Διαφήμιση

Mi Fit v2.3.0 GR - 2.4.1 EN (η εφαρμογή διαχείρισης του Mi band)

  • Application
  • Xiaomi

Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

  • Καλωσήρθες, διάβασε αν θέλεις μερικά posts πιο πίσω να ενημερωθείς, όπως είπαμε η τωρινή firmware του Mi Band ΔΕΝ υποστηρίζει τονισμένα γράμματα καθώς και το ς και τα δειχνει σαν ?
    Επιπλέον δείχνει μόνο 18 λατινικούς χαρακτήρες ανα μήνυμα ή 9 ελληνικούς, ειδάλλως κάνει reboot.


    Ο/H christoforas έγραψε:

    Καλησπέρα σε όλους

    κατέβασα την 2.3.0 για την αναγνωριση των ελληνικων χαρακτηρων

    δε μου αναγνωριζει και το ς (τελικο). θα πρεπει να κανω και κατι αλλο? πχ αναβαθμιση του firmware? φοραει το 1.0.53

    ευχαριστω


    =============== Σεπ 18th 2017, 11:17am ===============
    Εκτός κ αν χρησιμοποιείς το GadgetBridge που ανέβασα για τις ειδοποιήσεις,(εδώ) στο οποίο αντικαθιστώ το ς με s και τα τονισμένα με άτονα γράμματα, ή κάποιο άλλο που να τα κάνει όλα greeklish.
  • απο οταν το πηρα εχω το ιδιο προβλημα, σημερα περασα και την τελευταια με το ελληνικο φιρμγουεαρ,και παλι τα ιδια, εδω και ενα χρονο, οταν το ονομα ειναι στα αγγλικα ειναι μια χαρα οι ειδοποιησεις κλησεων , οταν ειναι στα ελληνικα κανει αποσυνδεση. ξερει κανεις κατι?
    ευχαριστω
    Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα
    Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB
    Xiaomi Mi Max Pro (prime)6,44" 3/64GB
    Xiaomi Redmi Pro 3/64GB
    Xiaomi Mi WiFi 3 - Xiaomi Router 3 Smart WiFi Repeater 4 Antennas 1167Mbps Dual Band 128MB Flash ROM
    Xiaomi Mi Band 1s
    Xiaomi Mi Band 2
    2 Xiaomi dafang 1080P Smart Monitor Camera
    1 Xiaomi Yeelight AC220V RGBW E27 Smart LED Bulb
    Xiaomi Amazfit Pace
  • Διαφήμιση
  • Ο/H ikaros80 έγραψε:

    απο οταν το πηρα εχω το ιδιο προβλημα, σημερα περασα και την τελευταια με το ελληνικο φιρμγουεαρ,και παλι τα ιδια, εδω και ενα χρονο, οταν το ονομα ειναι στα αγγλικα ειναι μια χαρα οι ειδοποιησεις κλησεων , οταν ειναι στα ελληνικα κανει αποσυνδεση. ξερει κανεις κατι?
    ευχαριστω
    Ναι οπως ειπαμε παραπανω ειναι bug στο firmware, πανω απο 18 λατινικους η 9 ελληνικους κανει reboot.

    Στο gadgetbridge το εχω διορθωσει, στο mi fit οχι ακομα.
    Διαβασε τις τελευταιες σελιδες.
  • Ο/H lousou έγραψε:

    Ο/H ikaros80 έγραψε:

    απο οταν το πηρα εχω το ιδιο προβλημα, σημερα περασα και την τελευταια με το ελληνικο φιρμγουεαρ,και παλι τα ιδια, εδω και ενα χρονο, οταν το ονομα ειναι στα αγγλικα ειναι μια χαρα οι ειδοποιησεις κλησεων , οταν ειναι στα ελληνικα κανει αποσυνδεση. ξερει κανεις κατι?
    ευχαριστω
    Ναι οπως ειπαμε παραπανω ειναι bug στο firmware, πανω απο 18 λατινικους η 9 ελληνικους κανει reboot.
    Στο gadgetbridge το εχω διορθωσει, στο mi fit οχι ακομα.
    Διαβασε τις τελευταιες σελιδες.
    σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, εβαλα το gadgetbridge και δειχνει να δουλευει τελεια, υπαρχει προοπτικη να διορθωθει και στο Μιφιτ?
    Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα
    Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB
    Xiaomi Mi Max Pro (prime)6,44" 3/64GB
    Xiaomi Redmi Pro 3/64GB
    Xiaomi Mi WiFi 3 - Xiaomi Router 3 Smart WiFi Repeater 4 Antennas 1167Mbps Dual Band 128MB Flash ROM
    Xiaomi Mi Band 1s
    Xiaomi Mi Band 2
    2 Xiaomi dafang 1080P Smart Monitor Camera
    1 Xiaomi Yeelight AC220V RGBW E27 Smart LED Bulb
    Xiaomi Amazfit Pace
  • Διαφήμιση
  • Προς το παρών δεν έχω sources από το Mi Fit, θέλει παραπάνω χρόνο που δεν έχω αυτή τη στιγμή.
    Το μόνο που μπορώ και θα κάνω άμεσα είναι να ετοιμάσω κατάλληλο firmware ώστε να προστεθούν τα γράμματα που λείπουν στο ρολογάκι και να φαίνονται σωστά ανεξαρτήτως προγράμματος.

