Διαφήμιση

Hands On Review - Xiaoyi Action Camera

• Review

>> ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ VIP Μελών (Παρασκευή 23/07/2021) !!! <<

Έγινε η διανομή των νέων MIUI 12.Χ ROM 21.7.21/22 για 25 συσκευές (ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ)

Άρχισε και πάλι η διανομή όλων των FastBoot ROM της κοινότητας!

Σας Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας !!!

• Hands On Review - Xiaoyi Action Camera

Καλησπέρα συμφορουμήτες! Χρειαζόμουν στην δουλειά μια camera για Slow-Motion, Timelapses αλλά και μια κάμερα που θα μπορούσαμε να τη στήνουμε παντού και να τραβάμε διάφορα πλάνα σχετικά εύκολα.

Η λυση ήταν να πάρουμε μια Action Camera τύπου Go Pro αλλά για να σώσουμε χρήματα, πρότεινα να παραγγείλουμε την Xiaoyi Sport Camera. Είχα δει αρκετά comparisons, πολλά sample videos, πολλές φωτογραφίες και ήμουν σίγουρος πως θα είναι μια καλή κάμερα. Η αγορά έγινε από το honorbuy.com μαζί με την Original αδιάβροχη θήκη στην τιμή των 120€. Από Παρασκευή που έγινε η αγορά, έφτασε Δευτέρα μεσημέρι.

Παρόλο που τα κουτιά είναι στη δουλειά και το unboxing έχει γίνει ήδη, θα σας πω πως τα κουτιά ήταν τα κλασικά καφέ ανακυκλωμένα χαρτονένια κουτιά της Xiaomi, όμορφα πακεταρισμένα με αρκετά προστατευτικά. Το κουτί της κάμερας περιέχει την κάμερα (duh!), ένα κοντό micro-usb καλώδιο, και τις οδηγίες χρήσης στα κινέζικα.

Η θήκη τοποθετείται σε βεντούζες, βάσεις κλπ με σύνδεσμο τύπου GoPro. Για αυτό στο κουτί της Original αδιάβροχης θήκης, περιέχεται μια μακριά "βίδα", και μια βάση για σύνδεση σε 1/4 βίδες τρίποδων κλπ.

Η κάμερα σε άσπρο είναι απλά μια κούκλα, και όταν λειτουργεί το μπροστινό LED ring που περικυκλώνει το On-Off κουμπί, παίρνει ένα ακόμη πιο όμορφο look.

Στο πίσω μέρος της κάμερας βρίσκουμε ένα πορτάκι με θύρα για micro SD, μια θύρα micro USB, και μια θύρα micro HDMI. Επίσης πίσω υπάρχει και το πορτάκι για την αφαιρούμενη μπαταρία.

Μερικά βασικά τεχνικά χαρακτηριστικά της κάμερας είναι:

-Μέγιστη Ανάλυση Βίντεο: [2K] 2304x1296
      -Μέγιστη Ανάλυση Φωτογραφίας: [16 MPixels] 4608x3456
      -Διάφραγμα Φακού: 2.8F
      -Γωνία Θέασης Φακού: 155 μοίρες
      -Επεξεργαστής Εικόνας: Ambarella A7LS
      -Αισθητήρας: Sony Exmor R CMOS - Back Illuminated
      -Χωρητικότητα Μπαταρίας: 1010mAh
      -Ελάχιστη - Μέγιστη χωρητικότητα SD: 4GB - 128GB

Ανάλογα την ανάλυση τα μέγιστα καρέ το δευτερόλεπτο είναι:

2304x1296 στα 30FPS
      1920x1080 στα 60FPS
      1280x720 στα 120FPS
      840x480 στα 240FPS

Χρήση της Κάμερας ως αυτόνομη:

Πατάμε το On-Off κουμπάκι, ακούμε μερικά "μπιπ", βλέπουμε το LED γύρω από το On-Off να αναβοσβήνει και όταν σταθεροποιείται, είμαστε έτοιμοι να τραβήξουμε φωτογραφία. Η διαδικασία αυτή παίρνει μερικά δευτερόλεπτα, οπότε καλώς ή κακώς δεν μπορούμε να πατήσουμε το On και να τραβήξουμε άμεσα φωτογραφία. Όταν πατήσουμε το κουμπί του κλείστρου για να τραβήξουμε φωτογραφία, ακούμε άμεσα ένα μπιπ και μετά από μισό δευτερόλεπτο ακούμε ένα δεύτερο. Απ΄ότι κατάλαβα στο πρώτο μπιπ σου λέει ότι το πάτησες και στο δεύτερο ότι ξεκινάει να τραβάει.

Αν δεν θέλουμε να τραβήξουμε φωτογραφία αλλά βίντεο, τότε κάνουμε ένα κλικ στο On-Off κουμπάκι και αλλάζει mode η κάμερα.

