρως ΜΟΝΟ με το Mi Band 1.

    Η κανονική έκδοση είναι αυτή που κυκλοφορεί στο Xiaomi Market. Την αυθεντική έκδοση μπορείτε να την βρείτε εδώ. Προτίμησα αυτή την έκδοση, γιατί είναι πιο ενημερωμένη από αυτή του playstore. Η έκδοση αυτή υποστηρίζει όλες τις εκδόσεις Mi Band (1, 1s), καθώς την ζυγαριά Mi scale, όπως και τα παπούτσια που έχει βγάλει η Xiaomi σε συνεργασία με άλλη εταιρεία.

    2.1.7 Log= Προστέθηκε η δυνατότητα με περιστροφή του καρπού, να αλλάζει οθόνες (στην μετάφραση, γιατί δεν βλέπω να γίνεται ακόμα στο Mi Band 2). Προστέθηκε η δυνατότητα να ορίσετε το εύρος ξεκλειδώματος. Επίσης στην τελευταία φωτό βλέπετε ότι μπορείτε να ορίσετε τι θα βλέπετε στην οθόνη του 2, όταν πατάτε το κουμπάκι.

    Η εφαρμογή είναι 100% στα ελληνικά

    Θα παρακαλέσω θερμά, ΜΗΝ ανεβάζετε σε άλλα φόρουμ το απευθείας link για το αρχείο. Βάλτε link για το θέμα εδώ. Ευχαριστώ

    2.2.8.12 - Η έκδοση αυτή είναι στ' αγγλικά μόνο. Περιέχει αναγνώριση κλήσης, αντικλεφτική δυνατότητα, οι ήχοι είναι στ' αγγλικά και έχουν αφαιρεθεί οι κινέζικες εφαρμογές. Η έκδοση αυτή αναβαθμίζει το firmware. Με την πρώτη ευκαιρία θα σας προσθέσω και τ' ελληνικά.

    2.2.10 - Επιτέλους στα ελληνικά. Όλη η μετάφραση έγινε στο κινητό, οπότε κάπου μπορεί να είναι στ'αγγλικά ή λίγο google. Έχει αναγνώριση κλήσης, αντικλεπτική ειδοποίηση, έως 20 εφαρμογές ειδοποίηση, μείωση χρόνου ειδοποίησης στα 0 sec για τις εισερχόμενες κλήσεις, αφαίρεση κινέζικων εφαρμογών.
    2.2.12 EN Δυστυχώς λόγο έλλειψης χρόνου, σας δίνω την "καλή" έκδοση στα αγγλικά όμως.

    2.3.0 GR Με σχετικά καλή μετάφραση, διορθωμένη στο χέρι όπου χρειαζόταν και πρόλαβα. Το πρόβλημα με τα ερωτηματικά στα γράμματα που έχουν τόνο, παραμένει.

    2.4.1 EN Σε μένα παρουσιάζει πρόβλημα στη σελίδα του ξεκλειδώματος με μοτίβο, αλλά δουλεύει όμως και δεν δείχνει το About. Έχει αφαιρεθεί το "Μετάφραση από Maddoctor" και μένει μόνο η ελληνική σημαία στο σηματάκι της εφαρμογής, κάτι που θα το καθιερώσω σε όλες μου τις εφαρμογές που μεταφράζω.



    Πως κάνω το Mi Band να δείχνει στα ελληνικά τις επαφές
    Από την έκδοση 2.2.10GR έχει προστεθεί κανονικά η δυνατότητα να βλέπετε στο Mi Band τ' όνομα του ατόμου που σας καλεί. Σε πάρα πολλούς για κάποιο λόγο αντί να δείχνει τ' όνομα, έδειχνε ?????. Το ίδιο έκανε και σ' εμένα...δυστυχώς. Σας βρήκα όμως λύση. Ακολουθήστε τα βήματα όπως σας τα γράφω και θα έχετε επιτυχία σίγουρα
    Κατεβάζουμε από εδώ την 2.2.10GR και την εγκαθιστούμε κανονικά στο κινητό μας. Αφού δούμε ότι έχουμε ενεργοποιήσει στις ρυθμίσεις την επιλογή για τις ειδοποιήσεις και έχουμε ενεργοποιήσει την αντίστοιχη επιλογή στις κλήσεις που να μας δείχνει τον καλούντα, δοκιμάζουμε την τύχη μας. Εάν δούμε ελληνικά, είμαστε τυχεροί. Εάν δεν δούμε, όπως εγώ στην αρχή, προχωράμε παρακάτω....