    Τα 18/9 γράμματα όριο όμως μόνο με αλλαγές στον κώδικα μπορούν να γίνουν, δε βλέπω να γίνεται άμεσα (από μένα τουλ).

    Το GadgetBridge είναι αυτόνομη Open source εφαρμογή. Η υποστήριξη ελληνικών και οι εξτρά επιλογές για τις εμφανίσεις περιεχομένων μηνυμάτων από sms viber whatsapp κλπ έχουν προστεθεί σε δική μου έκδοση.
    Διάβασε μερικές σελίδες πίσω γι ανα την κατεβάσεις και να ενημερωθείς.

    Λειτουργεί είτε αυτόνομα είτε σε συνδυασμό με το Mi Fit χωρίς πρόβλημα.
    Να ευχαριστήσουμε και τον MadDoctor που πρόσφατα φρόντισε για ελληνική rom στο ρολογάκι (με ελληνικά στην μερομηνία κλπ). Με την προσθήκη των ελληνικών τονισμένων γραμμάτων θα χουμε ακόμα καλύτερη υποστήριξη.
  • Χμμ, νομίζω βρήκαμε το μπελά μας με τους τόνους...
    Μπορεί να μη σας έχω ακόμη τα τονισμένα γράμματα για το βραχιολάκι αλλά μέχρι τότε σας έχω ένα δωράκι.
    Επειδή οι γραμματοσειρά των Ελληνικών είναι για τ ανάθεμα (πλάγια γράμματα κλπ) τα ξανάφτιαξα όλα από Arial και έγιναν ανθρώπινα.
    Για να τα περάσετε θα πρέπει:
    1) Να έχετε το gadgetbridge εγκατεστημένο και συνδεδεμένο στο βραχιολάκι σας.
    2) Να αντιγράψετε στο τηλέφωνο (οπουδήποτε) το παρακάτω αρχείο (1) και να το ανοίξετε μέσα από τη διαχείριση αρχείων. Θα σας ρωτήσει ως τι τύπο να το ανοίξει επιλέξτε "Άλλο" και μετά FW/App Installer από τις εφαρμογές με το σηματάκι του GadgetBridge.
    3) Στην οθόνη του GadgetBridge που θα ανοίξει σας ενημερώνει ότι το αρχείο είναι Untested Firmware version 61592.Πατήστε INSTALL και περιμένετε μέχρι να τελειώσει η αναβάθμιση. (Στο βραχιολάκι θα βγάζει ένα βελάκι όση ώρα φορτώνει και κρατάει κανένα λεπτό).

    Δε κινδυνεύει το βραχιολάκι, το συγκεκριμένο αρχείο αναβαθμίζει ΜΟΝΟ τις γραμματοσειρές, όχι το λογισμικό του οπότε απλα αμα δε σας αρέσει μπορείτε να βάλετε το original (2)

    1) Mili_pro.ft

    2) Mili_pro_orig.ft
  • @lousou μόλις το έκανα εγκατάσταση. Εξαιρετική δουλειά. Χαίρομαι που έχει κάποιος μεράκι και κάνει εξαιρετική δουλειά επίσης. Μακάρι να προλάβαινα να βοηθήσω όπως θα ήθελα, αλλά λόγω φόρτου εργασίας δεν σε έχω προλάβει ακόμη.
    Τέλος πάντων, το miband 2 έχει αλλάξει προς το καλύτερο!
    zaf_4 --> Zafeira
  • Διαφήμιση
  • Όπως σας υποσχέθηκα, η νέα γραμματοσειρά (Arial) με ΟΛΟΥΣ τους ελληνικούς χαρακτήρες (κεφαλαία, μικρά, με/χωρίς διαλυτικά και τόνους) για το Mi Band2 είναι διαθέσιμη και μπορείτε να την εγκαταστήσετε στο ρολογάκι σας ώστε να βλέπετε πλέον σε ΟΛΕΣ τις εφαρμογές και τα γράμματα που έλειπαν ως τώρα.

    Η διαδικασία της εγκατάστασης περιγράφεται παραπάνω.
    Το αρχείο ενημερώθηκε (τα λινκς παραμένουν τα ίδια)

    1) Mili_pro.ft

    2) Mili_pro_orig.ft

    Για να βλέπετε πλέον τους τονισμένους χαρακτήρες και στο gadgetbridge (μετά το flash του παραπάνω αρχείου) θα πρέπει να εγκαταστήσετε την νέα έκδοση (1) στην οποία οι τονισμένοι χαρακτήρες δεν αντικαθίστανται πλέον με τους μη τονισμένους αφού πλέον υποστηρίζονται απ το ρολογάκι.

    1) GadgetBridge-lousou-latest-me-tonismena (με χρήση flash του Mili_pro.ft)

    2) GadgetBridge-lousou-latest-xoris-tonismena (με χρήση προεγκατεστημένης flash Mili_pro_orig.ft)

    Μεγιές και περιμένω τα σχόλιά σας!

    Κατόπιν συνεννόησης με τον Maddoctor θα δούμε αν μπορούμε να συμπεριλάβουμε το σωστό flash στην Ελληνική Mi Fit εφαρμογή, ώστε να εγκαθίσταται αυτόματα.