Χρήση της Κάμερας με την εφαρμογή:

Κατεβάζοντας την εφαρμογή για Android ή iOS ξεκινάμε να αποκαλύπτουμε τη δύναμη της κάμερας. Μέσω της εφαρμογής βλέπουμε σχεδόν Live εικόνα από τη κάμερα και μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το κινητό μας σαν τηλεκοντρολ, επιλέγουμε εάν θέλουμε να τραβάμε απλά φωτογραφίες, να τραβάμε με καθυστέρηση μέσω timer, να τραβάμε timelapse (από 0.5s μέχρι 60s), και να τραβάμε burst, ή να τραβήξουμε βίντεο. Επίσης μπορούμε από τις ρυθμίσεις της κάμερας μέσω της εφαρμογής να αλλάξουμε ανάλυση βίντεο και fps, να αλλάξουμε Format (PAL - NTSC), να αλλάξουμε εάν θέλουμε να υπάρχει timestamp στο βίντεο, και υπάρχουν και αντίστοιχα settings για τις φωτογραφίες. Όμως οι ρυθμίσεις δεν σταματούν εκεί. Μπορούμε να επιλέξουμε εάν θέλουμε τα LED της κάμερας να δουλεύουν όλα, ή όχι, εάν θέλουμε να διορθώνει την παραμόρφωση του φακού αυτόματα, εάν θέλουμε να αλλάζει μόνη της η κάμερα σε Low-Light Mode, και πολλά ακόμη.

Επίσης μέσω της εφαρμογής μπορούμε να κατεβάσουμε τα βίντεο και τις φωτογραφίες στο κινητό μας.

Ποιότητα των Φωτογραφιών:

Οι φωτογραφιές είναι του μεγέθους 16MPixels, αν και η ανάλυση δε λέει και πολλά. Το διάφραγμα είναι F2.8, και ο φακός είναι fixed focus (περισσότερα σε λίγο για αυτό), με 155 μοίρες γωνία θέασης και οι φωτογραφίες βγαίνουν κανονικά μόνο σε JPEG.. Ο Sensor έχει ISO 100 με 25600. Επίσης με ένα πολύ μικρό hack μπορείς να τραβάς RAW φωτογραφίες.

Με λίγες μέρες δοκιμών μπορώ να πω πως η ποιότητα των φωτογραφιών είναι ΠΟΛΥ καλή.

Αριστερά μια φωτό αρκετά Low-Light, δεξιά μια φωτό με πολύ μεγάλο Dynamic Range. Και στις δυο περιπτώσεις δεν είναι ιδανικές οι συνθήκες και όμως το αποτέλεσμα είναι παραπάνω από ικανοποιητικό.

[Θα ανέβουν σύντομα έξτρα Sample Photos]

Ποιότητα των Βίντεο:

Οι αναλύσεις και τα FPS αναφέρθηκαν πιο πάνω, όπως και τα βασικά χαρακτηριστικά του φακού και του Sensor. Απ' ότι έχω καταλάβει τα βίντεο κυμαίνονται στα 15MBPS και είναι μόνο MP4.

Μέσα σε αυτές τις μέρες έχω τραβήξει αρκετά πολύ καλά βίντεο, με το αγαπημένο μου να είναι μια λήψη από τον μπροστινό προφυλακτήρα του αυτοκινήτου ενώ οδηγούσα στους δρόμους της "μαγευτικής" Κάντζας.

https://www.youtube.com/watch?v=rCl014p8xlk
      [Επειδή το Youtube κατακρεουργεί τη ποιότητα του βίντεο, Θα ανέβουν σύντομα Sample Frames από τα Videos]

Hacks:

1. Η κάμερα έρχεται με Fixed Focus φακό. Εκτός από ορισμένων περιπτώσεων που το φόκους είναι από το εργοστάσιο υπερβολικά κακό και κάνει μπαμ, στις περισσότερες περιπτώσεις το "πρόβλημα" είναι πως η ζώνη του καθαρού φοκους γίνεται σε λιγότερο από ένα μέτρο, και αντικείμενα που βρίσκονται πιο μακριά χάνουν λιγάκι σε sharpness. Αυτό φτιάχνεται πολύ εύκολα παίρνοντας την κάμερα βγάζοντας το μπροστινό καπάκι και γυρνόντας λιγάκι (5-10 μοίρες) τον φακό δεξιόστροφα. Αν προτιμάτε selfies, δεν χρειάζεται να ασχοληθείτε αλλά αν είστε σαν και εμένα και σας νοιάζει το focus να είναι πιο πέρα από ένα μέτρο τότε αυτό το hack αξίζει! Επίσης φροντίστε να σημειώσετε το αρχικό σημείο του φακού για να το έχετε και σημειώστε και το σημείο που προτιμήσατε για το πιο μακρινό φόκους.