    1. Κλείνουμε την εφαρμογή με το αριστερό κουμπί και το Χ. Δεν πρέπει να τρέχει. Δεν της κάνουμε απεγκατάσταση. Μετά πάμε ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Mi Fit και αφού τελειώσει τον υπολογισμό, πατάμε καθαρισμό και μετά Τέλος. Εάν σας πει ότι δεν πρέπει, εσείς θα δείξετε πειθώ και θα πείτε Τέλος! Υπόψιν ΔΕΝ κάνουμε απεγκατάσταση

    2. Πάμε Ρυθμίσεις -> Πρόσθετες Ρυθμίσεις -> Γλώσσα & Εισαγωγή -> Γλώσσα -> και επιλέγουμε τα κινέζικα που βλέπετε στην φωτό παρακάτω.


    3. Πάμε αρχική σελίδα...χαμός όλα είναι στα κινέζικα! Τρέξτε το Mi Fit. Θα χρειαστεί να κάνετε εκ νέου log-in. Εάν δεν μπει με την πρώτη, επιμείνετε. Δοκιμάστε και με 4G, θα συνδεθεί τελικά. Μόλις συνδεθεί θα δείτε ότι θα κάνει αναβάθμιση το Mi Band σας και θα κατεβάσει νέο firmware. Μόλις τελειώσει μπορείτε να περιηγηθείτε λίγο μέσα στην εφαρμογή. Θα δείτε ότι είναι διαφορετική από αυτή που σας δίνω. Σας έχω μερικές φωτό παρακάτω.


    4. Αφού κάνετε την βόλτα σας, βγείτε από την εφαρμογή και κλείστε την με το Χ από το αριστερό κουμπί. Πηγαίνετε τώρα ρυθμίσεις και γυρίστε την γλώσσα στα ελληνικά. Τρέξτε την εφαρμογή, βεβαιωθείτε ότι όλες οι ρυθμίσεις είναι εντάξει.

    5. Πάρτε τηλέφωνο το κινητό σας.....Ελληνικά! Εάν υπάρχει γράμμα με τόνο, το δείχνει σαν ερωτηματικό. Πιστεύω κάποια στιγμή θα φτιαχτεί και αυτό.


    Πως κάνω downgrade το firmware του Mi Band 2 (δεν ξέρω εάν δουλεύει σε Mi Band 1 & 1S).

    Οι εκδόσεις αφαιρέθηκαν.
  • Το μήνυμα επεξεργάστηκε 3 φοράs, τελευταία από τον/ην maddoctor: Προσθήκη 2.0.5 με βελτιωμένη μετάφραση ().

  • Καλημέρα, συγχαρητήρια για την δουλειά σου! Ήθελα να σε ρωτήσω, αν ξέρεις, αν θα επανέλθει η δυνατότητα να επιλέγουμε χρώμα ξεχωριστό για κάθε ειδοποίηση που θέλουμε. Γιατί με την τελευταία αναβάθμιση καταργήθηκε αυτή η επιλογή.
  • Ο/H wankel13 έγραψε:

    Καλημέρα, συγχαρητήρια για την δουλειά σου! Ήθελα να σε ρωτήσω, αν ξέρεις, αν θα επανέλθει η δυνατότητα να επιλέγουμε χρώμα ξεχωριστό για κάθε ειδοποίηση που θέλουμε. Γιατί με την τελευταία αναβάθμιση καταργήθηκε αυτή η επιλογή.

    Σ' ευχαριστώ. Η εφαρμογή, είτε η επίσημη είτε η "πειραγμένη", δεν θυμάμαι ποτέ να είχε την δυνατότητα να εχει διαφορετικό χρωματισμό. Διαφορετικό αριθμό δονήσεων, ναι. Πάντως δεν ξερω εάν θα υπάρξει αυτή η δυνατότητα, ίσως στο μέλλον. Η αλήθεια είναι ότι την επίσημη την εμπλουτίζουν. Πχ στην αρχή είχε δονηση μόνο για κλήσεις και μηνύματα. Στην τελευταία μεταφρασμένη μπορείς να προσθέσεις και 3 εφαρμογές, όποιες θέλεις.
  • Διαφήμιση
  • Η mi fit tweaked ειχε την δυνατότητα να επιλέξεις οσες εφαρμογές ήθελες για ειδοποίηση στο band, με χρώμα που διαλεγες εσύ και μπορουσες να επιλέξεις επίσης πόσες φορές θα αναβοσβησει (από 1 εως 5).
  • Καλησπέρα τρελογιατρέ!

    Συγχαρητήρια για τη μετάφραση σου και ας με λέει χοντρό! :D

    Ένα bug που δε ξέρω αν είναι θέμα στα strings της μετάφρασης ή γενικα της πειραγμενης, είναι πως ή ώρα που σταματας μια δραστηριότητα ειναι: ή ώρα που τελειωσες σε :59. Δηλαδή εγώ τελείωσα 11:10 το διάδρομο. Αυτό μου λέει ότι τελείωσα 11:59. Το ίδιο και χτες. Τελείωσα 21:35, μου έλεγε πως τελείωσα 21:59
    Images
    • Screenshot_2015-10-27-11-11-40_com.xiaomi.hm.health.png

      96,64 kB, 450×800, viewed 683 times
  • Ο/H John Baron έγραψε:

    Καλησπέρα τρελογιατρέ!