Με το Focus μπορούμε να παίξουμε λιγάκι και αντί να ρυθμίσουμε το φακό να τραβάει καλύτερα μακριά, να το αντιστρέψουμε και να τραβήξουμε και φωτό τύπου "Macro"

2. Αν και δεν υπάρχει manual mode, με ένα απλό software hack μπορούμε να ορίσουμε manual ISO, exposure time, whitebalance, noise reduction κλπ. Η τεχνική απλά γίνεται προσθέτοντας ένα αρχείο στην SD κάρτα, το οποίο με το που το αφαιρέσουμε η κάμερα επανέρχεται στα φυσιολογικά της.

3. Εκτός από ψιλό-manual, με το αρχείο στην SD μπορούμε επίσης να τραβήξουμε RAW φωτογραφίες!

Verdict:

Η κάμερα είναι ό,τι καλύτερο Value for Money. Φοβερή ποιότητα φωτογραφιών και βίντεο, πολλές δυνατότητες, μεγάλη αξιοπιστία και όλα αυτά για ένα πολύ μικρό αντίτιμο!

Πηγή των hacks: Hacking the Xiaomi Yi Action Camera
      Images
      • IMG_20151013_231603_HDR.jpg

51,03 kB, 1.024×759, viewed 151 times
      • IMG_20151013_231738_HDR.jpg

58,1 kB, 1.024×759, viewed 182 times
      • IMG_20151013_231837_HDR.jpg

42,91 kB, 1.024×759, viewed 148 times
      • IMG_20151013_231912_HDR.jpg

58,18 kB, 1.024×759, viewed 135 times
      • IMG_20151013_232158_HDR.jpg

63,74 kB, 1.024×759, viewed 139 times
      • IMG_20151013_232213_HDR.jpg

56,26 kB, 1.024×759, viewed 140 times
      • YDXJ0019.jpg

52,42 kB, 1.024×768, viewed 143 times
      • YDXJ0021.jpg

62 kB, 1.024×768, viewed 143 times
      • YDXJ0733.jpg

54,02 kB, 1.024×768, viewed 173 times
    • Άψογο Review !!! :thumbsup:

Περιμένουμε και τα δείγματα από τις φωτογραφίες και τα Video !!!

Ευαχριστούμε. :thumbup:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !

ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • πολύ ωραίος μπράβο.... Σήμερα παρέλαβα και εγώ την κάμερα έχω μια ερώτηση τι κάρτα βάζουμε με τι απαιτήσεις? πχ gopro ήθελε class 10 και πάνω από 30 mb το δευτερόλεπτο

Εμένα δεν έχει την ανάλυση 2κ θέλει αναβάθμιση?
    • Διαφήμιση
    • @birel-motosport
      Ποιά έκδοση πήρες; 23L να φανταστώ;
      Μια class 10 σου φτάνει! Άνετα! Σκέψου οτι με "μαμά" firmware γράφει στα 15kbits/s που σημαίνει λίγο κάτω απο 2mb/s στο video. Άρα ακόμα και class 4 φτάνει αλλά καλό θα ήταν μία class 10 να έχεις άνεση.
      Για να δεις το 2k πρέπει να έχεις firmware πάνω απο 1.2.12. Το τελευταίο είναι το 1.2.13. Επίσης για να το δεις αυτό θέλεις και κάρτα μνήμης γρήγορη, αλλιώς δε στο εμφανίζει σαν επιλογή.
      Μόλις βρω χρόνο και ασχοληθώ λίγο θα ανεβάσω κάποιες πληροφορίες και εγώ για την yi που θα μπορούσαν να βοηθήσουν κατόχους και μελλοντικούς αγοραστές.
    • τι εννοείς πια έκδοση 1 δεν είναι κάμερα yi

Τελικά έκανε την αναβάθμιση μόνο του το πρόγραμμα και έχει την επιλογή 2κ

Τελικά θα παραγγείλω μία class 10 45mb/s 32g και πιστεύω θα είμαι οκ
    • @John Baron καταρχήν μπράβο για το review σου και για το χρόνο που αφιέρωσες για όλο αυτό και τις πληροφορίες που δίνεις. πολύ κατατοπιστικός :D
      Ήθελα να σε ρωτήσω σχετίκο με το "hack" που λες. Έχω βρει το scriptaki κτλ πειραματίστηκα λίγο με το μενου κ κάποια settings, αυτό που θέλω είναι αν υπάρχουν κάποια στάνταρ ρυθμίσεις που να βελτιώνουν τις φωτογραφίες ή κάποια setting σε iso/sharpness/saturation που χρησιμοποιείς εσύ. ή απλά παίζοντας με τα settings θα πρέπει να τα βρω μόνος μου τι βολεύει?
      Συσκευές : Nokia 5110, Nokia 3310, Nokia 3330, Samsung V-200, Sharp GX30, Sony Ericsson W800, Nokia 6600, Nokia N78, Samsung Galaxy Μini 2, Nokia Lumia 920, Xiaomi Mi4, Xiaomi Redmi Note 3 Pro
      Current Device Xiaomi Pocophone f1
    • Διαφήμιση