    Συγχαρητήρια για τη μετάφραση σου και ας με λέει χοντρό! :D

    Ένα bug που δε ξέρω αν είναι θέμα στα strings της μετάφρασης ή γενικα της πειραγμενης, είναι πως ή ώρα που σταματας μια δραστηριότητα ειναι: ή ώρα που τελειωσες σε :59. Δηλαδή εγώ τελείωσα 11:10 το διάδρομο. Αυτό μου λέει ότι τελείωσα 11:59. Το ίδιο και χτες. Τελείωσα 21:35, μου έλεγε πως τελείωσα 21:59
    Εγώ δεν ελέγχω τι δείχνει, αλλά το να το δείχνει στα ελληνικά....άρα είναι bug του προγράμματος.
  • Διαφήμιση
  • Εχουμε διάφορες;;;επίσης οι ειδοποίησης μόνο όχι σε viber και messenger...
    Official Miui Global Beta Tester

    XTreme Rom Version by Greek Team...

    Εκτός αυτού είμαι Έλληνας και υποστήριζω την ελληνική αγορά....
    Τέρμα πλέον από Κίνα...όσο και αν είναι η διαφορά τους...
  • Καταρχάς να πω και εγω ένα μεγάλο μπράβο στο γιατρό για την δουλειά που έχει ρίξει!!

    Ο/H John Baron έγραψε:

    αλησπέρα τρελογιατρέ!

    Συγχαρητήρια για τη μετάφραση σου και ας με λέει χοντρό!

    Ένα bug που δε ξέρω αν είναι θέμα στα strings της μετάφρασης ή γενικα της πειραγμενης, είναι πως ή ώρα που σταματας μια δραστηριότητα ειναι: ή ώρα που τελειωσες σε :59. Δηλαδή εγώ τελείωσα 11:10 το διάδρομο. Αυτό μου λέει ότι τελείωσα 11:59. Το ίδιο και χτες. Τελείωσα 21:35, μου έλεγε πως τελείωσα 21:59
    Στην καινούρια δεν το κάνει αλλά έχω την αίσθηση οτι δεν ήταν ακριβώς bug μόνο στην τελευταία "άσκηση" το έγραφε έτσι. Δηλαδή, κάθε φορά που κινήσε κάνει μια καινούρια καταγραφή στην πάνω-πάνω(την τελευταία δηλαδή) έγραφε έτσι την ώρα. Όπως και να έχει τώρα δεν το κάνει...


    Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω, έχει δοκιμάσει κανένας τον καταγραφέα διαδρομής? Το δοκίμασα εχθές. Κατα τη διάρκεια που έτρεχα δούλευε μια χαρά, μέτραγε ταχύτητα, αποστάσεις ακόμα και τη διαδρομή μου βάση gps(όπως είναι λογικό βέβαια δεν έχει περασμένο χάρτη Ελλάδος απλά έδειχνε μια διαδρομή στο κενο :P η οποία όμως ήταν σωστή!). Κάποιες στιγμές κι όλας μίλαγε και μια κινέζα και κάτι έλεγε στα κινέζικα :lol: :lol: . Το πρόβλημά μου είναι το εξής, μόλις το σταμάτησα μηδένισαν τα πάντα(!!!) και κράσαρε η εφαρμογή(για την ακρίβεια με πήγε στην οθόνη όπου δείχνει τα βήματα). Έπειτα όταν πήγα να δω το ιστορικό μπας και έχει κρατήσει κάτι πάλι τα ίδια... Οπότε ήθελα να ρωτήσω το έχει δοκιμάσει κανείς να τη δουλέψει με επιτυχία? Επίσης να τονίσω οτι δεν έχω τα li ning smart shoes, ελπίζω να μην είναι απαραίτητο να έχω αυτα για να δουλέψει...
    Stay away from dx.com


    Redmi Note 2 2/32 | Xiaomi Piston 3 Redot | MiKey | MiBand 1.1 | Xiaomi Router Mini | Mi Power Strip | Xiaomi Touch Gloves | Xiaomi PowerBank 10000mAh | Xiaomi Yi | MiBand 1s | Mi WiFi Amplifier | Roidmi | Xiaomi Yi | Mi Capsule | Mi Rabbit 16GB
  • Διαφήμιση
  • Και εμείς ποτέ θα την έχουμε γιατρε μας;;
    Official Miui Global Beta Tester

    XTreme Rom Version by Greek Team...

    Εκτός αυτού είμαι Έλληνας και υποστήριζω την ελληνική αγορά....
    Τέρμα πλέον από Κίνα...όσο και αν είναι η διαφορά τους...